Procesory graficzne NVIDIA Tesla przyśpieszają obliczenia naukowe na serwerach HP ProLiant Gen8

Firma NVIDIA poinformowała dziś, że jej procesory graficzne NVIDIA® Tesla™ będą montowane w serwerach HP ProLiant ósmej generacji (Gen8), zapewniając ogromną wydajność podczas pracy z aplikacjami wspomagającymi badania naukowe, zużywając przy tym stosunkowo niewiele energii. Serwery hybrydowe HP ProLiant SL250 Gen8 stanowią połączenie najpotężniejszych procesorów graficznych Tesla M2090 firmy NVIDIA oraz nowych procesorów centralnych Xeon E5-2600 firmy Intel, które zostały oparte na architekturze Sandy Bridge.

Procesory centralne E5-2600 firmy Intel osiągają lepsze o 12% wyniki w obliczeniach skalarnych, przez co eliminują wąskie gardła i pozwalają na dużo szybszą realizację obliczeń równoległych przez procesory graficzne1. W efekcie znacznie zwiększono stopień wykorzystania procesorów graficznych i osiągnięto większą wydajność aplikacji. Na podstawie testów z programem LAMMPS, jednym z najpopularniejszych programów do symulacji molekularnej, wyliczono, iż serwer HP ProLiant SL250 Gen8 wyposażony w trzy procesory graficzne NVIDIA Tesla M2090 przyśpieszył główne zadania testowe ponad dwudziestokrotnie2.

Możliwość współpracy dwóch serwerów HP ProLiant SL250 Gen8 w konfiguracji 2U, stanowiącej połączenie czterech procesorów centralnych i sześciu procesorów graficznych, umożliwia osiągnięcie do 4,6 teraflopów szczytowej wydajności obliczeniowej w aplikacjach wymagających wysokiej mocy i obsługi dużej ilości danych3.

„Hybrydowe architektury obliczeniowe cieszą się rosnącą popularnością w branży obliczeń wielkoskalowych ze względu na niedoścignioną wydajność i energooszczędność”, twierdzi Sumit Gupta, dyrektor ds. obliczeń na procesorach graficznych w firmie NVIDIA. „Procesory centralne oparte na architekturze Sandy Bridge pozwalają na pełniejsze wykorzystanie mocy procesorów graficznych NVIDII, które akcelerują szereg komercyjnych i naukowych aplikacji do obliczeń wielkoskalowych, takich jak AMBER, GROMACS, LAMMPS, Simulia Abaqus, oprogramowanie do obliczeń sejsmicznych i innych.”

„Serwery HP ProLiant Gen8 wyposażone w procesory graficzne NVIDIA przyśpieszają aplikacje w środowiskach obliczeń wielkoskalowych, umożliwiając osiągnięcie dalszych innowacji i rozwoju naukowego” powiedział McLeod Glass, dyrektor ds. marketingu produktów serwerowych i oprogramowania w firmie HP.

Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie CUDA® firmy NVIDIA, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Dodaj komentarz