NVIDIA wprowadza na rynek pierwsze układy graficzne GeForce nowej generacji oparte na architekturze Kepler

Firma NVIDIA wprowadziła dziś do swojej oferty pierwsze procesory graficzne oparte na architekturze graficznej nowej generacji Kepler™, oferujące radykalny wzrost wydajności w grach przy jednoczesnym wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Również dzisiaj rusza oficjalny fanpage NVIDIA Polska, na którym, oprócz najnowszych wieści o produktach i technologiach NVIDIA, czekają na fanów atrakcyjne konkursy z Keplerem w tle. Architektura Kepler, będąca efektem 1,8 milionów godzin pracy zespołu najlepszych inżynierów przez ponad pięć lat, wprowadza niespotykane dotąd możliwości techniczne do komputerów dla graczy i Ultrabooków.

Procesor graficzny NVIDIA® GeForce® GTX 680 oferuje graczom niespotykaną dotąd wydajność i szybkość działania. W przypadku notebooków, nowa seria mobilnych procesorów graficznych GeForce 600M sprawia, że przedrostek „ultra” w słowie Ultrabook staje się uzasadniony. Możliwe staje się bowiem stworzenie mniejszych, a jednocześnie bardziej wydajnych konstrukcji niż do tej pory. Oba rozwiązania są już dostępne na rynku.

„Architektura Kepler jest największym jak do tej pory osiągnięciem technologicznym firmy NVIDIA”, powiedział Brian Kelleher, wiceprezes NVIDIA ds. inżynierii procesorów graficznych. „Pozwoliła nam ona połączyć olbrzymią wydajność z fenomenalną wydajnością energetyczną. Gracze pokochają wydajność kart GTX 680 oraz fakt, że nie wymagają one głośnych wentylatorów lub wyszukanych zasilaczy. Również użytkownicy Ultrabooków polubią rodzinę procesorów mobilnych GT 600M za ich wydajność i energooszczędność”.

Układy Kepler są zbudowane z wykorzystaniem 28-nm procesu technologicznego i są następcą 40-nanometrowej architektury Fermi, wprowadzonej na rynek w marcu 2010 r.

GeForce GTX 680: połączenie szybkości i ekstremalnej wydajności

Procesor graficzny GeForce GTX 680 zapewnia niesamowitą szybkość działania oraz wyjątkową wydajność energetyczną, gwarantując cichą i płynną rozrywkę na komputerach stacjonarnych.

W porównaniu z konkurencyjnym produktem, GeForce GTX 680 jest ponad 300% szybszy w zadaniach wymagających użycia teselacji DirectX 11(1) oraz do 43% szybszy w najbardziej wymagających grach, takich jak Elder Scrolls V: Skyrim(2), pobierając jednocześnie o 28% mniej energii elektrycznej(3). Stosunek wydajności do zużycia energii układu GTX 680 jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku opartego na architekturze Fermi procesora GTX 580, którego jest następcą.

Wyznaczający standardy dla przyszłych procesorów graficznych dla entuzjastów, karty z układem GeForce GTX 680 stworzono z wykorzystaniem szeregu nowych technologii, w tym m.in.:

 • nowy blok procesorów strumieniowych, noszący nazwę SMX, gwarantujący uzyskanie dwukrotnie wyższego stosunku wydajności do zużycia energii niż produkty poprzedniej generacji
 • specjalne komponenty, w tym tłumiki akustyczne, wysokowydajne ciepłowody oraz odpowiednio profilowane żeberka radiatorów, dzięki którym karty pracują niezwykle cicho
 • technologia NVIDIA GPU Boost, dynamicznie dostosowująca taktowanie procesora graficznego dla uzyskania maksymalnej wydajności
 • nowe technologie wygładzania krawędzi FXAA i TXAA oraz technologia Adaptive VSync, pozwalające na wyświetlaniu obrazu najwyższej jakości bez pogarszania wydajności w grach
 • wyświetlanie przez jedną kartę obrazu na 4 monitorach jednocześnie (w tym obsługa trybu 3D Surround), gwarantując niezapomniane doznania w grach wykorzystujących efekt 3D
 • proces technologiczny 28 nm firmy TSMC, z obsługą magistrali PCI-E trzeciej generacji oraz DirectX 11.1

Kelt Reeves, prezes Falcon Northwest, wiodącego producenta wysokiej klasy systemów dla graczy powiedział: „GTX 680 jest oszałamiająco szybki i bezszelestny. Co więcej, pracując nawet na pełnych obrotach, nie nagrzewa się. Jak mawiał Obi-Wan opisując swój miecz świetlny – to elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy”.

