Test kamery sportowej LAMAX X9.1

Nagrywanie eksploracji ciekawych miejscówek czy po prostu uwiecznianie swoich wakacyjnych przygód jest o wiele wygodniejsze, kiedy w ręku trzymamy małą kamerkę sportową, a nie pełnowymiarowy aparat. Jeśli więc rozglądać się za kamerą sportową, która gwarantuje świetną jakość to koniecznie przyjrzyjcie się propozycji od czeskiego producenta – LAMAX X9.1.

Zawartość zestawu

W pudełku znajdziemy multum dodatków, które mogą się przydać podczas filmowania. Oto pełna lista akcesoriów znajdujących się w pudełku LAMAX X9.1:

 • Kamera sportowa LAMAX X9.1 
 • Obudowa wodoszczelna 
 • Pilot zdalnego sterowania 
 • Mocowanie na rurkę
 • Ramka do wykorzystania bez obudowy wodoszczelnej
 • J mount 
 • Fast plug-in 
 • Samoprzylepne mocowanie proste 
 • Samoprzylepne mocowanie zagięte 3-axis connector (3 części) 
 • Adapter na statyw
 • Redukcja statywowa 
 • Podkładki zapasowe 3M (2 szt.) 
 • Kabel USB 
 • Bateria Li-ion
 • Odciążona pokrywa w celu lepszego zapisu dźwięku w obudowie 
 • Ściereczka z mikrowłókna 
 • Instrukcja obsługi 
 • Ochronne opakowanie z tkaniny

Wygląd i jakość wykonania

LAMAX X9.1 to urządzenie wykonane bardzo solidnie, gdzie wszystko jest do siebie świetnie dopasowane. Kamerka jest mała i poręczna, a w celu poprawienia chwytu cały korpus został pokryty gumową powłoką. Na froncie, oczywiście, znajdziemy obiektyw, nazwę producenta oraz oznaczenie modelu. Wszelkie porty takie jak slot na kartę pamięci, port microUSB oraz złącze miniHDMI znalazły się po lewej stronie urządzenia. Miejsce po prawej stronie zarezerwowano zaś dla przycisków nawigacji. Na górnej krawędzi znajdziemy przycisk rozpoczęcia nagrywania oraz przycisk zasilania. Bateria znajduje się pod spodem. Producent wyposażył X9.1 w szczegółowy, 2-calowy wyświetlacz LCD.

Oprogramowanie

Oprogramowanie, które znajdziemy w kamerce LAMAX X9.1 dostępne jest łącznie w siedmiu językach, w tym polskim. Aby aktywować menu wystarczy wcisnąć przycisk na górze urządzenia, a nawigowanie po nim odbywa się przy pomocy przycisków nawigacji. Polecenia akceptuje się przyciskiem służącym za rozpoczęcie nagrywania. 

W opcjach możemy zmienić ustawienia nagrywania czy też zmienić właściwości obrazu. Model X9.1 oferuje nagrywanie materiałów w różnych rozdzielczościach – oprócz natywnego 4k 30fps mamy tutaj możliwość rejestrowania w rozdzielczości: 2,7K (2704×1520) przy 30 fps, 1440p (1920×1440) przy 60 fps, 1080p (1920×1080) przy 60 fps, 720p (1280×720) przy 120 fps. 

LAMAX X9.1 obsługuje dwa formaty kart microSD – microSDHC, gdzie maksymalna obsługiwana pojemność to 32 GB oraz microSDXC do 64 GB. 

Jakość nagrywanych materiałów

Kamerka sportowa LAMAX X9.1 nagrywa obraz w wysokiej jakości. Natywnie materiał rejestrowany jest w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Obraz jest szczegółowy, wyraźny, kolory są bardzo dobrze odwzorowane, nie są przesadnie nasycone. Mają bardzo naturalny wygląd co cieszy oko. Kamerka dobrze radzi sobie również z nagłą zmianą światła, co jest szczególnie ważne podczas przechadzek po lesie czy opuszczonych budynkach. Materiały nagrywane przy pomocy kamerki LAMAX X9.1 trzymają wysoki poziom również w nocy. Tak samo jak w przypadku nagrań dziennych obraz jest wyraźny, nie mamy tutaj dużej ilości szumów, które wpływają negatywnie na jakość materiału. Wszystko stoi na wysokim poziomie i jedyną rzeczą do jakiej można się przyczepić do optyczna stabilizacja, która działa poprawnie. 

Pliki wideo nagrywane są w formacie MP4, a użytkownik ma możliwość zapisania ich przy pomocy dwóch kodeków – bardziej popularnego H.264 oraz H.265. Dodatkowo kamerka X9.1 oferuje również robienie zdjęć w czterech różnych rozdziałkach – 3, 5, 8, 12 megapikseli. Zdjęcia są dobrej jakości, jednak dużo brakuje im do tych robionych chociażby smartfonami. 

Akumulator 

W kamerce LAMAX X9.1 znajdziemy baterię o pojemności 1050 mAh, która przy nagrywaniu w rozdzielczości 4K zapewnia pracę przez około 60 minut. Gdy rozdzielczość jest niższa X9.1 może nagrywać do 90 minut bez potrzeby ładowania. Jeśli chodzi o czas naładowania urządzenia do pełna, to potrzeba na to 2 godziny. W zestawie znajdziemy dwie baterie. 

Podsumowanie

Kamerka LAMAX X9.1 to urządzenie godne uwagi. To co wyróżnia ją na tle konkurencji to z pewnością ilość dodatków jakie oferuje producent. Materiały nagrywane przez właśnie ten model są bardzo dobrej jakości, chociaż nie posiadają mankamentów takich jak słaba stabilizacja. Świetnie wykonana kamerka LAMAX X9.1 została wyceniona na około 499 złotych, i jest to urządzenie warte tych pieniędzy.

Dodaj komentarz