Wysoka jakość za niską cenę – Pentax 645Z

Nieznany aparat o symbolu 645Z, o którym można było od pewnego czasu poczytać na stronie Ricoha został niedawno oficjalnie zaprezentowany. Jest to średnioformatowy Pentax, wyposażony w taką samą jak Hasselblad H5D-50c oraz Phase One IQ250, 50 megapikselową, średnioformatową matrycę typu CMOS wyprodukowaną przez firmę Sony.Cena Pentaxa jest jednak zdecydowanie mniejsza – korpus ma kosztować ok. 8500 dolarów.

Lustrzanka Pentax 645Z została wyposażona w sensor 44x33mm o rozdzielczości 50 megapikseli, który posiada system czyszczenia Dust Reduction II oparty na ultradźwiękach. Można nim wykonywać zdjęcia w zakresie czułości od ISO 100 do ISO 204800.

645z_1

Szybkość wykonywanych zdjęć seryjnych 3kl./s w zestawieniu z lustrzankami małoobrazkowymi nie jest rewelacyjnym wynikiem; jednak ze średnioformatowymi modelami w tle jest to wartość całkiem niezła. Jako pierwszy wśród aparatów średnioformatowych Pentax potrafi nagrywać filmy Full HD z prędkością 30kl./s oraz dźwiękiem stereo. Producent zaimplementował również w urządzeniu autofocusa SAFOX 11, który posiada 27 punktów AF w tym 25 krzyżowych.

645z_2

Obsługa Pentaxa nie jest trudna; aparat posiada taki sam zestaw trybów ekspozycji dostępnych na podstawowej tarczy; plus te, w które dodatkowo wyposażył go producent – priorytet czułości Sv i tryb TAv. Na górnej części urządzenia znajduje się dodatkowy, monochromatyczny ekran LCD; z tyłu z kolei znalazło się miejsce na duży, 3,2 calowy, odchylany ekran o rozdzielczości 1,4 miliona punktów. Możliwe jest także kadrowanie w formie tradycyjnej przy pomocy wizjera optyczngo kryjącego 98% kadru. Zdjęcia zapisywane są na karcie w standardzie SD – posiada 2 sloty.

423892-pentax-645z

Ponadto urządzenie jest wyposażone w gorącą stopkę, złącze HDMI, port USB 3.0, oraz 2 gwinty statywowe. Obudowa aparatu jest zabezpieczona kilkudziesięcioma uszczelkami, dzięki którym jest on odporny na wilgoć i kurz. Doskonale – zdaniem producenta – poradzi sobie także z niskimi i wysokimi temparaturami. Niestety w aparacie nie wbudowano łączności Wi-Fi, co może wpływać negatywnie na atrakcyjność sprzętu. Można ją uruchomić dopiero, gdy zastosujemy specjalny adapter przeznaczony do tego modelu. Na rynek aparat ma trafić na początku czerwca tego roku a cena za korpus ma wynosić 8500 dolarów / 6800 funtów.

Dodaj komentarz