Mark Rein, wiceprezes Epic Games, twórcy wielokrotnie nagradzanego silnika graficznego Unreal Engine oraz serii gier “Gears of War” tak skomentował nowy procesor: „GTX 680 jest niesamowity i całkowicie redefiniuje pojęcie procesora graficznego dla entuzjastów. Mieliśmy już okazję zaprezentować jego moc, pokazując niedawno wybranym deweloperom generowane w czasie rzeczywistym demo Samaritan oraz specjalną zapowiedź silnika Unreal Engine 4”.

Rodzina procesorów graficznych GeForce 600M: Ultrabooki stają się naprawdę Ultra

Ultrabooki i notebooki z układami graficznymi NVIDIA GeForce 600M w połączeniu z najnowszymi procesorami Intela, stają się lekkie, cienki i wydajne. Technologie wyróżniające je na tle konkurencji to m.in.:

 • technologia NVIDIA Optimus™ znacznie wydłużająca czas pracy na baterii poprzez automatyczne przełączanie pomiędzy dedykowaną a zintegrowaną kartą graficzną w zależności od aktualnie wykonywanych zadań
 • przeznaczone dla notebooków sterowniki NVIDIA Verde™ gwarantują  najwyższy poziom stabilności i częste aktualizacje
 • obsługa silnika fizycznego NVIDIA PhysX®, dzięki której obiekty w grach zachowują się bardziej realistycznie
 • opcjonalna obsługa technologii NVIDIA 3D Vision™, pozwalającej na cieszenie się obrazem 3D w ponad 650 grach
 • opcjonalne oprogramowanie NVIDIA 3DTV Play™ pozwalające na połączenie notebooków z 3D Vision z telewizorami 3D
 • technologia NVIDIA SLI® pozwalająca na połączenie dwóch kart NVIDIA GTX i uzyskanie nawet dwukrotnie wyższej wydajności w grach

„Acer Aspire Timeline Ultra M3 wyznacza nowy poziom wydajności w kategorii Ultrabooków”, powiedział Sumit Agnihotry, wiceprezes ds. marketingu produktów w firmie Acer America. „Uzbrojony w procesor graficzny GeForce, ten smukły i lekki Ultrabook spełnia najbardziej wygórowane oczekiwania naszych klientów.”

Rene Haas, szef działu produktów mobilnych w firmie NVIDIA powiedział: „Klienci zobaczą wkrótce na rynku całe mnóstwo Ultrabooków naprawdę zasługujących na przedrostek ‘ultra’”. „Bardziej energooszczędne i superszybkie układy graficzne z serii GeForce 600M podnoszą wydajność całego segmentu Ultrabooków do poziomu dzisiejszych laptopów gamingowych, a w połączeniu z nadchodzącymi procesorami Intel Ivy Bridge staną się one najpopularniejszą platformą z dedykowanym układem graficznym”.

Dostępność

Procesory graficzne NVIDIA GeForce GTX 680 są już dostępne w kartach graficznych najważniejszych producentów, w tym: ASUS, EVGA, Gainward, KFA2 (Galaxy), Gigabyte, Inno3D, MSI, Palit, Point of View, PNY, Sparkle oraz Zotac. Spodziewana cena to 2179 złotych.

Producenci, którzy już potwierdzili wprowadzenie serii GeForce 600M do swoich notebooków to m.in.: Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, LG, Samsung, Sony oraz Toshiba.

Dodaj komentarz