Czy telewizor może zastąpić kino?

Geneza filmu sięga przełomu XVIII i XIX wieku, w momencie odkrycia niedoskonałości ludzkiego oka. Fakt ten wykorzystali wynalazcy urządzeń takich jak zoetrop i prakinoskop. 28 grudnia 1895 roku w Paryżu bracia Auguste i Louis Lumiere udoskonalili wynalazek Thomasa Edisona i przeprowadzili pierwszy w historii, publiczny pokaz filmowy. To wydarzenie na zawsze odmieniło świat i sposób w jaki lubimy spędzać nasz wolny czas.

Po dziś dzień do kin i multipleksów ciągną tłumy, pragnące obejrzeć najnowsze premiery o milionowych budżetach na wielkim ekranie. Wraz z rozwojem techniki w XX wieku przyszedł czas na miniaturyzację i przeniesienie kinowych przeżyć w domowe zacisze. Twórcy telewizorów dostrzegli również ich inny potencjał, otóż okazało się, że to idealny środek masowego przekazu, dzięki któremu społeczeństwo może po raz pierwszy w historii poznać i zobaczyć swoich przywódców, gwiazdy piosenki i teatru. Ekrany pierwszych domowych odbiorników miały wielkość dosłownie kilku cali i ważyły nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Z biegiem lat miniaturyzacja i nowe technologie pozwoliły znacznie zredukować wagę telewizorów i ulepszyć jakość emitowanego obrazu. Wciąż jednak pozostaje pytanie: „Czy telewizor może zastąpić tradycyjne kino?”. Kino wymaga od nas pewnego zaangażowania, musimy znaleźć czas, aby wyjść z domu, przeznaczyć określoną kwotę pieniędzy i skoordynować czas dojazdu z godziną emisji. W zamian otrzymujemy najnowszą premierę wyświetloną na ogromnym ekranie i otaczający nas zewsząd dźwięk pochodzący z kilkunastu głośników. Czy telewizory są w stanie konkurować z taką jakością? Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zdecydowanie tak. Technologia Cevo Picture™ pozwoli odzyskać jakość obrazu utraconą w procesie nagrywania i produkcji. Cevo Audio™ wzmocni basy i nada dźwiękom filmu jakości podobnej do zestawów kinowych.

Niektóre telewizory dostępne na rynku posiadają również funkcję auto-kalibracji, która dostosowuje odbiornik do warunków panujących wewnątrz pomieszczenia i wysoki współczynnik przetwarzania obrazu AMR+, który odzwierciedli naturalną płynność ruchu. Takich funkcji nie zapewnią nawet najlepsze projektory dostępne na rynku. Do niedawna domeną kina była również technologia 3D. Obecnie telewizory pozwalają oglądać nie tylko filmy w formacie 3D, ale także umożliwiają szybką konwersję obrazu 2D na 3D. Wyobraźcie sobie ulubiony serial, mecz czy stary film, który zyskuje zupełnie nową jakość i nowy wymiar.

No dobrze, a co w takim razie z premierami, wielkimi hitami, skoro na ich emisję trzeba czekać nawet kilka lat? Niedawno na platformie Smart TV Cloud firmy Toshiba pojawiła się aplikacja Kinoplex, która pozwala w pełni legalnie oglądać ulubione filmy, seriale i hity kinowe. Jedni kierują się sentymentem, inni wygodą a jeszcze inni wolą być praktyczni i otrzymywać najlepszą jakość bez konieczności wychodzenia z domu, szczególnie w zimowe wieczory. Czy telewizory są w stanie zastąpić tradycyjne kino? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam.

Dodaj komentarz