Karty starej generacji zdetronizowane – nadszedł SAPPHIRE Radeon HD 7970

Firma SAPPHIRE wprowadziła na rynek bardzo wyczekiwaną kartę graficzną z serii 7000. Radeon HD 7970 bazuje na układzie o nazwie kodowej Tahiti z nową, wektorowo-skalarną architekturą GCN (Graphics Core Next), która odciąża CPU od skomplikowanych obliczeń w jeszcze większym stopniu niż architektura VLIW i sprawia, że obliczenia równoległe są wykonywane szybciej i sprawniej. To także pierwszy na świecie procesor graficzny wykonany w 28nm procesie produkcyjnym. Dzięki tym innowacjom Radeon HD 7970 to najszybsza na rynku karta oparta na jednym GPU.

Urządzenie wyposażono w 3GB pamięci GDDR5 na szynie 384-bit, 2048 procesory strumieniowe, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostki ROP, a także w 4,3 mld tranzystorów. W praktyce oznacza to 3788 gigaflopów mocy obliczeniowej, szybkość wypełniania teksturami równą 118,4 gigatekstur/s oraz 256 GB/s przepustowości pamięci.

Dla lepszego zobrazowania parametrów HD 7970 warto wspomnieć o wydajności w grze Battlefield 3: to jedyna dostępna na rynku karta jednoprocesorowa, która wraz z mocnymi podzespołami bazowymi jest w stanie zapewnić graczowi płynną rozgrywkę w trybie Eyefinity w rozdzielczości 5760×1080, z włączonymi ustawieniami na poziomie Ultra (bez funkcji wygładzania krawędzi). Referencyjne taktowanie rdzenia HD 7970 wynosi 925MHz, a pamięci 1375MHz, przy czym pierwsze testy wykazały, że układ Tahiti daje ogromne pole do popisu entuzjastom overclockingu. Możliwe jest więc znaczne przetaktowanie zegara GPU. Potencjał podkręcania zostanie dodatkowo zwiększony, gdy na rynku pojawią się zmodyfikowane, autorskie wersje kart SAPPHIRE z serii HD 7900.

Już teraz dostępne jest unowocześnione oprogramowanie TriXX, które daje pełną kontrolę nad zwiększaniem taktowań. Na PCB HD 7970 zainstalowano dwa złącza zasilające – 8-pinowe oraz 6-pinowe – dzięki czemu nawet najambitniejszym entuzjastom podkręcania nie zabraknie mocy. Oprócz tego specjalnie dla nich na karcie zaimplementowano 2 BIOS-y, z czego jeden został zabezpieczony przed zapisem.

Radeon HD 7970 jest również pierwszą kartą graficzną umożliwiającą jednoczesne wyświetlanie do 6 oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Otwiera to zupełnie nowe możliwości dla firm poszukujących niedrogich rozwiązań w tym zakresie.

Dodatkowo SAPPHIRE HD 7970 wyposażono także w inne, zupełnie nowe lub usprawnione funkcje:
– Zero Core Power pozwala znacząco ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: SAPPHIRE HD 7970 pobierze tylko około 3W przy wygaszonym ekranie
w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka wat.

– PowerTune odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje też bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.
– PRT (Partially Resident Textures) poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej,
dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń
– APP Accelaration wspomaga działanie wymagających aplikacji

Ponadto w przypadku HD 7970 zaimplementowano następujące rozwiązania i usprawnienia:
– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2,  Windowsem 8 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1
– poprawiono jakość filtrowania anizotropowego
– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express w nowoczesnym standardzie 3.0
– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wejścia HDMI 1.4a lub Display Port 1.2 HBR2
– usprawniono UVD (Unified Video Decoder): dodano możliwość równoczesnego dekodowania dwóch sygnałów H.264

Firma SAPPHIRE oprócz standardowego okablowania –  aktywnego adaptera mini-DP-> single-link DVI, kabla CrossFire, adapterów HDMI -> DVI, DVI -> VGA, 8-pin -> 4-pin oraz 6-pin -> 4-pin – dołącza do kart HD 7970 także adapter mini-DP -> DP oraz kabel HDMI 1.4a o długości 1.8m.

Wraz z premierą HD 7970, SAPPHIRE zapowiada wprowadzenie w krótkim czasie kolejnych kart z serii HD 7000 o oryginalnym designie i z autorskimi rozwiązaniami.
Specyfikacja:

Model    SAPPHIRE HD 7970
Procesor graficzny     Tahiti XT
Proces technologiczny    28nm
Rozmiar rdzenia    365mm2
Liczba tranzystorów    4,3mld
Pamięć    3GB GDDR5 384-bit
Przepustowość pamięci    256 GB/s
Moc obliczeniowa    3788 gigaflopów
Jednostki cieniujące    2048
Jednostki teksturujące    128
Szybkość wypełniania teksturami    118,4 gigatekstur/s
Jednostki ROP    32
Szybkość wypełniania pikselami    29,6 gigapikseli/s
Zegar procesora graficznego (MHz)    925MHz
Zegar pamięci (MHz)    1375MHz
System chłodzenia    Aktywny, dwuslotowy
Wyjścia    DVI,  HDMI, 2 x mini-DP
Złącze graficzne    PCI-Express 3.0

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczna karty SAPPHIRE HD 7970 wynosi 2449 zł.  Karta objęta jest dwuletnią gwarancją producenta.

Dodaj komentarz