Jak bazujące na sztucznej inteligencji oprogramowanie open source zwiększa poziom wrażeń fanów na Wimbledonie

Najstarsze na świecie wydarzenie tenisowe zawsze zapewniało fanom niesamowite wrażenia. Na myśl przychodzą truskawki ze śmietaną, całonocne kolejki po bilety i nieskazitelnie czyste trawiaste korty.  Dla organizatora Wimbledonu – firmy The All England Lawn Tennis Club – filozofia tej imprezy polega między innymi na zrozumieniu różnych sposobów, w jakie ludzie lubią angażować się w grę i ciągłym wprowadzaniu innowacji dla zróżnicowanej publiczności. Dla wielu fanów kluczowym elementem śledzenia akcji są aplikacja mobilna oraz strona internetowa. Informacje dotyczące turnieju 2022 Wimbledon Championships dotarły do około 21 milionów osób za pośrednictwem cyfrowych platform.

IBM jest oficjalnym partnerem technologicznym Wimbledonu od 1990 roku i ma za zadanie współtworzyć nowe funkcje dla All England Club, aby co roku wrażenia fanów były jeszcze lepsze. Klubowe zespoły IT odpowiedzialne za aplikację i stronę internetową muszą szybko implementować wiele śmiałych pomysłów.

Rozmawialiśmy z zespołem IBM o tym, w jaki sposób wykorzystują rozwiązanie Red Hat OpenShift, aby szybko i sprawnie uruchamiać nowe funkcje. Tyler Sidell, dyrektor ds. programów technicznych w dziale Sports & Entertainment Partnerships w IBM, powiedział nam: – Nasz zespół jest w stanie szybko wprowadzać innowacje dzięki Red Hat OpenShift. Można napisać kod raz i uruchamiać go w dowolnej chmurze. Pomaga to naszemu zespołowi co roku przesuwać granice.

Podczas turnieju w 2023 roku wprowadzono dwie ważne aktualizacje:

  1. Podczas Wimbledonu wykorzystywane są najnowsze możliwości zapewniane przez rozwiązanie IBM Watsonx, dzięki którym po raz pierwszy do najważniejszych filmów z meczów wprowadzono funkcję komentarza wygenerowanego za pomocą sztucznej inteligencji. Narzędzie to daje fanom możliwość dodania do najciekawszych fragmentów narracji stworzonej przez SI – w formie głosowej lub napisów. Oznacza to, że mogą śledzić akcję na różnych kortach, czując się jak podczas transmisji na żywo.
  2. Nowa funkcja – IBM AI Draw Analysis – tworzy nową jakość analizy gry w tenisa. Generuje ona ocenę dla każdego gracza podczas losowania singli kobiet i mężczyzn, określając, jakie jest prawdopodobieństwo ich awansu i gry w finale. Dzięki temu fani wciągani są w zupełnie nowy poziom emocji związanych z analizami możliwości każdego gracza.

OpenShift działa jako akcelerator. Programiści IBM budują i skalują nowe aplikacje (jak też wiele innych) przy użyciu konteneryzacji w hybrydowej infrastrukturze chmur publicznych i prywatnych. Przetwarzane są ogromne ilości danych: w przypadku mechanizmu komentarzy bazujących na sztucznej inteligencji materiał źródłowy składał się z prawie 130 milionów dokumentów, a ostateczny model ma trzy miliardy parametrów. Podczas wydarzenia generowane są prawie trzy miliony punktów danych, które należy przeanalizować we właściwym czasie i odnieść się do nich – od okrzyków tłumu i wyników, które wpływają na treść najważniejszych komentarzy, po nieustrukturyzowane dane, takie jak nastroje w mediach, które zasilają rozwiązanie IBM AI Draw Analysis. Dane muszą być natychmiast kierowane do wielu chmur w różnych lokalizacjach, gdzie trafiają do różnych aplikacji. Stąd potrzeba zwinności zapewnianej przez kontenery oraz solidnej, otwartej, elastycznej platformy, która pomoże orkiestrować i integrować dane z wielu źródeł, a następnie przekształcać je do wartościowej postaci.

Dzięki Red Hat OpenShift IBM był w stanie stworzyć i przeszkolić swój bazujący na sztucznej inteligencji system komentarzy w ciągu kilku tygodni.

Zespół zawsze szuka nowych punktów danych i pomysłów na ulepszenia, dlatego ceni sobie spójność, jaką OpenShift zapewnia programistom, którzy mogą być bardziej kreatywni i mieć możliwość skalowania w różnych chmurach. Platforma pozwala skupić się na wdrażaniu inteligentnych

aplikacji, pomagając zautomatyzować kluczowe zadania, takie jak MLOps (operacje uczenia maszynowego).

Podobne podstawowe wymagania są takie same dla każdego z klientów Red Hat, który chce zbudować niezawodną platformę chmury hybrydowej. Oprogramowanie open source zapewnia interoperacyjność i szybkie wprowadzanie innowacji, a Red Hat równoważy to z jakością, bezpiecznym kodem, aktywizacją nowych możliwości, zarządzaniem cyklem życia i wsparciem technicznym.

Dodaj komentarz