Chłodzenie wodą – Arctic Hybrid II

Niedawno firma Arctic, która od wielu lat zajmuje się tworzeniem coolerów pokazała swój nowy produkt – Hybrid II. Powoli i nieuchronnie zbliżamy się do okresu w którym temperatury powietrza będą wysokie a stosowane przez nas urządzenia szybciej się będą nagrzewały. Karty graficzne z wysokich serii są aktualnie najcieplejszymi komponentami w komputerze, system chłodzenia ma więc bardzo ważne znaczenie dla zachowania odpowiedniego funkcjonowania całego komputera. Część procesorów graficznych – szczególnie te podkręcane –  pod wpływem rosnącej temperatury rdzenia zmniejszają swoje taktowanie i zachodzi wówczas zjawisko tzw. throttlingu.

Niektóre systemy chłodzenia proponowane przez producentów GPU niestety nie radzą sobie w takich sytuacjach, nie są przystosowane do działania w ekstremalnych warunkach. Aby zapobiec takim sytuacjom producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań i technologii. Jednym z takich rozwiązań jest Hybrid II.

ArcticHybridII120_3

System chłodzenia wodnego przeznaczony jest dla karty graficznej; posiada zintegrowaną pompkę, blok wodny a także radiator z wentylatorem. Waga całego zestawu wynosi 793g; wymiary pompy wraz z blokiem wodnym to 70x70x28mm. Chłodnica natomiast ma wymiary 150x120x50mm. Producent zaimplementował w modelu śmigło o średnicy 120mm, które może pracować w zakresie od 400 – 1300 RPM.

ArcticHybridII120_5

Produkty te są niestety drogie – 349 zł kosztują w Polsce – i dlatego min. nie cieszą się dużą popularnością. W zestawie ponadto znajdziemy dodatkową podpórkę do zapobiegającą wyginaniu się karty graficznej, pastę termoprzewodzącą Arctic MX-4 i backplate o wymiarach 217x98x23mm. Jak zapewnia producent zestaw jest kompatybilny z wieloma referencyjnymi kartami graficznymi.

Dodaj komentarz