10 przykazań backupu

Dziś Światowy Dzień Backupu – czyli niezależne, międzynarodowe „święto”, którego zadaniem jest przypomnienie i uświadomienie użytkownikom komputerów, tabletów, smartfonów i wszystkich innych urządzeń generujących i przechowujących dane, jak ważne jest pamiętanie o tworzeniu kopii zapasowej swoich plików. Przy tej okazji eksperci z firmy QNAP postanowili podzielić się swoją wiedzą i przypomnieć 10 złotych zasad backupu danych.

„Kopie zapasowe swoich danych możemy tworzyć na wiele sposobów – korzystając z najbardziej podstawowych narzędzi i urządzeń, dostępnych za darmo lub wbudowanych w systemy operacyjne albo też inwestując w bardziej złożone, wyspecjalizowane sprzęty i aplikacje. Wszystko zależy od potrzeb, możliwości użytkownika… oraz od tego, jak cenne są dla nas dane, które chcemy chronić. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, o których pamiętać powinniśmy zawsze” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski z firmy QNAP, produkującej dyski sieciowe  QNAP NAS.

  1. Twórz backup stale – w możliwie w najmniejszych interwałach czasowych

Tworzenie kopii zapasowej raz na tydzień czy miesiąc to nie backup, lecz jego kiepska proteza.

  • Backup powinien być przechowywany na zewnętrznym urządzeniu

Najlepiej, jeśli będzie to dysk NAS, inny komputer, usługa chmurowa.

  • Stosuj zasadę 3-2-1

Twórz 3 kopie danych, przechowywane na co najmniej 2 urządzeniach, z których 1 powinno znajdować się w innej lokalizacji niż dom czy firmowe biuro.

  • Backup powinien być tworzony automatycznie

Korzystaj z dedykowanych aplikacji lub funkcji systemu operacyjnego (np. Kopia Zapasowa w Windows 10), które będą tworzyć backup automatycznie, we wskazanych odstępach czasu – nie polegaj tylko na swojej pamięci.

  • Nie zapominaj o żadnym typie danych

Cenne dane to nie tylko nasze zdjęcia czy dokumenty – w backupie warto również uwzględnić e-maile, dane z komunikatorów, zapisy stanu gier… i wiele innych.

  • Testuj backup

Regularnie sprawdzaj, czy twój system backupu działa – czy wskazane do kopiowania zasoby faktycznie są backupowane.

  • Przygotuj (i przetestuj) plan przywracania danych

Tworzenie kopii zapasowej swoich danych to tylko połowa „systemu backupu” – niemniej ważne jest to, by wiedzieć, jak szybko i skutecznie przywrócić swoje dane po awarii.

  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie i urządzenia wykorzystywane w systemie backupu.

Sprawdzaj aktualizacje na stronie producenta lub korzystaj z wbudowanych do urządzeń/aplikacji mechanizmów aktualizacyjnych.

  • Korzystaj z zaawansowanych funkcji backupu – np. migawek.

Jeśli zależy ci na zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa swoich plików, chroń je korzystając z backupu migawkowego (zapewniającego skuteczną ochronę nie tylko przed awarią, ale również przed atakiem np. oprogramowania ransomware).

  1. Nie zapominaj o smartfonach, tabletach, konsolach, odtwarzaczach multimedialnych

Dziś cenne dane przechowujemy nie tylko na dysku komputera – są one rozproszone na wielu różnych urządzeniach, których używamy na co dzień. Uwzględnij je w swoim systemie backupu.

Jeśli wciąż nie backupujesz swoich danych, to po przeczytaniu tego punktu natychmiast zajmij się jego wdrożeniem. W wariancie minimum podłącz do komputera dysk USB i z skonfiguruj aplikacje Kopia Zapasowa (Windows) lub Time Machine (Mac OS), tak by automatycznie kopiowały na ów nośnik najważniejsze dane.

 „Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak wdrożenie kompleksowego systemu backupu opartego na dysku sieciowym NAS (rekomendowane modele znaleźć można na stronie QNAP), obejmującego wszystkie domowe/firmowe urządzenia przechowujące i generujące dane. W bardziej złożonych konfiguracjach można również uzupełnić ów system o dodatkowe NAS-y, na których tworzone będą kolejne kopie backupu – w tym również urządzenia zlokalizowane poza domem czy firmą” – podsumowuje Grzegorz Bielawski z QNAP.

Więcej informacji o inicjatywie Światowy Dzień Backupu znaleźć można na stronie http://www.worldbackupday.com/pl/

Dodaj komentarz