Problemy włoskiej Wikipedii

  

Nie od dzisiaj wiadomo że prawo nie zawsze nadąża za rozwojem technologii i mediów. Niestety ofiarą tej słabości wymiaru sprawiedliwości padła włoska edycja Wikipedii, wolnej encyklopedii. Z powodu niezgodności z tamtejszym prawodawstwem grozi jej zamknięcie.Wikipedia

Przyczyną problemów jest kontrowersyjna ustawa  DDL intercettazioni, będąca obecnie dyskutowana we włoskim parlamencie. W myśl niej każda zmiana która ma zostać wprowadzona na danej stronie musi zostać zgłoszona na 48 godzin wcześniej. Jest to nierealne w przypadku takiego serwisu ja Wikipedia, gdzie tysiące wikipedystów wprowadza dziesiątki tysięcy modyfikacji w przeciągu jednej doby.

Dodatkowo, według nowych przepisów każda osoba będzie miała możliwość blokady i cenzury materiałów które uzna za szkodliwe dla swojej osoby. Oznacza to w praktyce że każda informacja która zostanie przez kogokolwiek umieszczona w Sieci może zostać przez dowolną usunięta, bez jakichkolwiek konsekwencji.

Włoscy wikipedyści na znak sprzeciwu ogłosili protest. Zamknięty został dostęp do wszystkich artykułów, po wejściu pod adres it.wikipedia.org można przeczytać list otwarty tłumaczący jego przyczyny.

Dodaj komentarz