To zagrożenie jest praktycznie wszędzie – publiczne WiFi

Zanim połączysz się z publiczną siecią WiFi – przeczytaj o zagrożeniach i wskazówkach jak ich uniknąć. Zastanów się kiedy ostatnio korzystałeś z publicznej sieci WiFi… Może ostatnio byłeś na kawie ze znajomymi i tam podłączyłeś się do darmowej sieci? A może jesteś osobą, która pracuje zdalnie i poszedłeś popracować trochę w knajpce, gdzie skorzystałeś z “miastowego” WiFi? Przykładów na korzystanie z publicznych hotspotów jest wiele. Odpowiedz sobie teraz na pytanie: Czy skorzystałeś z legalnego i bezpiecznego połączenia? Niestety mało kiedy zastanawiamy się nad zagrożeniami jakie kryją się za połączeniem z publiczną siecią. LINKSYS ma dla Was dzisiaj kilka użytecznych wskazówek i porad na co zwrócić uwagę oraz jakie działania podjąć, aby uniknąć np.: kradzieży tożsamości, utraty haseł do rachunków bankowych, loginów i haseł do adresów mailowych, itp.

Dodatkowo często hakerzy mają dostęp do naszych przesłanych i pobranych plików.
image3.png
Wyłącz funkcję automatycznego łączenia się z sieciami WiFi. Warto o tym pamiętać, ponieważ tracimy wówczas kontrolę nad wyborem odpowiedniej sieci. Nigdy nie wiadomo czy automatycznie, bez naszej wiedzy, nie podłączyliśmy się do “fejkowego” WiFi.
Jeśli chcesz skorzystać z otwartej sieci – dopytaj o nazwę. W miejscach takich jak kawiarnie, puby czy na przykład kina, warto dopytać osoby pracujące tam jak konkretnie nazywa się ich sieć. Może się okazać, że dwa stoliki dalej siedzi haker, który stworzył otwartą sieć o nazwie: KawaTime WiFi, a oryginalnym hotspotem kawiarni będzie KawaTime FreeWiFi. Najlepiej jest oczywiście korzystać z publicznego WiFi, do którego przypisane jest hasło ( np.: będzie napisane w karcie menu ;)).
Stosuj różne hasła. Często dla naszej wygody ( lub kiepskiej pamięci ;)) ustawiamy jedno hasło do różnych serwisów. W przypadku wykradnięcia przez hakera 1 hasła ma on dostęp do wielu naszych portali, z których korzystamy. Warto też stosować podwójne uwierzytelnianie. Oprócz podania hasła, np.: także podanie kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS.
image2.png
Zainstaluj na swoim urządzeniu antywirusa. Często zainstalowanie antywirusa oraz stosowanie zapory nic albo bardzo niewiele nas kosztuje, a może nas ustrzec przed niemiłymi konsekwencjami kradzieży danych.
Nie zapominaj o korzystaniu z bezpiecznych stron. Zanim dokonasz operacji finansowych poprzez swoje urządzenie, sprawdź czy serwis, z którego korzystasz oznaczony jest zieloną kłódką, a adres rozpoczyna się od “https”.
Może warto skorzystać z VPN? Dzięki VPN wszystkie nasze działania w sieci są szyfrowane i kierowane bezpiecznymi kanałami.

Dodaj komentarz