Technologie mobilne na plaży

Wakacje dla niektórych już się zaczęły, inni urlopy planują w najbliższej przyszłości. Część z nas wybierze aktywny wypoczynek, część postawi na słodkie lenistwo. Z pewnością niewiele osób wyobraża sobie jednak całkowite odcięcie się od świata i rezygnację z korzystania z nowoczesnych technologii. Na wakacje zabierzemy więc nasze smartfony, czytniki e-booków, notebooki i tablety. Oprócz oddawania się typowo wakacyjnym  rozrywkom będziemy surfować po sieci, korzystać z bankowości mobilnej i komunikatorów internetowych, będziemy też na bieżąco umieszczać zdjęcia w serwisach społecznościowych.

Cyberprzestępcy już zacierają ręce i tylko czekają na internautów, którzy będą łączyć się z siecią za pośrednictwem niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów pracujących na systemie operacyjnym Android.

Smartfony są dla wielu z nas mobilnym źródłem rozrywki i wiedzy o świecie, a także narzędziem umożliwiającym komunikację z bliskimi nam osobami. Używamy ich zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w czasie wakacyjnego odpoczynku. Eksperci podkreślają, że są one w naszym kraju coraz bardziej popularne – według raportu IDC stanowiły 47,5% wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku. Smartfony są też coraz częstszym celem ataków cyberprzestępców, którzy szczególnie upodobali sobie system operacyjny Android. Dlatego też, pomimo upalnej, urlopowej atmosfery, nie należy zapominać o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych:

„Cyberprzestępców można śmiało nazwać ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią oni zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie. Uważnie śledzą trendy rynkowe i mogą zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład w sezonie urlopowym. Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom wielu cennych informacji dotyczących loginów i haseł, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Aby w pełni docenić uroki letniego wypoczynku warto poświęcić chwilę na zabezpieczenie naszych telefonów. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Zabezpiecz swoje urządzenie hasłem
  • Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”
  • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji, dodatkowo sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • Pamiętaj, by zainstalować w program chroniący telefon przed złośliwym oprogramowaniem.

Firma Trend Micro poleca stronę, która zawiera cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa smartfonów:

http://www.trendmicro.co.uk/campaigns/pl/mobilne-zagrozenia/index.html

Internauci mają też możliwość zapoznania się z filmem Cyberprzestępcy celują w mobilnych– materiałem pokazującym to, w jaki sposób prosta aplikacja może przekształcić zwykły smartfon w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży poufnych danych: m.in. prywatnych zdjęć, korespondencji, loginów i haseł.

Film z polskimi napisami dostępny jest tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=ax_6tfbIL58&feature=youtu.be

Dodaj komentarz