Hub USB-C – idealny kompan do zdalnej pracy i nauki

Hub USB to jedno kompaktowe urządzenie, zastępujące liczne przejściówki i czytniki, zwykle wykorzystywane do jednoczesnego podłączania do komputera wielu dodatkowych peryferiów czy nośników pamięci. Tymczasem huby USB mogą pełnić jeszcze jedną pomocną rolę – ładują urządzenia mobilne oraz komputery przenośne, a jednocześnie umożliwiają efektywne wykorzystanie wolnych portów. 30 lat temu waga przenośnych komputerów przekraczała nawet 10 kg (na przykład IBM Portable Personal Computer 5155, skonstruowany w 1984 roku, ważył 13,6 kg). Tymczasem obecnie łatwo znaleźć modele lżejsze niż 1,5 kilograma. Zmniejszanie wymiarów ich konstrukcji odbywa się jednak między innymi kosztem ograniczania liczby portów w obudowie. Z jednej strony konsumenci cieszą się, że urządzenia są mniejsze i łatwiej je przenosić. Ale z drugiej – stają przed dylematem jak podłączyć peryferia, których potrzebują do nauki, pracy czy rozrywki.

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest hub ze złączem USB-C. Pozwoli on „rozgałęzić” jeden dostępny port USB typu C (wykorzystywany najczęściej do ładowania laptopów) na kilka różnych wejść, które wystarczą do podłączenia wszystkich akcesoriów użytkownika. Dodatkowo, jeśli wymagają one np. portu USB typu A, oszczędzi konieczności kupowania przejściówek lub nowego sprzętu. Ale hub to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko u posiadaczy laptopów. Docenią go także użytkownicy tabletów i komputerów stacjonarnych, którym ułatwi korzystanie ze wszystkich podłączonych akcesoriów.

 

 

 

Tego typu urządzenie ma w swojej ofercie firma Transcend. HUB5C wyposażony jest w aż 6 różnych portów: dwa złącza USB typu C (w tym jedno z funkcją szybkiego ładowania Power Delivery), dwa złącza USB typu A oraz czytniki kart SD i microSD. Cena tego modelu to niecałe 140 zł.

 

 

Jedno urządzenie, wiele możliwości

 

Warto podkreślić, że hub USB zapewnia nie tylko więcej portów, ale także (a może – przede wszystkim) ich zróżnicowanie. Przykładowo, zastosowanie wspomnianego gadżetu od Transcend umożliwi użytkownikowi jednoczesne odczytywanie danych z dysku SSD z portem USB-C 3.1 Gen 2, pendrive’a z USB-A 3.1 Gen 1, karty pamięci SD oraz microSD, a także podłączenie do komputera np. klawiatury, myszki lub słuchawek z USB-A 3.1 Gen 1. Zostanie wówczas jeszcze jeden wolny port, którego można użyć do równoczesnego ładowania laptopa, smartfona lub konsoli Nintendo Switch.

 

Możliwość szybkiego ładowania urządzeń to jedna z najciekawszych funkcji wielu hubów. Kupując takie urządzenie warto sprawdzić kompatybilność, ponieważ standardów jest obecnie sporo, np. Power Delivery, Qualcomm Quick Charge, Motorola Turbo Power, Apple Fast Charge, Oppo Super VOOC, Pump Express czy Samsung AFC. Należy także sprawdzić, czy sam kabel USB-C, który będzie użyty do takiego ładowania, również jest zgodny z takim standardem.

 

Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest moc podłączonych urządzeń. W zależności od ich rodzaju wymagają one różnej mocy ładowania, która w przypadku smartfonów i tabletów wynosi zwykle od 10 do 25 W, a w laptopach – od 65 do 90 W. Gdy sprzęt ładowany jest z mniejszą mocą, proces ten znacznie się wydłuża. Widać to podczas ładowania smartfona bezpośrednio przez port USB w komputerze, który zapewnia bardzo małą moc (do około 4,5 W w przypadku standardu USB 3). Port USB z PD, w zależności od konkretnego urządzenia, daje możliwość ładowania z mocą maksymalną od 60 do nawet 100 W.

 

Hub USB z portem obsługującym Power Delivery pozwoli również osiągnąć maksymalną szybkość ładowania konsoli Nintendo Switch, która podczas używania pobiera do 8,9 W mocy. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że rozgrywka nie zostanie nagle przerwana, a wynik utracony przez rozładowaną baterię, warto sięgnąć po hub o odpowiednich parametrach.

 

 

 

 

Bezpieczeństwo korzystania

 

Sprzęt, który będzie podłączany do komputera, powinien być sprawdzony i bezpieczny. Pomóc w decyzji o jego zakupie mogą takie certyfikaty jak: CE, FCC oraz BSMI. Informują one konsumentów, że sprzęt jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami oraz nie powoduje zakłóceń w działaniu innych urządzeń.

 

Ponadto, warto zdecydować się na rozgałęziacz objęty kilkuletnią gwarancją producenta. Jest to istotne, ponieważ niesprawdzony, wadliwy hub USB może nie tylko wpłynąć na działanie podłączonych peryferiów, ale także wartego kilka tysięcy złotych komputera, konsoli lub telefonu.

Dodaj komentarz