Inteligentny dom: rewolucja szyta na miarę

Wedle najnowszych prognoz, w 2021 r. liczba urządzeń, które zaklasyfikować można jako „sprzęt smart home”, wzrośnie na całym świecie do ponad 770 mln. Co ciekawe, według analityków, użytkownicy będą coraz chętniej samodzielnie kupowali i wdrażali takie rozwiązania – maleć będzie za to popularność wszelkiego rodzaju ofert abonamentowych/subskrypcyjnych (w których płaci się dostawcy usługi za korzystanie z niej).

Z raportu przygotowanego przez firmę analityczną Juniper Research wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat sprzedaż urządzeń z kategorii „smart home” (służących zarówno do zdalnej kontroli i automatyzowania najróżniejszych domowych aktywności, jak i monitoringu) będzie sukcesywnie rosła i w 2021 r. na całym świecie będzie ich aktywnych ponad 770 mln. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost jedenastokrotny (analitycy szacują, że w 2016 r. liczba ta wyniosła ok. 68 mln).

Dodajmy, że podczas prac nad raportem specjaliści Juniper Research przyglądali się urządzeniom smart home realizującym funkcje związane z rozrywką, monitoringiem, automatyzacją, zdrowiem oraz wszelkiego rodzaju inteligentnym licznikom. Z ich analiz wyraźnie wynika, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami będzie w najbliższym czasie szybko rosło – jednak szczególnie interesująca jest prognoza, z której wynika, że użytkownicy najchętniej będą samodzielnie kupować i wdrażać taki sprzęt. Oznacza to zdecydowanie złe wieści dla firm, które swój model biznesowy opierają – lub oprzeć zamierzały – na oferowaniu użytkownikom rozwiązań smart home w modelu abonamentowym (w którym to dostawca instaluje wszelkie niezbędne urządzenia, a użytkownik płaci co miesiąc za możliwość korzystania z systemu).

„Trendy prognozowane w raporcie Juniper Research są zdecydowanie zgodne z tym, co obserwujemy podczas rozmów z dystrybutorami i klientami – coraz więcej osób jest zainteresowanych wdrażaniem w swoim domu czy firmie rozwiązań z zakresu inteligentnego domu i dynamika sprzedaży to potwierdza. Widzimy też wyraźnie, że osobom planującym wdrożenie takiego rozwiązania zależy na maksymalnym bezpieczeństwie oraz zachowaniu pełnej kontroli nad domowym/firmowym ekosystemem smart home. Dlatego też wielu klientów zamiast zdawać się na rozwiązanie oferowane przez zewnętrznego dostawcę usługi woli zbudować własny system inteligentnego domu, którego centralnym elementem jest nowoczesny serwer NAS” – komentuje Grzegorz Bielawski, Country Manager firmy QNAP.

Zdaniem przedstawiciela QNAP, serwer NAS jest idealnym rozwiązaniem dla osób planujących stworzenie własnego systemu smart home – nowoczesny NAS wydajnością nie ustępuje typowemu komputerowi PC, jest aktywny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i ma dość przestrzeni dyskowej, by bez problemu magazynować i udostępniać niemałe przecież ilości danych, generowanych podczas pracy np. systemu monitoringu.

QNAP oferuje zresztą użytkownikom cały zestaw aplikacji i narzędzi, umożliwiających wykorzystanie serwera NAS jako „serca” inteligentnego domu. Przykładem może być choćby aplikacja Surveillance Station, zmieniająca NAS w pełnoprawny system monitoringu (po podłączeniu kompatybilnych kamer może on rejestrować obraz, udostępniać go, wysyłać powiadomienia o incydentach itp.). Co więcej, możliwość instalowania w systemie operacyjnym QTS dodatkowych aplikacji (dostępnych w serwisie App Center) sprawia, że każdy może doposażyć swojego NAS-a w dodatkowe aplikacje, obsługujące specjalistyczne funkcje smart home. „Użytkownik nie musi się jednak ograniczać do zasobów App Center  – dzięki możliwości korzystania w maszynie wirtualnej z systemów Windows/Linux/Android, a także aplikacji Linux Station, na QNAP NAS można zainstalować właściwie dowolne aplikacje stworzone z myślą o zastosowaniach smart home” – dodaje Grzegorz Bielawski.

Na koniec warto dodać, że QNAP nie zapomina również o bardziej zaawansowanych użytkownikach, którzy sami eksperymentują z aplikacjami smart home. Dzięki aplikacji QIoT Containters serwer QNAP NAS jest idealną propozycją dla programistów tworzących aplikacje z zakresu Internetu Rzeczy i inteligentnego domu – QIoT Containters umożliwia wykorzystanie NAS-a zarówno jako platformy do tworzenia i testowania aplikacji, jak i jako prywatnej chmury, na której działać będzie „produkcyjna” wersja danego narzędzia.

Dodaj komentarz