W Polsce powstał najszybszy procesor na świecie – DQ80251

Digital Core Design, polskie laboratoria projektowe układów scalonych i rdzeni (IP Core) zaprezentowały swoje najnowsze rozwiązanie, DQ80251. Jest to najszybszy 16/32- bitowy mikrokontroler na świecie. Testy przeprowadzone na platformie Dhrystone 2.1 wykazały, że rodzimy produkt jest ponad 50 razy szybszy od standardu 8051.DQ80251 the fastest CPU

Mikroprocesor opracowany w laboratoriach Digital Core Design jest najszybszym na świecie rozwiązaniem z rodziny 8051. Standard stworzony przez firmę Intel wciąż święci triumfy, m.in. dzięki wręcz nieograniczonym możliwościom rozbudowy. Dlatego właśnie DQ80251 wzbudził sensację w całym świecie elektroniki, bowiem zaimplementowano w nim rozwiązania z pogranicza fizycznych możliwości technologii. Badania przeprowadzone za pomocą niezależnej platformy Dhrystone 2.1 potwierdziły, że polski procesor jest 56,8 razy szybszy od konkurencyjnych rozwiązań, co ważne – wynik ten został osiągnięty przy zachowaniu tej samej częstotliwości zegara. – Nasz DQ80251 bez najmniejszych problemów osiąga 300MHz. Nie byłoby to możliwe bez specjalnej architektury – dla porównania dodam, że standardowy procesor 8051 musiałby zostać taktowany częstotliwością 17000MHz, by osiągnąć ten sam wynik – wyjaśnia Tomasz Krzyżak, wiceprezes Digital Core Design. Dzięki temu znajduje zastosowanie w urządzeniach mobilnych takich jak telefony, odtwarzacze multimedialne oraz w automatyce przemysłowej.

Ponadto wskaźnik wydajności procesora mierzony jest na poziomie 0.54311 DMIPS/MHz (VAX MIPS) oraz 14 500 bramkach ASIC. Taki wynik stawia polski procesor nie tylko lata świetlne przed światową konkurencją, ale też pozwala efektywnie zmniejszyć pobór mocy. – Nasze rozwiązanie PMU (Power Management Unit) w połączeniu z niespotykaną częstotliwością pracy, to odpowiedź na współczesne wymagania urządzeń mobilnych, w których duża moc obliczeniowa musi iść w parze z niskim poborem energii – dodaje Krzyżak.

Tak szeroki wachlarz zastosowań dla architektur opracowywanych przez Digital Core Design przełożył się na liczbę implementacji, które trafiły m.in. do firm takich jak Intel, Siemens, Philips, Toyota, czy General Electric. Produkty polskiego producenta dostępne są poprzez sieć autoryzowanych dystrybutorów za granicą oraz bezpośrednio w Digital Core Design.

Informacje na temat Digital Core Design:
Digital Core Design jest wiodącym producentem układów scalonych oraz rdzeni (IP Core) oraz kompletnych układów scalonych (SoC). Firma została założona w 1999 roku w Bytomiu, spe-cjalizując się od samego początku w projektowaniu układów scalonych. Rozwiązania opraco-wane w laboratoriach polskiej firmy znalazły zastosowanie w milionach urządzeń takich jak np USB, odtwarzacze multimedialne, telefony komputerowe, systemy solarne, czy w wojskowości. Wśród klientów Digital Core Design można wymienić m.in. INTEL, SIEMENS, PHILIPS, TOYOTA, OSRAM, GENERAL ELECTRIC, SILICON GRAPHICS, RAFAEL, SAGEM or GOODRICH.

Dodaj komentarz