SAPPHIRE HD 7950 z technologią FleX – AMD Eyefinity bez limitów

SAPPHIRE przedstawił pierwszą w rodzinie HD 7000 kartę graficzną z serii FleXRadeona HD 7950 chłodzonego dwuwentylatorowym coolerem Dual-X. SAPPHIRE HD 7950 FleX oferuje wystarczająco dużą wydajność do komfortowego grania w większość najnowszych produkcji w rozdzielczości 5760×1080 (przy wysokich/średnich ustawieniach), umożliwiając jednocześnie podpięcie trzech standardowych monitorów z wyjściem DVI, bez użycia aktywnych adapterów DisplayPort.

Kartę SAPPHIRE HD 7950 FleX wyposażono w aż 3GB pamięci GDDR5. To właśnie tak duża ilość szybkiej pamięci o szerokości magistrali wynoszącej 384-bit umożliwia swobodne korzystanie z trybu Eyefinity w grach. Warto podkreślić, że w HD 7950 FleX podniesiono taktowanie rdzenia o 50MHz w stosunku do podstawowej wersji firmy SAPPHIRE, co dodatkowo pozytywnie przekłada się na wydajność. Po fabrycznym przetaktowaniu GPU, taktowania karty wynoszą 860MHz (rdzień) i 1250MHz (pamięć).

Duże możliwości karty SAPPHIRE HD 7950 FleX w zakresie wyświetlania obrazu mogą wykorzystać nie tylko entuzjaści gier RTS, FPS czy wyścigowych, ale również profesjonaliści  pracujący na co dzień w specjalistycznych aplikacjach do edycji wideo i audio. Potencjał kart SAPPHIRE z serii FleX docenią także miłośnicy multimediów – wystarczy w prosty sposób połączyć kilka monitorów, by cieszyć się szerokoekranowym kinem domowym.

SAPPHIRE TriXX

Darmowe oprogramowanie SAPPHIRE TriXX umożliwia ręczne regulowanie napięć zasilających, kontrolowanie temperatury i w efekcie uzyskanie jeszcze wyższych częstotliwości zegarów procesora graficznego oraz pamięci. Dodatkowo, SAPPHIRE TriXX daje możliwość ręcznego sterowania prędkościami wiatraków oraz stworzenia czterech osobnych profili ustawień.

 

Technologie AMD Eyefinity i AMD HD3D

Karta graficzna SAPPHIRE Radeon HD 7950 FleX potrafi wyświetlać jednocześnie do czterech oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Gwarancję pełnego wykorzystania technologii AMD Eyefinity i AMD HD3D dają dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D) oraz po jednym DisplayPort i HDMI 1.4a.

 

Pakiet innowacyjnych funkcji

Rodzinę kart SAPPHIRE HD 7900 wyposażono także w inne, nowe lub usprawnione funkcje:

ZeroCore Power – pozwala znacząco ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: sprzęt pobierze tylko około 3W przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX, Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka watów energii elektrycznej.

PowerTune – odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

PRT (Partially Resident Textures) – poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej, dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń.

APP Acceleration – wspomaga działanie wymagających aplikacji, umożliwiając skorzystanie z bardzo dużej wydajności procesora graficznego do obliczeń równoległych, takich jak np. kodowanie wideo.

AMD Steady Video – stabilizuje obraz podczas odtwarzania amatorskich filmów nakręconych bez statywu.

Nowoczesne rozwiązania w serii HD 7000

W kartach z serii Radeon HD 7000 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2, systemem Windows 8 oraz

z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1

– wykorzystano nowoczesne teselatory dziewiątej generacji, nawet dwa razy wydajniejsze od zastosowanych na karcie Radeon HD 6970

– poprawiono jakość filtrowania anizotropowego

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express w nowoczesnym standardzie 3.0

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

 

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE Radeon HD 7950 FleX
Procesor graficzny Tahiti Pro
Proces technologiczny 28nm
Rozmiar rdzenia 365mm2
Liczba tranzystorów 4,3mld
Pamięć 3GB GDDR5 384-bit
Przepustowość pamięci 240GB/s
Moc obliczeniowa 3082 gigaflopsów
Jednostki cieniujące 1792
Jednostki teksturujące 112
Szybkość wypełniania teksturami 96,3 gigatekstur/s
Jednostki ROP 32
Szybkość wypełniania pikselami 27,5 gigapikseli/s
Zegar procesora graficznego 860MHz
Zegar pamięci 1250MHz
System chłodzenia Dual-X – dwuwiatrakowy, dwuslotowy
Wyjścia 2 x Dual-Link DVI (DVI-I, DVI-D), 2 x mini-DP, HDMI
Interfejs PCI-Express 3.0
Zasilanie 8-pin, 6-pin
TDP ~ 205W

 

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczna karty SAPPHIRE Radeon HD 7950 FleX wynosi 1649 zł brutto.

Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją producenta.

Dodaj komentarz