Zewnętrzny dysk twardy Transcend StoreJet 35T

Dzisiejszy komputer bardzo rzadko pełni funkcje jedynie inteligentnej maszyny do pisania. Często jest centrum rozrywki i odpoczynku dla wszystkich domowników. Przed ekranem monitora spędzamy coraz więcej czasu, grając i oglądając filmy. Niestety wraz ze wzrostem ilości plików rośnie też zapotrzebowanie na powierzchnię dyskową. Najprościej jest ją powiększyć poprzez dokupienie zewnętrznego dysku, podłączanego przez złącze USB.

Ostatnio miałem możliwość przetestowania dysku przenośnego Transcend StorageJet 35T. Jest to przedstawiciel szerokiej oferty dysków przenośnych 3,5″, o pojemności 1TB.

Specyfikacja dysku prezentuje się następująco:

Dysk dotarł do mnie w dość sporych rozmiarów kolorowym opakowaniu, prezentującym produkt oraz dodatkowe funkcje przewidziane przez producenta.

Opakowanie i jego zawartość

Zawartość opakowania jest dość skromna. W tekturowej wytłoczce oprócz samego dysku, znajdziemy zasilacz, kabel USB oraz 4 broszury – skróconą instrukcję, kartę gwarancyjną oraz 2 reklamy innych produktów firmy Transcend.

  

Sam dysk prezentuje się bardzo dobrze. Obudowa wykonana jest z dobrej jakości tworzywa. Jest matowa, dzięki czemu nie zbiera tak łatwo odcisków palców przy przenoszeniu.

Z tyłu znajdziemy tylko niezbędne złącza – mini USB do podłączenia do komputera i gniazdo zasilania, oraz otwory wentylacyjne.

Na spodzie urządzenia umieszczono 4 gumowe podkładki dzięki którym obudowa nie ślizga się i jest stabilna, oraz naklejkę z numerem seryjnym.

Zasilacz jest dość standardowy. Nietypowo rozwiązano w nim kwestie różnic w rodzajach gniazdek występujących w różnych krajach. Część wtykana w gniazdko jest wymienna, dzięki czemu możemy łatwo dopasować wtyk do gniazdka do którego mamy dostęp np. za granicą, gdy zabierzemy dysk ze sobą na wyjazd.

Po podłączeniu dysku do zasilania podświetlana jest obwódka przycisku na przednim panelu. Jego przeznaczenie opiszę później.

Podłączenie do komputera
Po podłączeniu do komputera od razu zostaje wykryty i przydzielane jest mu w systemie odpowiednie oznaczenie literowe.

Zastosowany wewnątrz obudowy dysk twardy to standardowa konstrukcja firmy Western Digital z energooszczędnej serii Green, o pojemności 1TB.

Praca dysku sygnalizowana jest mruganiem podświetlenia przycisku na przednim panelu.

 

Producent zamiast dołączyć płytę z dodatkowym oprogramowaniem i pełnymi instrukcjami obsługi, zdecydował się je umieścić bezpośrednio na dysku.
Najważniejszym z dołączonych programów jest StoreJet elite. Umożliwia on zarządzanie kopią zapasową, synchronizacją plików, poczty i zakładek przeglądarek. Pozwala równierz na szyfrowanie zawartości dysku.

Przy odpowiednio skonfigurowanej usłudze kopii zapasowej, kolejne kopie plików mogą być wykonywane automatycznie poprzez wciśnięcie przycisku na przednim panelu dysku. Ta funkcja nazwana została nazwana przez producenta OneTouch Backup. Jedynym warunkiem do jej działania jest uruchomienie w tle programu StoreJet elite.

Testy wydajności
Wydajność dysku postanowiłem sprawdzić przy użyciu 3 popularnych benchmarków: ATTO Disk Benchmark, HD Tune oraz CrystalDiskMark.

Specyfikacja komputera testowego:
– AMD Phenom II X2 550 Black Edition
– Gigabyte MA790X-UD3P (AMD 790X & SB750)
– 2x 2GB Kingston ValueRAM PC2-6400
– Gainward Radeon HD4850 512MB
– Samsung EcoGreen F2EG 500GB
– Pioneer DVR-215BK
– Corsair VX450W
– Windows 7 Professional x64 & Service Pack 1

ATTO Disk Benchmark:

Dysk ma wyraźne probelemy z niewielkimi plikami, poza tym wydajność jak najbardziej zadowalająca.

HD Tune

Cieszy w miarę równy transfer na całej powierzchni dysku.

CrystalDiskMark

Po raz kolejny dziwi niska wydajność przy kopiowaniu małych plików.

Przy okazji testów wydajności, postanowiłem sprawdzić reklamowaną przez producenta funkcję TurboHDD. Wg producenta dzięki niej transfer wzrasta nawet o 25%.

Do jej działania niezbędny jest niewielki program TurboHDD USB, służący do przełączania między trybem standardowej wydajności, a trybem Turbo. Zmiana trybu pracy jest sygnalizowana zmianą koloru podświetlenia przycisku na przednim panelu z zielonego na niebieski.

Niestety przy próbie jego instalacji przy 64-bitowym Windowsie spotyka nas niemiła niespodzianka

Do testów wykorzystałem więc Windowsa XP Home Edition z Service Packiem 3, zainstalowanym na tej samej konfiguracji.

Wyniki okazały się być co najmniej zaskakujące:

Transfer jest zdecydowanie wyższy niż przy standardowych ustawieniach. Różnica rzędu 9MB przy odczycie i 6MB przy zapisie danych jest zauważalna przy codziennym użyciu. Gdyby nie przymus używania dodatkowego oprogramowania…

Ogólne wrażenia, podsumowanie
Dysk w trakcie kilkudniowych testów sprawował się bardzo dobrze. Jest dość cichy i energooszczędny. W trakcie pracy szum talerzy nie wybijał się ponad dźwięk generowany przez 2 pracujące w pomieszczeniu komputery. Dysk po kilku minutach bezczynności automatycznie przełącza się tryb oszczędzania energii, co jest przydatne gdy wykorzystujemy go tylko jako backup posiadanych danych. Temperatura pracy urządzenia nie przekroczyła ani razu 42 stopni Celsjusza.

Podsumowując, jest to produkt zdecydowanie wart uwagi. Przy cenie oscylującej wokół 280zł, zapewnia dużą ilość wolnego miejsca na dodatkowe dane oraz świetną wydajność. Dodatkowe funkcję jak uproszczony backup danych, szyfrowanie czy specjalny tryb przyśpieszający transfer to jego dodatkowe atuty.

Dodaj komentarz