Emerson Network Power oddziela fakty od mitów na temat Cloud Computing

The Cloud (“Chmura”). Nazwa ta kojarzy się z mgłą będącą zawsze poza naszym zasięgiem. Cloud Computing wydawać się może czymś zagadkowym. Przed zbliżeniem się do tej mglistej granicy ważne jest, aby oddzielić mity od rzeczywistości. Emerson Network Power, spółka z grupy Emerson i światowy lider w maksymalizacji dostępności, mocy i sprawności aplikacji krytycznych, zbadał dokładnie pewne powszechne stwierdzenia na temat Cloud Computing i dziś przedstawia podsumowanie swoich wyników.

“Could Computing jest ważnym i silnym narzędziem w dzisiejszym biznesie, jednakże, jak każde inne narzędzie, w celu uzyskania prawdziwych korzyści musi być używane w sposób właściwy.” powiedział Blake Carlson, wiceprezes ds. rynku IT w Avocent (Emerson Network Power). Odpowiedzialni za biznes oraz działy IT spędzą trochę czasu, by w pełni zrozumieć zagrożenia i zalety wynikające z zastosowania Cloud Computing, przeciwstawić poprawne i błędne założenia i podjąć decyzję z korzyścią dla firmy i jej klientów.”

Przy ocenie niniejszych założeń Carlson potwierdził, że analitycy z Emerson Network Power skupili się na “chmurach” publicznych i postawili proste pytanie: prawda czy fałsz?

Każdy podąża w kierunku “chmury”.

Fałsz – choć ten stan się najpewniej zmieni

Migracja do “chmury” nie jest jeszcze powszechna, jednakże nie ma wątpliwości, że jest to trend wzrostowy. Według badań przeprowadzonych przez Advanced Micro Devices w 2011 roku około 37% firm używa Cloud Computing, a 24% kierowników centrów danych, handlowców i inżynierów biorących udział we wrześniowej ankiecie Emerson Network Power potwierdziło implementację tego rozwiązania w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Według ostatniego raportu IDC dochód z rynku usług Cloud Computing na świecie przekroczył 21,5 miliardów USD w 2010 roku, a w roku 2015 osiagnie wartość 72,9 miliardów USD. Forester Research Inc. jest jeszcze większym optymistą. W swoim raporcie z kwietnia 2011 nazwanym „Sizing the Cloud” uważa, że rynek ten osiągnie 241 miliardów USD w 2020 roku. Niezależnie od tego, kto ma rację, jasne jest, że rynek Cloud Computing rośnie i jest czymś więcej niż tylko szumem sugerowanym niedawno przez niektórych.

Skąd ta wstrzemięźliwość? Chociaż dostawcy poprawili bezpieczeństwo i poufność danych od momentu powstania Cloud Computing, utrzymujące się obawy o dostęp do własnych danych, fizyczną lokalizację, czy też szybkość transferu w dalszym ciągu ograniczają adaptację tego rozwiązania. Inną wątpliwością dotyczącą publicznych “chmur” jest ogólna elastyczność systemu. Dodatkowo przestoje u kilku dostawców usług typu Cloud Computing są prawdopodobnie wystarczającym powodem, by zniechęcić firmy, których działalność zależy od bezkompromisowej dostępności zasobów.

Migracja do “chmury” oznacza, że nie muszę się już więcej martwić o przestój.

Fałsz.

Jeżeli organizacja przeprowadza migrację do zewnętrznego dostawcy, ryzyko przestoju również przenosi się do centrum danych należącego do dostawcy. Zmianie ulega tylko kontrola. We własnym centrum danych sami kontrolujemy infrastrukturę i dostępność sieci oraz danych. Oczywiście kontrola ta niesie ze sobą szereg kwestii własności i odpowiedzialności, które mogą mieć wpływ na przenosiny. Kontrola oznacza odpowiedzialność, a ciężar odpowiedzialności za zapewnienie dostępności sieci jest dla kierowników IT raczej nie na rękę.

Po przeprowadzeniu migracji kontrola infrastruktury chroniącej Twoje dane w dużej mierze przenosi się na zewnętrznego dostawcę. Ważnym jest zbadanie dostępności centrum danych dostawcy i jego infrastruktury przed wykonaniem migracji. Jest całkiem możliwe, że infrastruktura dostawcy jest bardziej wytrzymała niż nasza, jednakże należy wykonać rozeznanie w celu zapewnienia optymalnej integralności odpowiedzialności i umów SLA.

Jeżeli Twoja organizacja decyduje się na własną infrastrukturę Cloud Computing, może sprostać awarii jednego serwera, jednakże szkody wyrządzone przez przestój całego centrum danych mogą być katastrofalne. Utrzymanie solidnego chłodzenia i zasilania ma zasadnicze znaczenie dla wspierania prywatnych aplikacji tego typu, a monitoring i zarządzanie infrastrukturą stają się jeszcze bardziej krytyczne.

Ważne jest, by pamiętać, że proste przeniesienie do “chmury” nie eliminuje obawy przestoju lub tego, co awaria może spowodować dla Twojej firmy. Twoi klienci pamiętać będą awarię Twojej sieci- nie fakt, że awaria dotyczyła infrastruktury Twojego dostawcy.

Cloud Computing zawsze obniża koszty i ogranicza ilość pracy.

Fałsz

Jest to częsty argument za migracją, jednakże zależy to od aplikacji, które chcemy przenosić do “chmury”. W krótkim okresie czasu, szczególnie samo przeprowadzenie migracji będzie pracochłonne. Organizacje przenoszą swoje zasoby w celu zapewnienia konkretnych potrzeb i uzyskania poprzednio niedostępnych zasobów (w szczególności serwerów), które dzięki Cloud Computing dostępne są na żądanie. Jednakże adaptacja usług do specyficznych wymagań wymaga zmiany sposobu zarządzania, która może być trudna do zaakceptowania. Nawet w przypadku, gdy konfiguracja pasuje, sortowanie tego, co może być przeniesione, a co nie, jest procesem czasochłonnym. Zwiększenie sprawności operacyjnej może być światełkiem w tunelu, jednakże nie jest to krótki tunel.

Biała księga McKinsey and Co. z 2009 roku dotycząca kosztów twierdzi, że klienci korzystający z Cloud Computing mogą zaoszczędzić pieniądze tylko wtedy, gdy pracują na specyficznej platformie. W przeciwnym razie bardziej opłacalnym jest utrzymywanie własnej infrastruktury centrum danych. Dostawcy usług Cloud Computing dyskutowaliby z tym stwierdzeniem (co własnie czynią), jednakże można stwierdzić, że istnieje wiele pytań dotyczących ostatecznych oszczędności uzyskiwanych po adaptacji. Migracja wykonana w sposób prawidłowy, prawdopodobnie generuje oszczędności, ale, jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Cloud Computing oraz produktów i rozwiązań Emerson Network Power wspierających rozwiązanie tego typu prosimy odwiedzić stronę www.EmersonNetworkPower.com.

Dodaj komentarz