Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800

Klawiatura to, oprócz myszki, najważniejsze narzędzie interakcji z komputerem. Jednocześnie jest również jednym z elementów zestawu komputerowego, na który zwracamy często najmniej uwagi, kupując najtańszą i najprostszą dostępną w sklepie. Popełniamy tu błąd – od jakości wykonania i ilości funkcji zależy w dużej mierze wygoda naszej pracy.

Tym razem chciałbym zaprezentować klawiaturę z wyższej półki w ofercie firmy Logitech – bezprzewodowy model Wireless Illuminated Keyboard K800.

Opakowanie i jego zawartośćKlawiaturę otrzymujemy w sporych rozmiarów, kolorowym kartonie. Znajdziemy na nim opisy urządzenia w kilkunastu językach (w tym po polsku) oraz fotografie prezentujące najważniejsze funkcje.


W pudełku, oprócz samej klawiatury, znajdziemy broszury informacyjne, odbiornik sygnału radiowego, przedłużacz USB oraz przewód microUSB służący do ładowania akumulatorów.

Klawiatura
Na pierwszy rzut oka Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 wygląda na dość standardową klawiaturę. Wykonana jest w większości z czarnego matowego plastiku. Jedyne wyjątki to przeźroczysta ramka na krawędziach obudowy oraz błyszczący plastik wokół klawiszy. Nadaje on klawiaturze ekskluzywny wygląd, niestety dość szybko można zauważyć jego dużą wadę – bardzo szybko się brudzi i łapie odciski palców.

Logitech zdecydował się na zastosowanie standardowego układu klawiszy. Jedyne dodatkowe przyciski to oznaczony pomarańczową ramką Fn, służący w połączeniu z F1-F12 do obsługi funkcji multimedialnych, oraz 4 inne służące do regulacji głośności oraz włączenia Kalkulatora, ulokowane nad blokiem klawiszy numerycznych. Cieszy duży Enter.

Klawisze mają niski, laptopowy skok, który został tak dobrany by jednocześnie zapewnić wygodę pisania, i ciszę. Są wykonane z dobrego jakościowo czarnego plastiku, który jest miły w dotyku.

Cieszy zastosowanie podkładki pod nadgarstki, dającej ulgę przy pisaniu dłuższych tekstów.

Klawiatura jest dość ciężka. W dużej mierze jest to zasługa konieczności zastosowania dodatkowego zasilania akumulatorowego. Nie przeszkadza to jednak w pracy, nawet siedząc na kanapie i trzymając urządzenie na kolanach.

Podświetlenie 

Jedną z głównych zalet Wireless Illuminated Keyboard K800 jest jej podświetlenie. Podświetlane są oznaczenia klawiszy oraz krawędzie wokół nich. Istnieje możliwość 5-stopniowej regulacji jasności świecenia. Służy do tego kombinacja klawiszy Fn+F5 (przyciemnienie) oraz Fn+F6 (rozjaśnienie). Ciekawostką jest zastosowanie czujnika ruchu, który reaguje na każdy ruch dłońmi na klawiaturą włączeniem podświetlenia.

Bezprzewodowa wygoda

Do komunikacji z komputerem Logitech zdecydował się zastosować fale radiowe w paśmie 2,4 GHz. Odbiorem sygnału z klawiatury służy podpinany do złącza USB mikroodbiornik Logitech Unifying. Po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania ze strony producenta, istnieje możliwość wykorzystania tego samego odbiornika do obsługi innych urządzeń Logitech, np. myszki czy trackballa.
Podziw budzi zasięg działania klawiatury – bez problemu byłem w stanie sterować komputerem, stojąc na klatce schodowej  w bloku, piętro niżej niż  moje mieszkanie.

Zasilanie

Do zasilania klawiatury Logitech zastosował 2 akumulatory o pojemności 2000 mAh. Według producenta powinny w optymalnych warunkach wystarczyć na 10 dni pracy. W trakcie testu przy pracy po 5-6 godzin dziennie, przy ciągłym włączeniu podświetlenia energia zmagazynowana w akumulatorkach wystarczyła na 5 dni.

Akumulatorki możemy ładować przez podłączenie klawiatury do komputera przy użyciu załączonego przewodu microUSB. Dostęp do nich możliwy jest po odkręceniu śrubki i wyjęciu klapki, umieszczonej w spodniej części urządzenia. Pełny cykl ładowania przy wyłączonym zasilaniu trwa około 3 godzin.


Po zakończonej pracy możemy wyłączyć klawiaturę za pomocą przełącznika On/Off, umieszczonego w górnej części klawiatury. Stan naładowania akumulatorów możemy sprawdzić przy użyciu 3 diód, które włączają się po wciśnięciu kombinacji klawiszy Fn+F7.

Podsumowanie

Używanie  Wireless Illuminated Keyboard K800 to czysta przyjemność. Klawiatura wykonana jest bardzo solidnie, z dobrej jakości tworzywa. Nie ma obawy, że przy byle upadku przestanie działać, o co nie trudno przy pracy z dala od monitora. Do używania urządzenia nas zachęca długi czas pracy na akumulatorach i świetny zasięg zastosowanej technologii bezprzewodowej. Dobrze zaprojektowany mechanizm klawiszy zapewnia wygodną pracę przy pisaniu dłuższych tekstów. Cieszą zastosowane dodatki – głównie podświetlenie, które znakomicie spisuje się przy pracy w ciemności.

Jedyne wady, które zauważyłem to niefortunne zastosowanie błyszczącego plastiku przy klawiszach, na którym zostają odciski palców oraz dość wysoka cena którą producent żąda za tą klawiaturę (najniższa oferta w portalu Ceneo.pl – 335zł). Jest to jednak częściowo uzasadnione świetną jakością produktu.

Podziękowania dla firmy Logitech za udostępnienie sprzętu do testów.

Dodaj komentarz