Nikon D3100 – rodzinna lustrzanka

Nikon D3100 to cyfrowa lustrzanka przeznaczona dla początkujących użytkowników, którzy chcą robić dobrej jakości zdjęcia, nie przejmując się jednocześnie skomplikowanymi funkcjami. Szeroka gama automatycznych ustawień, najważniejszych parametrów, pozwala skupić się na fotografowaniu, a aparat samoczynnie dobierze wszystkie parametry ekspozycji. Podgląd na żywo z automatycznym wybieraniem trybów umożliwia dopasowanie ustawień do warunków fotografowania, system rozpoznawania scenerii zapewnia znakomitą ostrość zdjęć. Bardziej dociekliwi użytkownicy mogą dodatkowo znaleźć, w trybie podręcznika, szczegółowe instrukcje umożliwiające uzyskanie oczekiwanych efektów na zdjęciach.

W porównaniu do swojego poprzednika, nowy Nikon ma nieznacznie zmieniony design korpusu, upodabniając go do modeli z „wyższej półki”. Wygląda przez to bardziej solidnie i profesjonalnie. Korpus jest sztywny, a wszystkie jego elementy pracują bez najmniejszego problemu.


Nikon D3100

Nikon D3100 został wyposażony w stały trzy calowy wyświetlacz LCD, o rozdzielczości 230 tysięcy punktów, który cechuje się dobrym kontrastem i jakością wyświetlania. D3100 wyposażony został w matrycę CMOS o rozdzielczości 14,2 miliona pikseli z nowy zaawansowany system przetwarzania obrazu EXPEED 2. Aparat został także wyposażony w funkcję Live View. Podgląd na żywo z automatycznym wybieraniem trybów umożliwia precyzyjne obserwowanie scenerii oraz łatwe i szybkie ustawianie ostrości obiektów na zdjęciach. Tryb podglądu na żywo rozpoznaje również aż 35 twarzy jednocześnie, dzięki czemu aparat śledzi osoby w kadrze i ustawia na nich ostrość nawet wtedy, gdy się poruszą. To wygodny sposób robienia zdjęć, chociaż ograniczenie podglądu do 30 sekund czasami znacząco ogranicza jej funkcjonalność.


Nikon D3100

W stosunku do D3000 rozszerzeniu uległ zakres czułości, który wynosi obecnie od ISO 100 do 3200 z możliwością rozszerzenia programowe do wartości ISO 12800, co ogranicza ryzyko rozmycia dynamicznych zdjęć. Nie zmienił się minimalny czas ekspozycji, który wynosi 1/4000 sekundy. Odpowiednią ostrość zapewnia 11-punktowy system autofokus. Automatyczne wybieranie trybów pozwala dopasować najlepszy tryb do danej scenerii. Ponieważ korpus D3100 nie posiada wbudowanego silnika AF, jego szybkość działania uzależniona jest mechanizmu w podłączonym obiektywie.

Jordi Brinkman, kierownik ds. produktów w firmie Nikon Europe, opisał testowany aparat słowami: „Model D3100 to następca bardzo popularnego w Europie aparatu D3000, który oferuje rozdzielczość 14,2 mln pikseli, możliwość nagrywania filmów w pełnej jakości HD, podgląd na żywo z nowymi trybami AF oraz udoskonaloną ergonomię. Jest także wyposażony w znany z aparatu D3000 tryb podręcznika, który obecnie wyświetla przykładowe zdjęcia możliwe do wykonania przy określonych ustawieniach, na przykład po zmianie czasu otwarcia migawki lub przysłony. Jest to znakomity aparat rodzinny, za pomocą którego można uwieczniać ważne chwile z zachowaniem najwyższej jakości, nie martwiąc się o prawidłowe ustawienia.”


Nikon D3100

Nikon D3100 nie ma wbudowanego silnika AF, co wymusza używanie obiektywów Nikkor posiadających wewnętrzny silnik AF, lub ręczną kontrolę ostrości. Jak w większości lustrzanek Nikona D3100 co nie posiada systemu stabilizacji matrycy. Automatyczny proces czyszczenia matrycy, ustawiony na czyszczenia po każdym włączeniu i wyłączeniu aparatu radzi sobie bardzo dobrze.


