Bezpieczeństwo procesu logistycznego

Dynamiczny proces kształtowania gospodarki ery informacyjnej oraz wpływ usieciowienia, doprowadził do ujednolicenia systemu wymiany informacji. Z jednego miejsca możemy przetwarzać i przekazywać informację na każdy temat. Poszczególne sektory gospodarki ulegają automatyzacji, jak również nowym standardom przepływu danych oraz konieczności zastosowania nowych zabezpieczeń. Jak w świetle nowych wyzwań radzi sobie branża TSL

Do niedawna problem bezpieczeństwa w branży TSL można było rozumieć jako kwestie fizycznego zabezpieczenia ładunków w transporcie. Wraz z rozwiązaniami IT, które zrewolucjonizowały łańcuch logistyczny, pojawiła się konieczność nowego systemu ochrony nie tylko przesyłek ale również danych. Wśród dominujących trendów zauważamy wykorzystanie big data, technologia NFC, czy ogłaszana od wielu lat rewolucja mobile. Dodatkowo nowe standardy pracy, głównie na urządzeniach osobistych, (laptopy, tablety, telefony komórkowe i smartfony), doprowadziły do sytuacji w której technika cyfrowa powoli wypiera analogową we wszelkich systemach komunikacji. Widoczny wpływ nowych trendów widać chociażby w rosnącym z roku na rok dochodzie, który przynosi e-handel. Coraz więcej ludzi decyduje się na nabycie dóbr i usług online, przez co zwiększa się konieczność, nie tylko usprawniania procesu logistycznego, ale również zabezpieczania danych gromadzonych podczas niego. W związku z rosnącymi oczekiwaniami konsumentów, przed operatorami logistycznymi stoi duże wyzwanie. Jak sprostać wymaganiom swoich klientów Dbając o bezpieczny transport przesyłki oraz danych naszych użytkowników?

Wyżej wymienione czynniki i technologie mają wpływ na znaczny wzrost ilości umów zawieranych również na skalę międzynarodową. Wraz z większą skalą zamówień, wzrasta ryzyko związane z bezpieczeństwem. Nowe wyzwania dla operatorów logistycznych wymagają działań w dużej mierze systemowych, które firmy wdrażając ograniczają ryzyko wycieku danych i zapewniają dokładną kontrolę procesu logistycznego.

Bez względu na to, jak dużą firmę prowadzimy, zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo gromadzonych danych. Na co trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę? Przykładowo na udzielanie dostępu do systemu tylko dla sprawdzonych i rzetelnych przewoźników. Duża baza przewoźników nie oznacza najlepiej realizowanych zleceń. – radzi Sławomir Woźniak dyrektor ds. sprzedaży marki SOOT. Informacje dotyczące poszczególnych zleceń, dane odbiorców i zleceniodawców są na wagę złota, dlatego ograniczanie dostępu dla niepowołanych osób jest priorytetem

Wprowadzane do systemów ERP dodatkowe moduły oprogramowania, mogą czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu logistycznego. Dzięki dodatkowym funkcjonalnościom przykładowo aukcjom, firmy mają możliwość uzyskania lepszych warunków handlowych, a organizowanie konkursów ofert daje kontrolę nad tym, kto podejmie się zlecenia.

Wielu właścicieli firm z branży TSL nie zdaje sobie sprawy z tego, że dobrze zarządzane zlecenia transportowe przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa procesów logistycznych – kontynuuje Sławomir Woźniak. Poleca się inwestowanie w system Yard Management, wspomagający obsługę transportu na terenie zakładu. Dzięki niemu mamy dostęp do dokładnej ewidencji pojazdów, a tym samym możemy zidentyfikować wąskie gardła w procesie logistycznym.

Dodaj komentarz