Recenzja odtwarzacza Transcend MP870

 
 

W niedalekiej przyszłości firma Transcend zamierza wprowadzić na polski rynek kilka modeli odtwarzaczy MP3. Jednym z nich jest model MP870, który został poddany testom i jest przedmiotem niniejszej recenzji.Transcend MP870

 

W pierwszej chwili odtwarzacz nie przypomina wyglądem klasycznego MP3 playera. Dla przeciętnego Kowalskiego jest bardziej podobny raczej do telefonu komórkowego. Odtwarzacz jest fabrycznie opakowany w gumowy pokrowiec, który ma zapobiec uszkodzeniom. Naturalnie, można go zdjąć, jednak jeżeli nabywca wie, że będzie go używał intensywnie może warto skorzystać z faktu, że producenci udostępnili w cenie produktu takie, a nie inne akcesoria. Dodatkowo, w zestawie znajdują się : słuchawki, kabel USB oraz instrukcja obsługi. Producenci gwarantują, możliwość dokupienia ładowarki kompatybilnej ze standardami gniazdek zasilających obowiązującymi w różnych krajach.

 


Start Guide MP870

 

Przeważnie pierwszy kontakt z urządzeniem rozpoczyna się w oparciu o instrukcję obsługi. Niestety, już tutaj można wytknąć jej twórcom pewne niedoskonałości. Po pierwsze, nie uświadczymy polskiej wersji językowej (być może to tylko kwestia czasu). Po drugie, pomiędzy opisem sprzętu w jednym języku zdarzają się dłuższe fragmenty z innej wersji językowej. Po trzecie i najgorsze, nie wszystkie opisane funkcjonalności działają w praktyce tak jak wynikałoby to z instrukcji. Ale tego typu przypadków na szczęście nie ma zbyt wieli i zajmiemy się nimi później.

 


Transcend MP870 Dol

 

Transcend MP870 Bok

 

MP870 jest wyposażony w 6 przycisków z przodu odtwarzacza (Play/Pause, Previous, Next, Vol+, Vol-, Back), które w trakcie działania służą do różnych celów, 2 przyciski z boku (Option,Reset), suwak do blokowania klawiszy, a także 3 gniazda (USB, Słuchawki, Line-in). Posiada również miejsce przeznaczone na kartę SD., która może rozszerzyć wbudowaną do tego modelu 4GB pamięć.

 


Transcend MP870 On

 

Po wstępnych oględzinach sprzętu, przychodzi czas na pierwsze włączenie. Zgodnie z instrukcją robimy to, przyciskając przez dłuższą chwilę klawisz Play/Pause. Na ekranie pojawia się krótka animacja, będąca formą powitania. Procesy włączania i wyłączania są bliźniacze i należy je uznać za naprawdę wygodne i intuicyjne.

 

Transcend MP870 - Menu

 

Chwilę potem,zaraz po animacji powitalnej, pojawia się widok menu, które udostępnia nam 9 opcji. Są to:

 • – odtwarzacz muzyki
 • – odtwarzacz video
 • – przeglądarka zdjęć
 • – radio
 • – e-book
 • – ustawienia
 • – menedżer plików
 • – informacje o produkcie
 • – dyktafon

 

Można w ciemno założyć, że najważniejszą opcją dla większości użytkowników jest jednak podstawowa funkcja sprzętu, czyli odtwarzacz muzyczny. Aby go przetestować w pierwszej kolejności, nie musimy nawet wgrywać własnych plików. Twórcy MP870 zadbali o swoich klientów i umieścili w pamięci produktu kilkanaście rockowych standardów.

 


Transcend MP870 Playing

 

Obsługa całego modułu odtwarzacza jest bardzo intuicyjna. Wybieramy utwór przesuwając się po liście do góry lub w dół. Następnie jedynie przycisk play i muzyka rozbrzmiewa w naszych słuchawkach lub z głośnika umieszczonego z tyłu urządzenia. MP 870 automatycznie odtwarza dźwięk przy wykorzystaniu głośnika, jeżeli tylko wykryje, że słuchawki zostały odłączone. Oczywiście w trakcie odtwarzania są wyświetlane informacje o utworze, wykonawcy, czasie trwania ścieżki. Istnieje również możliwość wyświetlania na bieżąco tekstu piosenki.

