Nie daj się okraść w święta. Inteligentna kamera sposobem na włamywacza

Zima, a w szczególności sezon świąteczny oraz  ferie, to czas rodzinnych wyjazdów i… rosnącego zagrożenia włamaniami. Dlatego warto pomyśleć o instalacji kamery, która zadba o bezpieczeństwo domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności. Ostrzeże również przed wizytą niespodziewanego gościa i bynajmniej nie chodzi tu o Świętego Mikołaja. Według policyjnych danych, średnio co 8 minut gdzieś w Polsce dochodzi do włamania. W ubiegłym roku takich niechcianych wizyt odnotowano ok. 65 tysięcy. Co gorsza, włamywacze traktują święta Bożego Narodzenia dokładnie tak samo, jak my poprzedzający go okres wyprzedaży – korzystają z okazji. Wybierają głównie obserwowane wcześniej puste domy i mieszkania.

Pod tym względem blisko nam do innych krajów europejskich, gdzie sezon świąteczny to prawdziwe eldorado jeśli chodzi o włamania i kradzieże. Liczba tego typu zdarzeń rośnie wtedy o blisko jedną piątą (od 18% do 20%). Europejczycy często nie przywiązują też dużej wagi do zagrożenia związanego z ich nieobecnością w domu. Jak wykazało tegoroczne badanie YouGov[1] dla Netatmo, co trzecia osoba nie podejmuje żadnych szczególnych działań w celu zwiększenia ochrony mienia, gdy opusza swój dom.

Inteligentny sposób na włamywacza

Żadne zabezpieczenie nie jest w 100% skuteczne, więc o tym, czy nasza posesja jest łakomym kąskiem dla złodzieja decyduje wiele czynników. Wysokie ogrodzenie, solidne zamki i alarm – wszystkie te przeszkody włamywacz musi pokonać i uda mu się to jeśli jest dobrze przygotowany. Potrzebuje jedynie odpowiednio dużo czasu.

Monitoring zabiera złodziejowi tak cenny dla niego czas, ponieważ zmusza go do działania w pośpiechu. Kamera wspomagana algorytmem sztucznej inteligencji (AI) i systemem powiadamiania właściciela, pozbawia złodzieja komfortu działania bez naszej wiedzy. W ofercie firmy Netatmo są dwie tego typu inteligentne kamery – zewnętrzna (Presence) i domowa (Welcome). Obie wykrywają ruch, identyfikują twarze i w ciągu kilku sekund są w stanie wysłać powiadomienie z zapisanym kadrem na nasz smartfon, niezależnie od tego, gdzie akurat przebywamy. W uzasadnionym wypadku daje nam to możliwość natychmiastowego działania – skontaktowania się z sąsiadami, czy wezwania policji lub patrolu interwencyjnego z agencji ochrony.

Kamera Netatmo Presence wyposażona jest we własne źródło światła. Oferuje również opcję monitoringu w podczerwieni

Inteligentna kamera może się również integrować z innymi rozwiązania smart home. Daje to możliwość realizowania zaprogramowanych scenariuszy, jeśli w naszym domu  jest więcej inteligentnych urządzeń. Przykładowo, po zidentyfikowaniu intruza, kamera jest w stanie włączyć oświetlenie. Zaskoczony włamywacz może się wtedy wycofać.

Ile kosztuje domowy monitoring?

Inteligentna Kamera Zewnętrzna (Presence), która pozwala na monitorowanie posesji, kosztuje 1399 złotych. Zamknięta w solidnej, odpornej na warunki zewnętrzne obudowie, wyposażona jest we własne źródło światła i może wykryć ruch z odległości 20 metrów. Rejestruje materiał wideo w jakości Full HD – także w nocy, dzięki możliwości obserwacji otoczenia w podczerwieni. Powiadomienia o zdarzeniach wysyłane są w czasie rzeczywistym na smartfon użytkownika.

Monitoring domowy może zapewnić kamera Netatmo Welcome. Jej instalacja zajmuje kilka minut, a oferuje ona zaawansowane funkcje wspomagane AI – także rozpoznawanie twarzy i powiadomienia w czasie rzeczywistym

Natomiast Inteligentna Kamera Domowa (Welcome) to rozwiązanie do monitoringu pomieszczeń. Uczy się twarzy domowników, a w przypadku wtargnięcia obcej osoby do mieszkania, natychmiast zaalarmuje właściciela. Również oferuje tryb nocny, a dodatkowo pozwala na dostosowanie własnych, restrykcyjnych ustawień prywatności. Jej cena w Polsce to 899 złotych.

[1] Badanie przeprowadzono przez YouGov we Francji w dniach 13-15 czerwca 2018 roku na próbie reprezentatywnej 1005 osób

Dodaj komentarz