Nikon D3100

Ergonomia korpusu została poprawiona. Większa liczba przycisków i ich odpowiednie rozmieszczenie, po krótkim okresie „aklimatyzacji” pozwalają na wygodną pracę. Szczególnie przypadło mi do gustu umieszczenie przycisku podnoszącego lampę błyskową z przodu, z lewej strony aparatu. W trybie fotografowania dostęp do kluczowych parametrów można dodatkowo uzyskać za pomocą przycisku „i”. Standardowe dla Nikona, czytelne menu, posiada pięć zakładek: menu odtwarzania, fotografowania, ustawienia aparatu, menu retuszu i ostatnie ustawienia. Nikon D3100 jest zasilany baterią litowo-jonową o pojemności 1030 mAh. Jej żywotność zależy od sposobu użytkowania aparatu, jednak średnio pozwala na zrobienie prawie tysiąca zdjęć. Ładowarka dedykowana do akumulatora jest dołączona do zestawu.


Nikon D3100

Nikon D3100 posiada gniazdo kompatybilne z trzema rodzajami kart: SD, SDHC i SDXC. Dodatkowo, pod zaślepką znajdziemy cztery gniazda komunikacyjne: gniazdo na wężyk MC-DC2 lub moduł GPS GP-1, USB, HDMI, wyjście AV.


Nikon D3100

Nikon D3100 ma wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 13 m i czasie synchronizacji błysku 1/200 sekundy. Można ustawić tryb pomiaru błysku TTL lub określić moc błysku ręcznie, w przedziale od 1/1 do 1/32. Możliwe jest oczywiście podłączenie zewnętrznej, kompatybilnej lampy błyskowej. Automatyczny balans bieli w Nikonie D3100 działa bardzo dobrze. Odwzorowanie kolorów w trybie automatycznym jest bliskie ideałowi i jedynie przy fotografowaniu w świetle żarowym lepiej skorzystać z dedykowanego ustawienia, lub wzorca bieli.


Nikon D3100

Nikon D3100 pozwala nagrywać filmy w jakości Full HD z dźwiękiem mono o maksymalnej długości 10 minut. Działający w trakcie nagrywania filmu autofokus bardzo dobrze sobie radzi z ostrością, a w dodatku jest bardzo cichy. Wbudowane gniazdo HDMI pozwala na bezpośrednie wyświetlanie filmów na TV.

Aparat pozwala na płynne przeglądanie i powiększanie zdjęć. Szybkość wykonywania zdjęć w trybie seryjnym, choć nie zachwyca, to dla amatorskich zastosowań w zupełności wystarczy. Jakość zdjęć robionych Nikonem D3100 w formacie JPEG, głównie dzięki zastosowanej matrycy, jest bardzo dobra i charakteryzuje się niską ilością szumów, przy najwyższych dostępnych czułościach. Podczas zapisywania zdjęć w formacie RAW aparat nie ingeruje w nie w żaden sposób, przez co nie tracimy szczegółów na zdjęciach.. Jakość zdjęć jest bardzo dobra i w niczym nie ustępuje znacznie droższym modelom. Dopiero przy ISO 3200 widoczne stają się szumy. Jednak ich niski poziom i drobnoziarnistość sprawiają, że nie są zbytnio uciążliwe.


Nikon D3100

Nikon D3100 to doskonały aparat dla początkujących i średnio zaawansowanych fotografów, ceniących połączenie tradycyjnej fotografii z automatyką. Proste i przejrzyste menu, automatyczne tryby fotografowania i bardzo dobrze działający automatyczny balans bieli pozwolą korzystać z aparatu miłośnikom kompaktów, a nowa doskonała matryca i filmowanie w trybie HD z użyciem Live View zadowolą bardziej wybrednych amatorów fotografowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że Nikon D3100 do doskonały wybór dla rodzin o zróżnicowanych potrzebach i umiejętnościach.

 

Zalety:
– solidna konstrukcja
– ergonomiczny kształt i dobre rozmieszczenie przycisków
– bardzo dobra rozdzielczość zdjęć
– gniazda HDMI i GPS
– autofokus w trybie video HD
– dobrze działający automatyczny balans bieli

Wady:
– brak silnika AF w korpusie
– niska rozdzielczość LCD
– brak stabilizacji obrazu
– ograniczony czas trwania Live View do 30 s

 
 
 

1 comment for “Nikon D3100 – rodzinna lustrzanka

Dodaj komentarz