SAPPHIRE HD 7770 OC z coolerem Vapor-X – legendarny system chłodzenia powraca

SAPPHIRE przedstawił pierwszą kartę graficzną z rodziny HD 7000 z wydajnym i cenionym przez użytkowników chłodzeniem Vapor-X, które oparto na komorze parowej oraz dwóch wiatrakach przytwierdzonych do dużego radiatora z rurkami cieplnymi. SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition to karta fabrycznie podkręcona, charakteryzująca się cichą pracą nawet pod dużym obciążeniem, a jednocześnie oferująca duże pole do popisu entuzjastom overclockingu. Urządzenie bez trudu zmieści się w praktycznie każdej obudowie, ponieważ pomimo zastosowania aż dwóch technologii chłodzenia – Vapor-X i lekko zmodyfikowanego Dual-X – wielkość karty jest porównywalna z innymi modelami Radeonów HD 7770.

Urządzenie wyposażono w 1GB pamięci GDDR5 pracującej z częstotliwością 1300MHz. Taktowanie rdzenia SAPPHIRE HD 7700 Vapor-X OC Edition podniesiono o 100MHz w stosunku do wersji referencyjnej, osiągając 1100MHz. Jednak dzięki technologii Vapor Chamber, możliwie jest dalsze bezpieczne podkręcanie karty. System chłodzenia oparty na komorze parowej, używany w high-endowych serwerach, SAPPHIRE zaczął stosować w swoich produktach w roku 2007. Od tego czasu pojawiło się wiele kart graficznych z serii Vapor-X – m.in. SAPPHIRE Radeon HD 3870 Toxic Edition czy SAPPHIRE Radeon HD 4890 Atomic Edition  – pierwsza na rynku karta graficzna, której taktowanie rdzenia przekroczyło 1GHz. Tak wysoką częstotliwość GPU udało się osiągnąć właśnie dzięki zastosowaniu technologii Vapor Chamber.

Jak działa Vapor-X?

Pomimo że cooler Vapor-X opiera sie na dość prostej zasadzie działania, karta graficzna studzona przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów.

Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem.

Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia skuteczne obniżanie temperatury karty graficznej.

SAPPHIRE TriXX

Darmowe oprogramowanie SAPPHIRE TriXX umożliwia ręczne regulowanie napięć zasilających, kontrolowanie temperatury i w efekcie uzyskanie jeszcze wyższych częstotliwości zegarów procesora graficznego oraz pamięci. Dodatkowo, SAPPHIRE TriXX daje możliwość ręcznego sterowania prędkościami wiatraków oraz stworzenia czterech osobnych profili ustawień.

 

Technologie AMD Eyefinity i AMD HD3D

Karta graficzna SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition potrafi wyświetlać jednocześnie do czterech oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Gwarancję pełnego wykorzystania technologii AMD Eyefinity i AMD HD3D dają dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D) oraz po jednym DisplayPort i HDMI 1.4a.

 

Pakiet innowacyjnych funkcji

Rodzinę kart SAPPHIRE HD 7700 wyposażono także w inne, nowe lub usprawnione funkcje:

ZeroCore Power – pozwala znacząco ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: sprzęt pobierze tylko około 3W przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX, Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka watów energii elektrycznej.

PowerTune – odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

PRT (Partially Resident Textures) – poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej, dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń.

APP Acceleration – wspomaga działanie wymagających aplikacji, umożliwiając skorzystanie z bardzo dużej wydajności procesora graficznego do obliczeń równoległych, takich jak np. kodowanie wideo.

AMD Steady Video – stabilizuje obraz podczas odtwarzania amatorskich filmów nakręconych bez statywu.

Nowoczesne rozwiązania w serii HD 7000

W kartach z serii Radeon HD 7000 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2, systemem Windows 8 oraz

z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1

– wykorzystano nowoczesne teselatory dziewiątej generacji, nawet dwa razy wydajniejsze od zastosowanych na karcie Radeon HD 6970

– poprawiono jakość filtrowania anizotropowego

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express w nowoczesnym standardzie 3.0

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

 

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition
Procesor graficzny Cape Verde
Proces technologiczny 28nm
Rozmiar rdzenia 123mm2
Liczba tranzystorów 1,5mld
Pamięć 1GB GDDR5 128-bit
Przepustowość pamięci 83,2GB/s
Moc obliczeniowa 1408 gigaflopsów
Jednostki cieniujące 640
Jednostki teksturujące 40
Szybkość wypełniania teksturami 44 gigatekstur/s
Jednostki ROP 16
Szybkość wypełniania pikselami 17,6 gigapikseli/s
Zegar procesora graficznego 1100MHz
Zegar pamięci 1300MHz
System chłodzenia Dwuwiatrakowy z komorą parową i rurkami cieplnymi, dwuslotowy
Wyjścia 2 x Dual-Link DVI (DVI-I, DVI-D), HDMI, DisplayPort
Interfejs PCI-Express 3.0
Zasilanie 6-pin
TDP ~ 85W

 

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczna za kartę SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition wynosi 649 zł brutto.

Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją producenta.

Dodaj komentarz