4 rady od LINKSYS dla rodziców o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci

W kilku województwach rozpoczęły się już ferie, niektórzy ten czas mają jeszcze przed sobą i z utęsknieniem na niego czekają. Aby dla rodziców te 2 tygodnie przebiegły bez zmartwień, powinni zabezpieczyć odpowiednio swoją sieć w domu. Jest to okres kiedy nasze pociechy mają sporo wolnego czasu do wykorzystania i część jego spędzają “buszując w sieci”. Zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom to obowiązek każdego rodzica.

W obecnych czasach oprócz realnego świata, dotyczy to także wirtualnej rzeczywistości. Linksys przygotował 4 ważne punkty, na które warto zwrócić uwagę!

image2.png
1) Poznaj zagrożenia
Wszystkie urządzenia w domu, które łączą się z siecią takie jak np.: tablet, laptop, smartphone, itp. mogą być zagrożone. Pamiętaj, żeby oprócz ochrony dziecka przed niedozwolonymi treściami, nie zapomnieć także o bezpieczeństwie danych, złośliwych oprogramowaniach czy wirusach.
Należy przestrzec nasze pociechy przed oszustami z portali społecznościowych oraz różnych witryn, ale także poinformować o skutkach publikowania w sieci informacji o sobie, zdjęć czy lokalizacji. Dla hakerów są to pozostawione ślady.
Poinformujmy również o złośliwych oprogramowaniach czy wirusach, które mogą zostać pobrane na nasze urządzenia poprzez ściągnięcie bezpłatnych plików do pobrania czy klikanie w linki w wiadomościach spam.
2) Ustal granice
Ustalenie granic korzystania z Internetu i urządzeń to niezwykle istotny element kontroli rodzicielskiej. Linksys zwraca uwagę, że warto od samego początku uczyć swoje dzieci bezpiecznych nawyków w działaniu online.
Dostosuj czas korzystania z urządzeń i sieci do wieku oraz potrzeb podopiecznego. Warto także określić godzinę, do której można korzystać np. z telefonu. Z badań wynika, że wyłączenie urządzeń elektronicznych przed snem ma bardzo ważny wpływ na samopoczucie pociechy!
Pamiętaj, aby monitorować historię przeglądania oraz profile w mediach społecznościowych swoich dzieci. Zwróć im uwagę, aby przychodziły do Ciebie o zgodę zanim coś pobiorą “za darmo”.

image4.png
3) Sprawdź i oceń opcje bezpieczeństwa
Zainstaluj oprogramowania zabezpieczające na urządzeniach oraz ustaw kontrolę rodzicielską. Warto mieć zainstalowanego antywirusa oraz różne zapory, które blokują dostęp i pobieranie niechcianych rzeczy.
Istnieją odpowiednie aplikacje, które pozwalają na kontrolę rodzicielską na smartphonach. Są kompatybilne z systemem iOS i Androidem.
Z nowinek technologicznych, warto wspomnieć o sieci MESH, którą znajdziemy w urządzeniu Linksys Velop. Pozwala ona na ustawianie różnych parametrów, ram czasowych, historię przeglądania, itp. dla każdego urządzenia osobno.
4) Ustaw kontrolę w domu/ na miejscu
Linksys zwraca uwagę, aby najpierw sprawdzić czy mamy zabezpieczoną sieć silnym hasłem.Następnie pamiętaj o monitorowaniu, ale także blokowaniu nieznanych lub podejrzanych treści połączonych z kontami Twojego dziecka. Wykorzystuj do tego z oprogramowań, które filtrują wirusy, oszustwa, próby wyłudzenia danych.
Każdy rodzic, który martwi się o swoje dziecko powinien poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zagrożeniami internetowymi, a następnie ustalić odpowiednie zasady z korzystania. Dodatkowo niech uczy swoich podopiecznych dobrych nawyków.
image3.png
Przygotuj swoją sieć do korzystania przez dziecko na ferie i nie tylko.

Dodaj komentarz