 

Jakość odtwarzania jest nienaganna. Pliki absolutnie w żaden sposób nie tracą w trakcie odtwarzania. Zakres głośności, dostępnych w tym modelu powinien również zadowolić tak fanów cichszych i spokojniejszych klimatów, jak i entuzjastów głośniejszych brzmień. W skrajnych punktach głośności nagranie nie zostaje zniekształcane.

 


Transcend MP870 - Lista Utworow

 

Twórcy dali nam możliwość odtwarzania kilku najpopularniejszych formatów plików dźwiękowych. Możemy być zatem spokojni wgrywając do urządzenia swoje ulubione piosenki, raczej nie będzie problemów z ich otwarciem. Muzyka wewnątrz pamięci odtwarzacza może być organizowana w formie drzewa folderów lub , dla wygody użytkownika, w formie playlist.

 

Naciśnięcie, w trakcie odtwarzania utworu, przycisku Option spowoduje przejście do szczegółowego menu, gdzie czeka kilka ciekawych możliwości:

 • – powtarzanie
 • – tryb EQ
 • – ustawienia
 • – szybkość odtwarzania
 • – synchronizacja napisów
 • – dodanie do playlisty
 • – usunięcie
 • – info o pliku

 

Jako użyteczne można zaliczyć zmianę szybkości odtwarzania, synchronizację napisów oraz zarządzanie plikiem, czyli dodanie do listy, usunięcie i zobaczenie informacji. Powtarzanie jest w tym urządzeniu niestety niedopracowane, przez co dosyć niewygodne w użyciu. Oczywiście działa, jednak żeby uzyskać zamierzony efekt trzeba się zdrowo napocić albo po prostu skorzystać z metody “prób i błędów”.

 

Transcend MP870 - Lista Music

 

Niemniej jednak biorąc pod uwagę ogólną jakość działania tego odtwarzacza w MP870 należy cały moduł uznać za udany.

 

Kolejnym dostępnym modułem dostępnym w Transcend MP870 jest radio. Tutaj pojawia się zmiana w stosunku do odtwarzacz dźwięku. Możemy słuchać radiostacji tylko przy użyciu słuchawek. Nie powinno to nikogo dziwić, jest to swojego rodzaju standard spotykany również w telefonach komórkowych. Słuchawki pełnią dodatkową rolę anteny wychwytującej sygnał radiowy.

 


Transcend MP870 - radio

 

Jak widać na powyższym zdjęciu, wyszukiwanie kanałów ma miejsce po wciśnięciu klawisza Next lub Previous, wykorzystywanych tutaj w charakterze strzałek prawo-lewo. Dłuższe przytrzymanie jednego z klawiszy powoduje automatyczne przechodzenie po skali aż do momentu odnalezienia silnego sygnału. Pojedyncze naciśnięcie powoduje przejście po skali o jedną dziesiątą Mhz. Taki działanie także można uznać za standardowe dla wielu urządzeń.

 

W opcji radio również możemy użyć przycisku Option. Pozwoli nam to na odkrycie kolejnego menu. Tam czekają możliwości zapamiętania stacji, wyświetlenia listy zapisanych kanałów, automatycznego wyszukiwania,całkowitego wyciszenia, oraz zmiany zakresu częstotliwości na te występujące w kraju kwitnącej wiśni. Jest to zapewne wynik uniwersalności sprzętu, który ma w założeniu być niezawodny także i na Japońskim rynku. Ogólnie funkcjonalności radia są naprawdę przydatne i nie wymagają “gimnastyki” aby dało się z nich skorzystać.

Przytrzymanie przez dłuższą chwilę Option w trybie radio powoduje przejście do nagrywania. Zapamiętywany jest dźwięk z bieżącej audycji radiowej. Jakość nagrania jest całkiem niezła. Właściwie nie odbiega od oryginału. Mimo powodzenia tego rodzaju nagrywania, tryb rejestracji dźwięku jest chyba najsłabszą stroną testowanego sprzętu.

 


Transcend MP870 - recording

 

Nagrywanie w oparciu o wbudowany mikrofon potrafi sfrustrować. Mikrofon dobrze „zbiera” dźwięk, ale z niewielkiej odległości. I tak nagrywając źródło dźwięku znajdujące się około 3m od MP 870 możemy mieć trudności w zrozumieniu nagranej treści, za to usłyszymy na pewno ogromny trzask na początku i końcu nagrania spowodowany wciśnięciem klawisza zatrzymującego nagrywanie. Rejestracja dźwięku przy użyciu wejścia line-in wygląda trochę lepiej. Uzyskane w ten sposób nagrania mają jednak nieco lepszą jakość.

