Nowe akcesoria dla aparatów Fuji

Wśród nowości znajdziemy pasek na nadgarstek do serii X, telekonwerter do aparatów 1,4 X100 i X100S, uchwyty i osłony a także powiększoną muszlę oczną do X-T1. W swojej kolekcji Fuji posiada już jeden szerokokątny konwerter WCL-X100, a teraz przyszła kolej na nowy – TCLX100 przeznaczony dla Fujifilm X100 oraz Fujifilm X100S.

Telekonwerter instalowany jest bezpośrednio na obiektywie aparatu. Dzięki niemu można zwiększyć długość ogniskowej o ok.1,4x-z 23mm do 33mm. Producent zapewnia, że konwerter TCL-X100 nie wpływa negatywnie na właściwości optyczne obiektywu aparatu, funkcjonalność trybu makro, czy prędkość autofokusa. Linia optyczna zaimplementowane ma cztery elementy składające się z czterech grup i pokryta jest powłoką Fujinon Super EBC.

2

Godny zaznaczenia jest także fakt, iż telekonwerter współpracuje z wizjerem hybrydowym w aparatach Fujifilm X100 i X100S. Wybór wizjera optycznego – jak podają testerzy – powoduje pojawienie się ikon wskazujących krawędzie kadru; natomiast po dokonaniu wyboru wizjera elektronicznego fotografujący ma 100 procentową widoczność. Celem poprawienia jakości obrazu należy z menu ustawień fotografowania w aparacie Fujifilm X100 lub X-100S wybrać wariant Telekonwerter.

3

Pojawi się on po aktualizacji oprogramowania aparatu. Wygląd telekonwertera jest zaprojektowany tak, by doskonale pasował do wzornictwa obydwu modeli; dostępny jest w kolorze czarnym i srebrnym. Kolejnymi akcesoriami wprowadzonymi przez producenta są uchwyty do aparatu – MHG-XT Large i MHG-XT Small – przeznaczone są one do aparatu Fujifilm X-T1. Uchwyt posiada podstawę aluminiową oraz część chwytną skonstruowaną tak, by doskonale pasowała do korpusu aparatu.

5

 

Gdy używany jest obiektyw o dużej średnicy pozwala na zachowanie stosownej odległości od podstawy korpusu aparatu. Po założeniu uchwytu użytkownik nadal ma dobry dostęp do komory baterii i gniazda kart pamięci a poza tym może podłączyć urządzenie do sieci prądu stałego. Uchwyt ma zaimplementowane gniazdo do montażu statywu w takim miejscu, że oś obrotu statywu jest dostosowana do osi optycznej obiektywu. Ponadto w podstawie znajduje się wypustka o szerokości 38 mm, która służy jako płytka szybkozłączki do przymocowania statywu z szyną montażową – tzw. dovetail.

6

Innym dodatkiem do aparatu jest powiększona muszla oczna, która przeznaczona jest do aparatu X-T1 – model EC-X. Ma ona kształt kopułowaty i jej zadaniem jest blokowanie światła i tym samym ułatwianie korzystania z wizjera. Wykonana jest z miękkiego materiału, więc mogą z niej korzystać także osoby noszące okulary. Ponadto dla aparatu X-T1 przygotowano zestaw osłon CVR-XT, w którego skład wchodzą osłona do złącza synchronizacji, osłona do gniazda dodatkowej lampy błyskowej oraz osłona do złącza pionowego uchwytu na baterie. Dzięki zestawowi bardzo łatwo można zastąpić oryginalne osłony, gdy zdarzy się, że zostaną utracone.

7

Ostatnim elementem dodatkowym do aparatów niedawno wprowadzonym przez Fuji jest pasek na nadgarstek GB-001; przeznaczony jest on do aparatów: X-T1 z uchwytem MHG-XT, MHG-XT Large, MHG-XT Small lub VG-XT1.

10

Ponadto do aparatów X-E2 i X-E2 z uchwytem HG-XPro1 lub MHG-XPro1 oraz  X-E1, X-E1 z uchwytem MHG-XE lub HG-XE1

Dodaj komentarz