Przyszłość urządzeń mobilnych: rzucając światło na technologię

Już pod koniec lutego w Barcelonie zgromadzą się dziesiątki tysięcy fanów technologii mobilnych. Mobile World Congress 2018 to okazja do poznania najbardziej ekscytujących trendów i innowacyjnych technologii. Rozwój wielu kluczowych dla branży mobile technologii oparty jest o wszechobecne światło – zarówno to widzialne, jak i niewidzialne dla ludzkiego oka. Podświetlenie wyświetlacza czy lampa błyskowa to zaledwie wierzchołek możliwości. Wykorzystanie światła podczerwonego i technologii laserowych pozwala na aplikację nowych funkcji, takich jak kontrola gestem, skanowanie tęczówki czy rozpoznawanie twarzy.

Użytkownicy napędzają innowację

 

Stale rosnąca liczba zastosowań urządzeń mobilnych oraz coraz większa zależność od cyfrowego świata stanowią motor napędowy technologicznego rozwoju. Śledzenie wzroku w miejsce obsługi dotykowej ma sprawić, że użytkowanie smartfonów czy tabletów stanie się jeszcze bardziej intuicyjne. Trend mobile zyskuje także na znaczeniu dzięki poszerzającej się liczbie osób korzystających z opasek fitness lub innych tego typu urządzeń czy też użytkowników wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

– Zastosowania rynkowe dla czujników optycznych w urządzeniach mobilnych są niemal nieograniczone – zaczynając od bezpieczeństwa, przez ochronę zdrowia i trackery fitness na handlu i e-commerce kończąc. Kluczowe trendy to przede wszystkim miniaturyzacja oraz poszerzanie funkcjonalności urządzeń, niezależnie od rozmiaru samego sprzętu – mówi Hartmut Schittko z Osram Opto Semiconductors.

Wykorzystywanie biometrii w identyfikacji użytkownika to kolejna dynamicznie rozwijająca się dziedzina świata mobile. Skanowanie tęczówki czy rozpoznawanie twarzy należą do najbardziej niezawodnych i bezpiecznych metod logowania. Stanowią one alternatywę dla skomplikowanych haseł, kontroli dostępu czy najpopularniejszych metod uwierzytelniania transakcji finansowych.

Biometria – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

 

Biometria działa w oparciu o charakterystyczne i unikatowe dla każdego człowieka cechy, takie jak wzór tęczówki, wymiary i proporcje twarzy czy odciski palców. Czujniki identyfikują te cechy i porównują je ze wcześniej zgromadzonymi danymi biometrycznymi. Do poprawnego i niezawodnego działania na urządzeniach mobilnych zarówno skanowanie tęczówki, jak i rozpoznawanie twarzy wymaga specjalistycznego oświetlenia światłem podczerwonym (emitowanym z pomocą diody LED). Technologia ta jest już wykorzystywana w kontroli dostępu, np. większość krajów używa jej w celach kontroli imigracyjnej.

Skanowanie tęczówki to jedna z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych metod identyfikacji biometrycznej. Kiedy użytkownik chce zalogować się do swojego urządzenia, skaner tęczówki podświetla oko z pomocą światła podczerwonego. Oprogramowanie analizuje i porównuje unikatowy dla każdej osoby wzór tęczówki ze wcześniej zgromadzonym obrazem. Systemy rozpoznawania twarzy identyfikują z kolei charakterystyczne dla twarzy cechy, niezależne od jej wyrazu. Pod uwagę brane są przede wszystkim długość czy szerokość nosa, głębokość oczodołów oraz kształt kości policzkowych. Dodatkowe oświetlenie twarzy światłem podczerwonym zapewnia wysoką niezawodność systemu. Ryzyko nieudzielenia dostępu uprawnionemu użytkownikowi wynosi mniej niż 1%, natomiast błędne rozpoznanie użytkownika może zdarzyć się raz na milion przypadków.

Technologia coraz bardziej dostępna

 

Pomiary biometryczne są także powszechnie używane w sprzęcie służącym do monitoringu zdrowia. Technologia wykorzystywana przez zwykłych użytkowników jeszcze kilka lat temu była dostępna wyłącznie w specjalistycznych gabinetach lekarskich. Dzięki technologii optycznej, niemal każdy tracker fitness ma możliwość sprawdzenia tętna. Kluczowa dla implementacji wydajnych energetycznie i kompaktowych sensorów jest właśnie technologia LED.

Nowe rozwiązania Osram Opto Semiconductors będzie można oglądać na od 26 lutego do 1 marca na Mobile World Congress w Barcelonie (stoisko 2F6, Hall 2).

Dodaj komentarz