Zatrzymanie i zapisanie nagrania również okazuje się nie lada kłopotem. Według manuala wciśnięcie klawisza Play/Pause powinno spowodować zatrzymanie rejestracji dźwięku a ponowne zakończenie nagrywania.. Niestety, o ile krótkie przytrzymanie powoduje wstrzymanie pracy, to ponowne przywraca do nagrywania. Dłuższe przytrzymanie Play/Pause powoduje od razu wyłączenie całego odtwarzacza. Na szczęście w przypadku wyłączenia dokonuje się automatyczny zapis danych. Inny sposób na przerwanie rejestracji dźwięku to naciśnięcie klawisza Back. W takim przypadku zostajemy zapytani czy na pewno przerwać. Potwierdzenie również dokona automatycznego zapisu.

Kolejną funkcjonalnością odtwarzacza Transcend MP870 poddaną testom jest funkcja e-book. Wygodna dla osób często podróżujących możliwość zabierania ze sobą książek w formie elektronicznej nie jest w tym modelu rozwiązana najlepiej. Obsługa jest nieintuicyjna, natomiast działanie dość standardowe. Podobne do funkcji e-book, pojawiającej się w niektórych telefonach komórkowych. Największym jednak mankamentem software’u jest fakt, małej elastyczności obsługiwanych formatów. Odtwarzacz radzi sobie jedynie z formatem txt. Podsumowując ten aspekt, czytać się da, ale nie jest to specjalnie wygodne i może się zdarzyć, że będziemy musieli się nagimnastykować, żeby przygotować interesujące nas książki do wgrania na urządzenie.

 


Transcend MP870 - ebook

 

Idac tym tropem, skoro w podróży może okazać się, że czytanie bardziej frustruje niż daje przyjemność, należy poszukać innej rozrywki. Z oferowanych opcji odtwarzacza możemy wybrać odtwarzanie filmów. Raczej nawet filmików niż filmów. Przy większych plikach niestety pamięć zostaje mocno obciążona i jest to odczuwalne dla użytkownika. Film po prostu się “tnie”, zdarzają się przeskoki i zatrzymania. Wiele nagrań traci na jakości, doznając zjawiska potocznie nazywanego pikselozą. Pierwszy problem z wielkością plików napotykamy już w trakcie przenoszenia wideo na odtwarzacz- trwa ono kilka chwil. Sprzęt, a raczej jego oprogramowanie miewa również problemy z kodekami i niektórymi formatami plików. Uparcie wyświetla komunikat “Unsupported file format”. Najlepiej radzi sobie ze standardowym *.AVI. Tak więc obsługa wideo zdaje się być mocno średnia, ale biorąc pod uwagę wielkość urządzenia i jego parametry techniczne(ekran o przekątnej 2,4 cala) problem filmów został rozwiązany przyzwoicie.

Z kolei przeglądarka zdjęć to jeden lepszych pomysłów twórców MP 870. Bardzo funkcjonalna i wygodna w użyciu, daje możliwość noszenia przy sobie zdjęć i kto wie, być może w przyszłości takie rozwiązania wyprą tradycyjne fotografie noszone w portfelach. Dodatkowe opcje jakie zostały udostępnione dla przeglądarki zdjęć to:

 • – obracanie fotografii
 • – zoom
 • – ustawienie interwału przeglądania
 • – ustawienie efektów przeglądania
 • – kasowanie
 • – informacje o pliku
 • – ustawienie wybranego zdjęcia jako tła dla głównego menu

 


Transcend MP870 - photo

 

Wszystkie opcje dostępne w kontekście obsługi zdjęć są ciekawe i dobrze zrobione. Aż chce się możliwości robienia zdjęć, ale w końcu MP870 nie jest aparatem i ma służyć przede wszytkim innym celom.

