Procesory graficzne Tesla K10 firmy NVIDIA przyśpieszają poszukiwania złóż ropy i gazu oraz przetwarzanie sygnału i obrazu w przemyśle obronnym

Konferencja Technologii Procesorów Graficznych (GTC) — 16 maja 2012 r. —Firma NVIDIA poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży akceleratora graficznego NVIDIA® Tesla® K10, który został zaprojektowany do realizacji najtrudniejszych zadań w dwóch dziedzinach obliczeń wielkoskalowych: przetwarzania danych sejsmicznych w branży wydobywczej ropy i gazu, a także przetwarzania obrazu i sygnału w przemyśle obronnym.

Procesor graficzny Tesla K10 jest oparty na architekturze NVIDIA Kepler™, czyli najszybszej i najbardziej wydajnej architekturze obliczeniowej, jaką kiedykolwiek stworzono.

Architektura Kepler pozwala na umieszczenie dwóch procesorów graficznych Tesla K10 na jednej karcie. Dzięki temu zapewnia ona łączną wydajność obsługi liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją na poziomie 4,58 teraflopów, a także przepustowość pamięci wynoszącą 320 gigabajtów na sekundę — najwyższą wśród wszelkich akceleratorów graficznych.

Procesor graficzny Tesla K10 został zaprezentowany na konferencji GTC wraz z szeregiem innych produktów firmy NVIDIA. Każdą zapowiedź można przeczytać w kąciku prasowym konferencji GTC.

Przetwarzanie danych sejsmicznych — wydobycie ropy i gazu

Przetwarzanie danych sejsmicznych wymaga zastosowania dużych centrów danych, które będą w stanie przetworzyć petabajty informacji o podziemnym obszarze Ziemi, zebranych podczas odczytu odbitych fal sejsmicznych. Geofizycy analizują zebrane dwu- i trójwymiarowe obrazy w poszukiwaniu złóż ropy i gazu, a następnie określają najlepsze i najbezpieczniejsze miejsca odwiertu.

Procesory graficzne firmy NVIDIA zwiększają dokładność przetwarzania danych sejsmicznych, umożliwiając stosowanie wymagających obliczeniowo algorytmów, takich jak wsteczna migracja czasowa, pełna inwersja kształtu fal i migracja czasu / głębokości Kirchoffa.

Wiodące firmy zajmujące się przetwarzaniem danych sejsmicznych, w tym Schlumberger, CGGVeritas i TGS, a także firmy wydobywające ropę i gaz, takie jak Chevron, Petrobras, Total, ENI, Repsol i Saudi Aramco, wykorzystują procesory graficzne, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia nowych złóż. Procesory graficzne umożliwiają generowanie obrazów w wyższej jakości w krótszym czasie i mniejszym kosztem, dzięki czemu wspominane firmy mogą bardziej polegać na otrzymanych danych i podejmować trafniejsze decyzje.

„Tesla K10 jest czymś niesamowitym”, twierdzi Paulo Souza, deweloper w grupie ds. technologii geofizycznej w firmie Petrobas RTM. „Moja aplikacja do przetwarzania danych sejsmicznych pracuje 1,8-krotnie szybciej na procesorze K10 w porównaniu z procesorem Tesla M2090, ale nowy układ nie pobiera większej ilości energii. Dzięki tej rewolucyjnej technologii znacznie przyśpieszymy poszukiwania i bezpiecznego wydobycia nowych złóż oleju i ropy, ponieważ ponad 90 procent naszej mocy obliczeniowej jest obecnie generowana przez procesory graficzne.”

 

Przetwarzanie sygnału i obrazu w systemach obrony narodowej

Procesor graficzny Tesla K10 firmy NVIDIA pomaga również zwiększyć bezpieczeństwo narodowe, zwiększając jakość i przyśpieszając realizację analizy materiałów wideo oraz obrazu dla organów bezpieczeństwa i ścigania. Procesory graficzne mogą nawet stukrotnie przyśpieszyć proces analizowania tysięcy strumieni materiału wideo pobieranych z kamer bezpieczeństwa i bezzałogowych maszyn rozpoznawczych, usprawniając proces identyfikowania zdarzeń i osób.

„Przemysł obronny musi przetworzyć ogromną ilość danych wygenerowanych przez kamery i drony”, twierdzi Yiannis Antoniades, dyrektor ds. systemów ISR w firmie BAE Systems. „Mamy dostęp do materiału wideo w wysokiej jakości, ale często nie możemy przeanalizować wszystkiego wystarczająco szybko, aby podjąć odpowiednie działania. Procesory graficzne służą do przyśpieszenia praktycznie każdego elementu analizy strumienia wideo, od stabilizacji obrazu wideo do ortofotokorekty, umożliwiając dostarczenie rzeczywistych i wartościowych informacji szybciej niż kiedykolwiek.”

Dostępność

Nowy akcelerator obliczeniowy NVIDIA Tesla K10 jest dostępny od początku tego miesiąca u wiodących dostawców OEM, w tym firm Appro Supercomputer Solutions, Dell, HP, IBM, SGI i Supermicro, a także od partnerów dystrybucyjnych firmy NVIDIA. Więcej informacji na temat rozwiązania Tesla K10 można przeczytać na witrynie internetowej Tesla.

Dodaj komentarz