NVIDIA Iray VCA rewolucjonizuje proces projektowania produktów

NVIDIA zaprezentowała urządzenie do renderowania oparte na procesorach graficznych, które radykalnie przyspiesza procesy raytracingu, umożliwiając profesjonalnym projektantom pracę z modelami komputerowymi, których jakość jest tak wysoka, że mogą one z powodzeniem zastąpić długotrwały i kosztowny proces tworzenia fizycznych prototypów.

NVIDIA® Iray® Visual Computing Appliance (VCA) łączy w sobie oprogramowanie oraz sprzęt, znacząco przyspieszając działanie fotorealistycznego renderera NVIDIA Iray, zintegrowanego w takich wiodących narzędziach projektowych jak CATIA firmy Dassault Systèmes czy 3ds Max firmy Autodesk. Urządzenie jest skalowalne, umożliwiając sprzężenie wielu jednostek w celu znaczącego przyspieszenia symulacji światła odbitego, wiernie odzwierciedlającej jego zachowanie w rzeczywistości.

W ten sposób np. projektanci samochodów uzyskują możliwość płynnego wyświetlania obiektów w wysokiej jakości i oglądania ich z każdego kąta. Takie rozwiązanie umożliwia pracę z modelem, który jest w formie cyfrowej, ale jakością nie odbiega od faktycznego wyglądu 3D fizycznego prototypu.

„Iray VCA pozwala projektantom osiągnąć jedno z marzeń – możliwość interakcji ze swoimi pomysłami tak, jakby były już urzeczywistnione”, powiedział Jeff Brown, wiceprezes i dyrektor generalny ds. profesjonalnej wizualizacji i projektowania w firmie NVIDIA. „Urządzenie eliminuje potrzebę czasochłonnego tworzenia prototypów lub renderowania filmów, umożliwiając sprawdzanie, dostosowywanie i potwierdzanie projektów w czasie rzeczywistym. W ten sposób zespoły mogą skrócić proces wprowadzania produktu na rynek o miesiące, a nawet lata, oszczędzając przy tym ogromną ilość pieniędzy.”

NVIDIA współpracuje ze wszystkimi producentami oprogramowania, którzy są licencjobiorcami technologii Iray, pomagając im w dodaniu obsługi dla urządzeń Iray VCA. Na odbywającej się tym tygodniu konferencji GTC (GPU Technology Conference) prezentowane jest działanie urządzenia Iray VCA z takimi aplikacjami jak Bunkspeed Drive firmy RTT, Iray for Maya firmy 0x1 Software oraz Iray+ for 3ds Max firmy Lightwork Design.

Rozpoznawanie krytycznych problemów w procesie projektowania

Przed powstaniem Iray VCA zespoły projektowe polegały zwykle na stacjach roboczych wyposażonych w jeden lub dwa procesory graficzne, na których renderowano trójwymiarowe modele. Najbardziej zaawansowane systemy, składające się z klastrów wielu maszyn, umożliwiają interakcję jedynie w ograniczonym stopniu lub wymagają tworzenia filmów przedstawiających wzory produktów. Obie te sytuacje uniemożliwiają rozpoznanie krytycznych problemów w projekcie, takich jak np. powstawanie niepożądanych odbić światła na przedniej szybie samochodu.

Iray VCA zapewnia bezprecedensową szybkość renderowania przy użyciu ośmiu najpotężniejszych procesorów graficznych firmy NVIDIA, każdy z 12GB pamięci, zapewniającymi dostęp do łącznej liczby 23 040 rdzeni architektury CUDA®. Urządzenie posiada zarówno złącza 10GigE jak i InifiniBand, umożliwiając łatwe rozszerzenie klastrów renderujących o dodatkowe moduły Iray VCA. Ekskluzywne oprogramowanie do zarządzania klastrami dynamicznie przydziela moduły Iray VCA do konkretnych zadań.

Moduły Iray VCA można wygodnie umieścić w centrum IT i udostępniać ich moc renderowania na żądanie.

 

Honda – przykład wczesnego wdrożenia

Dział Badań i Rozwoju firmy Honda jest jednym z pierwszych użytkowników nowego rozwiązania. Jej pracownicy korzystają z prototypowej wersji klastra, złożonej z 25 systemów, do dopracowywania projektów przyszłych wersji pojazdów.

„Aby osiągnąć nasze cele projektowe, stworzyliśmy wyspecjalizowane narzędzia działające równoległe z naszą platformą RTT”, powiedział Daisuke Ide z działu badań i rozwoju firmy Honda. „Nasze narzędzie TOPS oparte na oprogramowaniu NVIDIA iRay działającym na klastrze procesorów graficznych NVIDIA pozwala nam ocenić jakość projektu w taki sam sposób, w jaki ocenialibyśmy prawdziwy produkt. W ten sposób możemy wypróbować więcej projektów, tworząc je szybciej i za mniejsze pieniądze.”

 

Dostępność produktu

Moduły Iray VCA pojawią się w sprzedaży latem tego roku i będą dostępne w globalnej sieci certyfikowanych integratorów systemów, takich jak CADnetwork, Fluidyna, IGI czy migenius. Orientacyjna cena w USA wynosi 50 000 dolarów i obejmuje licencję Iray oraz pierwszy rok obsługi serwisowej i aktualizacji.

Dodaj komentarz