O projektorach w kinie domowym słów kilka

Czym się kierować w wyborze projektora idealnego do salonu i czy może on zastąpić telewizor? Ceny projektorów spadają, więc coraz częściej tego typu urządzenia lądują w naszych domach. Dla fanów filmów i seriali to nie lada gratka, ponieważ dają nam one stworzenia w salonie namiastki prawdziwego kina.

Warto jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy ciągłego dostępu do klasycznej telewizji, wciąż trudno będzie obejść się bez telewizora. W tym przypadku projektor może być co najwyżej opcjonalnym dodatkiem do kompletnego zestawu kina domowego.

Coraz więcej projektorów wykorzystuje lampy LED, więc można na półkę odłożyć mit o ich krótkiej żywotności. Są one w stanie przepracować nawet 30 tys. godzin, co przekłada się na ok. 1250 dni ciągłego wyświetlania obrazu. Przy normalnym cyklu użytkowania, taki projektor może nam służyć w domu przez lata.

Telewizory o przekątnych rzędu 80 cali i więcej, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla porównania projektor o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. ultra-short throw), kupimy już w cenie dobrej klasy 55-calowego telewizora. Nie jest to kwota mała, ale budżet rzędu 6000 zł powinien nam wystarczyć.

Decydując się na projektor warto zwrócić uwagę na współczynnik projekcji (ang. throw ratio), ponieważ czym jest on niższy, tym bliżej ekranu możemy zainstalować samo urządzenie.

Oby obliczyć współczynnik projekcji, wystarczy podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo, jeśli projektor umieszczony 60 cm od ekranu tworzy obraz o szerokości 120 cm, jego współczynnik projekcji wynosi 0,5:1.

W praktyce najwięcej problemów w salonie sprawiają projektory edukacyjne. Aby uzyskać zadowalającą przekątną obrazu, należy je ustawić kilka metrów od ekranu projekcyjnego. Tymczasem urządzenia o krótkiej ogniskowej (ang. Short Throw) są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości około metra. W przypadku projektorów o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. Ultra Short Throw), wystarczy kilkanaście centymetrów.

Największy komfort zagwarantuje nam urządzenie Ultra-Short Throw. Dzięki specjalnemu układowi luster taki projektor może wyświetlać obraz na ścianie pod którą został ustawiony. Daje nam to możliwość ukrycia urządzenia w meblu imitującym szafkę pod telewizor.

Zaletą projektorów Ultra-Short Throw jest ich uniwersalność. Możemy urządzenie zabrać ze sobą wyjeżdżając na urlop, lub do rodziny. Daje nam ono również spore możliwosci improwizacji. Przykładowo w przydomowym ogrodzie możemy zamiast ekranu projekcyjnego wykorzystać prześcieradło. Jakość obrazu nie będzie idealna, ale taka projekcja w klimacie letniego kina powinna wszystkim widzom sprawić dużo frajdy.

Projektory typu Short Throw i Ultra-Short Throw są wyborem zdecydowanie najlepszym jeśli chodzi o typowo domowe zastosowania. Musimy jedynie pamiętać o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia w którym przeprowadzamy projekcję.

Autor: Sagemcom, właściciel marek Philips PicoPix i Philips Screeneo

Dodaj komentarz