Xblitz wspiera sportowców. Paweł Borkowski został ambasadorem marki

Polska marka Xblitz wspiera utalentowanych sportowców. Jednym z nich jest Paweł Borkowski, Driftingowy Mistrz Polski. Potwierdzeniem jest duża liczba zawodów, podczas których Paweł zajmował miejsce na podium. W obecnym sezonie drifter ma skupić się na Mistrzostwach Europy. Pierwsza runda Drift Masters European Championship odbędzie się 14 sierpnia bieżącego roku w Rydze.

Producent sprzętu elektronicznego, także tego, skierowanego głównie do kierowców informuje o rozpoczęciu działań z Pawłem Borkowskim, czyli profesjonalnym zawodnikiem driftingowym. który rywalizuje za kierownicą Nissana 200SX S14. Auto generuje aż 900 KM mocy i 1000 Nm momentu obrotowego. Ambitny kierowca planuje zdobywać kolejne trofea w tej kategorii sportowej. Pomóc ma mu w tym polskie przedsiębiorstwo Xblitz. Firma ma w swojej ofercie między innymi kamery samochodowe – wideorejestratory, alkomaty, czy uchwyty na smartfony. Wysoka jakość w połączeniu z bogatym asortymentem sprawia, że Xblitz jest liderem na naszym rodzimym rynku.

Czym jest drifting?

Wiemy już, że Paweł Borkowski jest zawodnikiem driftingowym. Dowiedzieliśmy się również, że został on ambasadorem marki Xblitz, co jest potwierdzeniem wysokiej jakości produktów, gdyż, jakby nie patrzeć rekomenduje je ekspert, który ma styczność z motoryzacją na co dzień. Nasuwa się jednak pytanie, gdyż nie każdy może to wiedzieć – czym jest drifting? W prosty sposób można to nazwać techniką jazdy, samochodem, bądź innym pojazdem w tak zwanym kontrolowanym poślizgu. Pierwsza liga driftingowa powstała w Japonii. Z kolei w naszym rodzimym kraju po raz pierwszy zawody odbyły się w 2006 roku. Warto tutaj wspomnieć o samochodach, które najczęściej są używane do driftingu. Przede wszystkim potrzebny jest samochód z napędem na tył, a więc na przykład Nissan Silvia, Nissan 20SX (którym jeździ Paweł Borkowski), Nissan Skyline, Mazda RX-7, czy MX-5. W przypadku europejskich pojazdów najczęściej wykorzystuje się auta marki BMW (głównie Seria 3), czasami pojawia się również Opel Omega.

Paweł Borkowski to utalentowany zawodnik driftingu. Nasuwa się pytanie, jakie są techniki tego sportu?

Oczywiście, nie będziemy w przypadku tego tekstu rozpisywać się o wszystkich dokładnych informacjach na temat technik driftu, gdyż chodzi tu głównie o informację, że polska marka Xblitz rozpoczęła współpracę z utalentowanym zawodnikiem, Pawłem Borkowskim. Wracając jednak do technik, możemy wyróżnić między innymi tak zwany linking, który polega na przeniesieniu większej części masy pojazdu, który driftuje na przednią część. Wykorzystuje się wtedy krótkie, ale przy okazji energiczne naciśnięcia pedału hamulca wtedy, kiedy rozpoczyna się zakręt. Koła na tylnej osi tracą przyczepność, przez co możemy zaobserwować drift, a więc poślizg auta. Z kolei bardzo popularnym sposobem wśród amatorów jest clutch kick, czyli nic innego, jak strzał sprzęgłem. Kierowca chcący rozpocząć kontrolowany poślizg naciska pedał sprzęgła, redukuje bieg i szybko puszcza sprzęgło, przez co koła gwałtownie tracą przyczepność. Oczywiście technik jest znacznie więcej, czego dowodem są liczne, efektowne przejazdy Pawła Borkowskiego, ambasadora marki Xblitz na torach w kraju, ale także i w Europie. Warto zobaczyć jak rodak rywalizował z James’em Deane podczas trzeciej rundy Drift Masters European Championship 2019.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=1XR8DgMSjog

Dodaj komentarz