 

Transcend MP870 Management


 

Z uwagi na wiele różnorodnych funkcjonalności player firmy Transcend musiał zostać wyposażony w możliwość zarządzania plikami. Stąd menedżer plików dający użytkownikowi podstawowe działania na plikach z poziomu odtwarzacza. Po wciśnięciu klawisza Option na bocznej obudowie w trybie menedżera pojawia się menu z opcjami : przenieś, skasuj, kopiuj. Bardzo podstawowe możliwości, jednak wystarczające do szybkich działań na plikach. Należy jednak uważać, gdyż z rozpędu za szybko poruszając się po drzewie katalogów możemy zamiast dostać się do opcji plików rozpocząć odtwarzanie np. dźwięku. Dużo wygodniejsze jest zarządzanie zasobami pamięci, gdy połączymy odtwarzacz do komputera poprzez kabel USB. Komputer wykryje sprzęt umożliwiając tryb pracy jako masową pamięć USB. To umożliwi normalne działanie na katalogach oraz plikach.

 


Transcend MP870 odtwarzacz

 

Transcend MP870 pliki

 

Jednak z podłączaniem urządzenia do komputera łączy się jeszcze jedna ciekawostka. Odtwarzacz pyta nas w jakim trybie chcemy pracować. Czy ma to być Data Transfer, czy Charge&Playback. Wydawałoby się, że z pierwszej opcji korzystamy przenosząc pliki, a drugą wybieramy chcąc naładować MP 870. Co ciekawe z perspektywy użytkownika nie ma absolutnie żadnej różnicy jaki tryb wybiera. W obu da się przenosić pliki i w obu automatycznie następuje ładowanie baterii w urządzeniu. Ta nadprogramowość menu wyboru tylko niepotrzebnie wprowadza w błąd.
 
Będąc w temacie zasilania, bateria MP 870 jest naprawdę wytrzymała. Producent deklarując możliwość 22 godzin nieprzerwanej pracy co prawda trochę się przeliczył, ale i tak czas “trzymania” baterii jest zadowalający. Co więcej ładowanie również przebiega szybko i sprawnie.

 
Transcend MP870 ustawienia
 

Wiemy już mniej więcej jaki ogólnie jest Transcend MP870, aby bardziej dostroić go do swoich potrzeb i oczekiwań możemy skorzystać z szerokiej gamy ustawień przewidzianej przez twórców. Menu Ustawienia wygląda naprawdę imponująco. Do personalizowania według swojego gustu dostępne są:

 • – jakość nagrywania
 • – źródło nagrywania
 • – gain nagrań
 • – wygaszacz ekranu
 • – sleep timer
 • – automatyczne wyłaczanie
 • – jasność wyświetlacza
 • – typ połączenia USB
 • – animacja menu
 • – obrazek tła
 • – formatowanie pamięci wewnętrznej
 • – formatowanie karty SD
 • – data i czas
 • – język

 

Dodatkowo udostępniono funkcję pozwalającą na poznanie ogólnych informacji dotyczących naszego odtwarzacza. Wybierając z głównego menu opcję Player Information dostajemy wiadomość dotyczącą wolnego miejsca w pamięci wbudowanej, jak również na karcie SD oraz wersji oprogramowania działającego w naszym sprzęcie.
 
Podsumowując całość wad i zalet Transcend MP 870 należy stwierdzić, że jakkolwiek nie jest to sprzęt zdolny zadowolić najbardziej wymagających użytkowników, nie można go nazwać sprzętem złym. Swoje podstawowe i nominalne zadanie, czyli odtwarzanie muzyki, spełnia dobrze. Pozostałe funkcjonalności, które zostały do niego dodane, aby podnieść jego atrakcyjność niestety raczej mu zaszkodziły niż pomogły. Owszem niektóre stoją na wysokim poziomie (przeglądarka zdjęć), ale niektóre są po prostu niedopracowane (obsługa mikrofonu).

 

Transcend MP870 - info

 

Recenzowany odtwarzacz zadowoli przede wszystkim melomanów, którzy wykorzystują tego typu urządzenia do słuchania swojej ulubionej muzyki. Natomiast osoby, które byłyby zainteresowane kupnem ze względu na inne funkcjonalności mogą swobodnie rozejrzeć się za telefonem średniej klasy, bo większość z nich na bardzo podobnym poziomie obsługuje chociażby odtwarzanie wideo.

 

Największe zalety:
* wysoka jakość odtwarzanego dźwięku
* przeglądarka zdjęć
* wydajna bateria
* możliwości personalizowania

 

Największe wady:

* obsługa nagrywania dźwięku z mikrofonu
* słaba jakość odtwarzanych filmów
* momentami nieintuicyjna obsługa

 
 

Dodaj komentarz