Jak wybrać monitor na prezent dla gracza?

Dobór monitora do gier najlepiej zacząć od określenia, jakiego typu gry będą najczęściej na nim wyświetlane. To pozwoli na optymalne dopasowanie parametrów sprzętu do specyfiki gier oraz oczekiwań gracza, którego chcemy obdarować na święta nowym wyświetlaczem. W dynamicznych, dobrze zoptymalizowanych grach sieciowych albo wyścigowych, najlepiej sprawdzą się monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania – 144 Hz, albo nawet 240 Hz i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px).

Wskazana jest też matryca typu TN o szybkim czasie reakcji. W przypadku chęci uzyskania szerszych kątów widzenia, wyższego kontrastu oraz lepszego odwzorowania kolorów, kosztem nieco dłuższego czasu reakcji, warto rozważyć modele oparte na matrycach MVA.

Dla zapewnienia maksymalnego skoncentrowania na rozgrywce, wzorem profesjonalnych zawodników e-sportowych, najlepiej skupić się na modelach o przekątnej 24 lub 25 cali.

Przykładowymi grami, w których sprawdzą się monitory o powyższych cechach są: Fortnite, Call of Duty: Black Ops 4, Battlefield V, League of Legends, Forza Horizon 4, Counter-Strike: GO czy też Overwatch.

AOC G2590PX/G2 – monitor o odświeżaniu 144 Hz oparty na matrycy TN

W przypadku gier mniej dynamicznych i o wyższych wymaganiach sprzętowych odświeżanie obrazu na poziomie 75 Hz albo 100 Hz powinno być satysfakcjonujące dla większości graczy.

Jeśli priorytetem jest uzyskanie ładnych widoków, matryca IPS w połączeniu z rozdzielczością Quad HD (2560 x 1440 px) będzie optymalnym wyborem.

Panel o rozmiarze 27 albo nawet 32 cali pozwoli na lepsze doświadczenie ładnej grafiki gry lub filmu oraz zapewni większą przestrzeń roboczą, gdy monitor ma posłużyć nie tylko rozrywce. Z kolei zakrzywienie matrycy może okazać się pomocne dla lepszego wczucia się w rozgrywkę. Jest to szczególnie odczuwalne gdy ekran ma dużą przekątną.

Tego typu monitory idealnie się nadają do gry w takie tytuły jak: Civilization VI, Assassins Creed Odyssey, Hitman 2, Shadow of the Tomb Raider, World of Warcraft: Battle for Azeroth czy Wiedźmin 3.

Dodaj komentarz