ADATA Premier Pro SP920 – tańszy zamiennik M550

Okazuje się, że nie tylko w aptece można liczyć na tańsze odpowiedniki. Globalizacja wymusza przecież korzystanie z usług tych samych dostawców przez wielu producentów. Na początku kwietnia swoją światową premierę miał dysk twardy ADATA Premier Pro SP920. Jest on łudząco podobny do dysku SSD innego producenta, z tą drobną różnicą, że jest zauważalnie tańszy i znacznie lepiej wyposażony. Ja miałem tylko chwilę, żeby sprawdzić czy model o pojemności 512 GB osiąga deklarowane parametry pracy.

ADATA Premier Pro SP920 jest dostępny w formacie 7 mm, 2.5″ SATA 6 Gb/s w czterech wersjach pojemnościowych – od 128 GB do 1 TB. Do jego produkcji użyto 128 gigabitowych kości Micron 20 nm L85A ONFi, 200 MT/s. Jest on pod wieloma względami przełomowy, gdyż do tej pory produkty tej firmy charakteryzowały się zastosowanym kontrolerem LSI SandForce. Jednak obecnie ADATA, poszukując bardziej wydajnych rozwiązań, zmieniła dostawcę kontrolerów na Marvella.

ssd5512.pg

Premier Pro SP920 oferuje wyposażenie bogatsze niż większość dysków innych producentów (w tym Cruciala). Wraz z produktem, oprócz ramki do mocowania w zatoce 3,5″, dystansu 2,5″, śrubek i instrukcji, otrzymujemy prawo do pobrania ze strony producenta pełnej wersji oprogramowania Acronis True Image HD (kompatybilnej z Windows 8). Do tego fabryczne oprogramowanie ADATA SSD Toolbox do monitorowania parametrów pracy dysku.SSDToolbox

Podobnie jak rozwiązania SandForce, Marvell używa konfiguracji zbliżonej do trybu RAID-5, aby zapewnić integralność danych. W produktach poprzedniej generacji współczynnik parzystości RAIN (Redudant Array of Independent NAND) ustawiono na dość agresywnym poziomie, co spowodowało skonsumowanie dodatkowych 32 GB pojemności w modelach 512 GB (patrz: Crucial M500). Ale ten poziom zabezpieczeń okazał się być zbędnym przy stosunkowo mało awaryjnych kościach ONFi 3. Dlatego obecnie SP920 używa tylko rekomendowanej przez Marvella pojemności pamięci NAND zużywanej na parzystość RAIN, co powoduje dostępność większości powierzchni dla użytkownika.ssd512

Główne cechy dysku ADATA Premier Pro SP920:

  • pełna pojemność do dyspozycji użytkownika
  • sprzętowe szyfrowanie AES-256
  • RAIN
  • ochrona przed przegrzewaniem
  • NCQ, SMART, TRIM
  • gwarancja 3 lata

 

tabela

Uważni czytelnicy zauważyli już pewnie, że na pierwszy rzut oka mamy tu wiele cech wspólnych z zaprezentowanym niedawno dyskiem Crucial/Micron M550. Jeszcze nie dotarł on do Polski, ale wiele światowych mediów rozpisuje się o nim w samych superlatywach. Jest to ponoć godny, znacznie szybszy następca serii M500. ADATA Premier Pro SP920 używa kości 128 gigabitowych we wszystkich swoich modelach. Daje to pewną przewagę cenową nad konkurencją, gdyż takie kości są efektywnie tańsze niż wersje 64 gigabitowe, ale jednocześnie zagraża wynikami wydajnościowymi mniej pojemnych wersji dysku (bo w tej konfiguracji kontroler całkowicie rozwija skrzydła wszystkich ośmiu kanałów dopiero przy pojemności 512 GB). Analiza danych SMART, przeprowadzona przez portale internetowe, które już testowały M550 wskazuje, że ADATA SP920 jest produktem bliźniaczym najnowszego dysku firmy Crucial. Jak wiadomo dla różnych dysków atrybuty SMART są różne, czasem niektóre się pokrywają, czasem są różne zależnie od użytego narzędzia odczytującego. Ale z reguły nie zdarza się, żeby w obu przypadkach były niemal identyczne. A tak jest właśnie z SP920 i M550. Dodatkowo oba te produkty korzystają z identycznej wersji firmware. W obu przypadkach użyto najnowszego kontrolera Marvell 88SS9189 i kości NAND MLC wyprodukowanych w procesie 20 nm i tych samych, wspomnianych wcześniej funkcji. To dobra wróżba, bo M550 został ciepło przyjęty właśnie dzięki swojej wysokiej wydajności. A skoro o niej mowa to przyjrzyjmy się jak prezentuje się pod tym względem ADATA Premier Pro SP920:

io4o

io4z

io128o

io128z

w7

Analizując uzyskane przez dysk wyniki można śmiało dojść do wniosku, że zarówno M550, jak i ADATA Premier Pro SP920 oferują zbliżoną, wysoką wydajność. Na wykresach zestawiliśmy je z Samsungiem 840 Pro, czyli produktem z zupełnie innej, wyższej półki cenowej. ADATA Premier Pro SP920 osiąga nawet nieco lepsze rezultaty niż Crucial. Różnice nie są powalające, ale w trzech trybach to SP920 jest górą. Segment najbardziej opłacalnych dysków SSD stoi więc dla dysku ADATY otworem.

Wszystkie te fakty, jak i wyniki wydajności pozwalają sądzić, że nowy produkt ADATA zostanie ciepło przyjęty na polskim rynku. Bogate wyposażenie, atrakcyjna cena i bardzo dobra, jak na najpopularniejszy segment dysków SSD wydajność sprawiają, że dysk półprzewodnikowy Premier Pro SP920 ma wszelkie predyspozycje do dużego zainteresowania konsumentów.

Dodaj komentarz