5 trendów z zakresu bezpieczeństwa tożsamości na 2016 rok wg. HID Global

HID Global zdefiniował pięć trendów, które w 2016 roku będą miały największy wpływ na kluczowe zagadnienia związane z ochroną dostępu i tożsamości (w tym identyfikację osób i obywateli) oraz Internetem Rzeczy (IoT). Zostały one opracowane na podstawie bogatych doświadczeń firmy z największymi klientami działającymi na zróżnicowanych rynkach, wyników prowadzonych przez HID pilotażowych programów z zakresu ochrony oraz najnowszych rozwiązań, które wprowadzane są we współpracy z najbardziej innowacyjnymi organizacjami z całego świata.

W nowym roku będziemy mogli zaobserwować kilka kluczowych trendów, które wpłyną na kształtowanie się i rozwój innowacji z zakresu bezpieczeństwa. Przede wszystkim zwiększy się nacisk na mobilność i wygodę użytkowania – mówi Stefan Widing, Generalny Dyrektor HID Global. – Firmy będą zabiegać o coraz bardziej wszechstronną, wygodniejszą i łatwiejszą identyfikację użytkowników. Położy to fundamenty pod bardziej elastyczne, adaptowalne rozwiązania – szczególnie istotne w nowej erze połączonych ze sobą wirtualnych tożsamości oraz Internetu Rzeczy (IoT).

Top 5 trendów w zakresie bezpieczeństwa tożsamości na 2016 rok wg. HID Global:

  • Spersonalizowana ochrona mobilna będzie stawała się coraz bardziej powszechna. Nowe systemy ochrony tożsamości będą skupiać się przede wszystkim na wygodzie użytkowania, wykorzystując urządzenia mobilne. Loginy komputerowe i sieciowe, dokumenty identyfikacyjne oraz inne, wymagające potwierdzenia tożsamości systemy będą coraz szerzej łączone z fizycznymi funkcjami ochrony telefonów, tabletów czy laptopów. Następnym krokiem będą technologie ubieralne (wearables), a wyposażone w tagi RFID telefony pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa i zaufania do Internetu Rzeczy (IoT) w ramach aplikacji, wymagających potwierdzenia obecności.
  • Ochrona skupi się przede wszystkim na wygodzie użytkowania. Technologia będzie adaptowała się do nawyków i stylu życia użytkownika, a nie – jak do tej pory – go definiowała. Stare metody uwierzytelniania zostaną zastąpione przez dostosowane do potrzeb użytkownika alternatywy.
  • Bezpieczne, połączone tożsamości będą zmieniały podejście do tego jak pracujemy, kupujemy i spędzamy wolny czas. Rynek ochrony wejdzie z ich pomocą w nowy rozdział, gdzie wielopoziomowe strategie bezpieczeństwa będą wykorzystywać biometrię, aby na stałe połączyć tożsamość z jej prawowitym właścicielem.
  • W połączonym ze sobą, mobilnym świecie zwiększy się potrzeba ochrony prywatności. Definicja tożsamości (w kontekście systemów ochrony) zostanie rozszerzona o tożsamość obiektów. W kontekście ciągle poszerzającej się sieci wzajemnie połączonych ze sobą urządzeń, usług i aplikacji, na znaczeniu zyska ochrona prywatnych danych.
  • Odpowiednio skonstruowane systemy bezpieczeństwa i stosowanie dobrych praktyk z zakresu ochrony staną się równie istotne, jak technologiczne innowacje. Rynek ochrony skupi się nie tylko na tym jakie urządzenia produkować, ale także jak je wdrażać – od pierwszych cyfrowych praw jazdy w USA do zunifikowanych systemów zarządzania poświadczeniami, umożliwiających kompleksowe podejście do bezpieczeństwa fizycznego i informatycznego. Zamiast koncentrować się wyłącznie na zapobieganiu atakom, większa uwaga zostanie poświęcona temu, jak opanować sytuację po ataku – tak, aby skradzione dane były dla złodziei bezużyteczne.

Internet Rzeczy, mobilność, wygoda oraz dokładne wczytywanie się w politykę bezpieczeństwa – zdaniem HID Global to właśnie na tych aspektach powinni w tym roku skoncentrować się specjaliści ds. zabezpieczeń. Nie można zapominać również o tym, że technologiczne innowacje, takie jak smart watche czy niewinne z pozoru fit bandy, w swoim „niemowlęcym okresie” mogą stanowić łakomy kąsek dla oszustów – należy być na to szczególnie wyczulonym. Jedno jest pewne – rok 2016 na rynku zabezpieczeń zapowiada się bardzo ciekawie.

***

Technologia Seos firmy HID Global to odpowiedź na wyżej opisane trendy. Dzięki niej firmy i instytucje mogą bezpiecznie wprowadzać najbardziej rozbudowane i wszechstronne rozwiązania mobilne.

Dodaj komentarz