NVIDIA przedstawia dwuprocesorową kartę GeForce GTX 690

Firma NVIDIA zaprezentowała najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli GeForce® GTX 690. Wyjątkowej wydajności nowej karty dorównuje jedynie jej wyjątkowe wzornictwo. Karta GeForce® GTX 690 została wyposażona w dwa procesory graficzne GeForce oparte na architekturze Kepler™. Konstrukcja karty i jej wzornictwo zapewnią entuzjastom gier PC niezrównane wrażenia w eleganckim opakowaniu.

Tę wspaniałą wiadomość ogłosił prezes i współzałożyciel firmy NVIDIA, Jen-Hsun Huang, w trakcie mowy wprowadzającej na imprezie NVIDIA Game Festival w Szanghaju, gdzie zebrało się ponad 6000 graczy z całych Chin.

Konstrukcja nowej karty pozwala na osiągnięcie nowego pułapu wydajności w grach, a jej wygląd wzmacnia to doświadczenie. Jej unikalne cechy to połączenie szeregu nowoczesnych technologii, awangardowego wzornictwa i najwyższej jakości materiałów, z których jest wykonana:

  • Zewnętrzna obudowa została wykonana z trójwartościowego aluminium pokrytego chromem, który zapewnia wytrzymałość i trwałość.
  • Obudowa wentylatora została wykonana ze stopu magnezowego formowanego w procesie tiksotropii, dzięki czemu osiągnięto wyjątkowe parametry odprowadzania ciepła i tłumienia wibracji.
  • Dziesięciofazowy, wzmocniony układ zasilania zainstalowany na dziesięciowarstwowej miedzianej płytce drukowanej zapewnia wysoką wydajność zasilania, niskie wydzielanie ciepła i zmniejszoną oporność.
  • Układ chłodzenia składa się z dwóch komór parowych, niklowanych żeber i centralnie zamontowanego wentylatora z zoptymalizowanymi łopatkami, które ułatwiają przepływ powietrza i zapewniają wyjątkową wydajność chłodzenia.
  • Niskoprofilowe komponenty i osłonięte kanały zapewniają doskonały przepływ powietrza, minimalizując jego turbulencje i zmniejszając hałas podczas chłodzenia.

Karta GTX 690 jest wyposażona w 3072 rdzeni NVIDIA CUDA®, które zapewniają doskonałą wydajność, godną najpotężniejszych komputerów. Została zaprojektowana dla wymagającego gracza i jest przeznaczona do pracy w konfiguracjach wielomonitorowych (technologia NVIDIA Surround™) przy ultra-wysokich rozdzielczościach. Osiągi układu GTX 690 są prawie dwukrotnie wyższe od najszybszego jednoukładowego procesora graficznego, czyli GTX 680. Ilość energii pobieranej przez kartę GTX 690 oraz poziom hałasu są jednak mniejsze od tych, jakimi cechują się komputery wyposażone w dwie karty GTX 6802 pracujące w konfiguracji NVIDIA SLI®.

 „GTX 690 to prawdziwe dzieło sztuki – o pięknym wyglądzie i niesamowicie wydajnym wnętrzu”, powiedział Brian Kelleher, starszy wiceprezes ds. projektowania procesorów graficznych w firmie NVIDIA. „Gracze pokochają moc, jaką daje im GTX 690, gdy uruchomią ulubione gry w pełnych detalach na wielu monitorach i wysokiej rozdzielczości. Ich znajomi natychmiast odkryją, jaki  potwór drzemie w komputerze szczęśliwego posiadacza tej karty, ponieważ jej nietuzinkowy wygląd przyciąga wzrok.”

Karta graficzna GTX 690 została zaprojektowana z wykorzystaniem procesorów graficznych GeForce w 28-nanometrowej architekturze Kepler firmy NVIDIA, która po raz pierwszy została zastosowana w zaprezentowanym miesiąc temu modelu GTX 680.

Dostępność

Karty z układem NVIDIA GeForce GTX 690 będą dostępne w ograniczonych ilościach od 3 maja 2012 r. Większa dostępność tego modelu nastąpi od 7 maja 2012 r. i będzie on oferowany przez wszystkich partnerów NVIDIA, w tym firmy ASUS, Gigabyte, MSI, Palit i Zotac. Sugerowana cena detaliczna wynosi 4999 złotych.

Dodaj komentarz