5 przydatnych gadżetów dla nowoczesnego kierowcy

Nagranie z kamery samochodowej może okazać się kluczowym dowodem po parkingowej stłuczce, jump starter umożliwi uruchomienie samochodu z rozładowanym akumulatorem, a zestaw głośnomówiący pozwoli kierowcy na odebranie ważnego telefonu podczas jazdy. Właściciele samochodów mają dziś dostęp do całego wachlarza gadżetów, które ułatwiają im funkcjonowanie na drodze, czynią je dużo bezpieczniejszym, a także pomagają w sytuacjach kryzysowych.

Kamerka samochodowa

Kamerka samochodowa to gadżet cieszący się dużą popularnością wśród kierowców. Pozwala na szczegółowe udokumentowanie swojej podróży, a także postoju na parkingu.

Nagranie z kamerki samochodowej może być dla nas piękną pamiątką, a w razie kolizji również posłużyć jako dowód naszej niewinności, bądź czyjegoś przewinienia. Obecnie kamerki samochodowe nie służą jedynie do rejestrowania obrazu, ale również dbają o bezpieczeństwo użytkownika. Model DrivePro 230 marki Transcend oferuje między innymi wsparcie asystenta pasa ruchu, system ostrzegania przed kolizją, nadmierną prędkością, a także przypomina o włączeniu świateł.

Pendrive

 Dość nieoczywistym, aczkolwiek bardzo praktycznym dla właścicieli samochodów gadżetem jest pendrive. Najwięcej zastosowań znajdzie on oczywiście w najnowszych modelach samochodów. Przykładowo Tesla pozwala na bieżące zapisywanie danych z wbudowanej kamery pokładowej na kompatybilnej pamięci przenośnej. Do tego celu idealnie nadaje się najnowszy JetFlash 910 z oferty Transcend. Pendrive z interfejsem USB 3.1 gen.1 oferuje użytkownikowi pojemności do 256 GB i spełnia wymogi stawiane przez najbardziej luksusowy samochód świata.

Pendrive to również idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy lubią podczas jazdy umilać sobie czas ulubionymi utworami i nie chcą być uzależnieni od kanałów radiowych. Przechowywanie muzyki na pamięci USB, którą podłączamy bezpośrednio do samochodowego radia jest znacznie wygodniejsze, niż korzystanie z tradycyjnych płyt CD. Pendrive jest w stanie pomieścić znacznie więcej danych, które z łatwością możemy usuwać i zastępować nowymi w miarę ewolucji naszych muzycznych upodobań.

Zestaw głośnomówiący

W badaniu[1] CBOS co trzeci kierowca przyznał, że w czasie jazdy samochodem rozmawia przez telefon trzymając go w ręce. Jest to wykroczenie, za które w Polsce grozi mandat w wysokości 200 zł oraz pięć punktów karnych. Przepisy dopuszczają jednak alternatywne rozwiązanie jakim jest prowadzenie rozmowy telefonicznej z pomocą zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Ten drugi możemy kupić już za około 100 zł, a ceny najdroższych modeli dochodzą nawet do 600 zł. To rozwiązanie idealne dla osób, które dużo czasu spędzają w samochodzie, np. w miejskich korkach, a jednocześnie wiele spraw załatwiają telefonicznie. Umożliwia bezpieczną i przepisową jazdę samochodem, bez konieczności odrzucania pilnych połączeń.

Alkomat

 Rozważny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca. Większość zdaje sobie z tego sprawę, jednak w badaniu[2] przeprowadzonym przez AlcoSense niemal 5% Polaków deklarowało, że decyduje się na powrót samochodem z imprezy, na której spożywało alkohol. Wynika to prawdopodobnie z tego, że bardzo ciężko jest samodzielnie ocenić, czy po kilku piwach lub drinkach przekroczyliśmy już dopuszczalny limit alkoholu we krwi, czy nadal jesteśmy w stanie wsiąść za kółko. W takich okolicznościach niezastąpiony może okazać się dobrej jakości alkomat. Na rynku wybór jest bardzo duży, a ceny wahają się od kilkuset do nawet 1000 zł. Jest to jednak wydatek, który może uchronić nas przed nieświadomym złamaniem prawa i poważną odpowiedzialnością karną. Warto więc przeznaczyć środki na urządzenie, któremu będziemy mogli spokojnie zaufać i rozwiać swoje wątpliwości.

Jump starter

Akcesoria samochodowe nie tylko poprawiają nasz komfort, ale mogą również pomóc w kryzysowej sytuacji. Przykładem takiego gadżetu jest np. Jump Starter. To niewielkie urządzenie rozruchowe generuje wysokie natężenie prądu, które pozwala na proste i szybkie uruchomienie silnika pojazdu po rozładowaniu akumulatora. Dodatkowo posiada także funkcję power banku, dzięki której umożliwia naładowanie baterii telefonu w dowolnym momencie. Ceny takiego urządzenia zaczynają się już od około 200 zł, a z budżetem wynoszącym 300 zł jesteśmy w stanie kupić naprawdę dobrej jakości sprzęt, który może okazać się niezastąpiony w mroźne, zimowe poranki.

Technologie a bezpieczeństwo na drodze

W nowych samochodach coraz większy nacisk kładzie się na technologie podnoszące poziom bezpieczeństwa. W starszych pojazdach można wspierać się funkcjonalnymi akcesoriami samochodowymi. Ich skuteczność potwierdza badanie[3] przeprowadzone przez „Insurance Institute for Highway Safety” , w którym aż 62% kierowców przyznało, że stosowanie systemów ostrzegania przed kolizją miało pozytywny wpływ na ich bezpieczeństwo oraz pomogło im poprawić technikę jazdy. Im więcej spokojnych i skupionych kierowców na naszych drogach, tym bezpieczniej mogą czuć się wszyscy uczestnicy ruchu.

[1] CBOS „Używanie telefonów Komórkowych za kierownicą” https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_082_17.PDF

[2] Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzone w 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.

[3] Badanie „Insurance Institute for Highway Safety” z 2018 roku https://www.nytimes.com/2019/04/16/business/collision-warning-systems-aftermarket.html

Dodaj komentarz