Cisco pracuje nad rozwojem autonomicznych samochodów

Prace nad autonomicznymi samochodami mają przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków, redukcji emisji spalin i zmniejszenia korków. Popularyzacja tego typu pojazdów wymaga płynnego przejścia od fazy symulacji do testów na drogach, w czym pomaga technologia Internetu rzeczy. Skrócenie cykli inżynieryjnych i szybka analiza dużych zbiorów danych stanowią obecnie największe wyzwania utrudniające upowszechnienie innowacyjnych form lokomocji. Ponadto autonomiczne samochody potrzebują stabilnej sieci, aby komunikować się między sobą oraz infrastrukturą drogową.

Szybsze testy pojazdów autonomicznych

Cisco i General Motors nawiązały współpracę, aby unowocześnić i zautomatyzować proces analizy w czasie rzeczywistym danych pochodzących z czujników IoT zamontowanych w autonomicznych pojazdach, przyspieszając czas wprowadzania ich na rynek. Wykorzystanie architektury sieci bezprzewodowej Cisco podczas prac poprzedzających etap produkcji, umożliwia inżynierom GM aktywne monitorowanie podczas jazd testowych kilkuset źródeł danych jednocześnie. Dzięki temu mogą oni analizować parametry pracy i wydajności pojazdu, a także wprowadzać potrzebne modyfikacje już na etapie testu, co pozwala zaoszczędzić czas.

W przeszłości do analizy w czasie rzeczywistym danych dotyczących pojazdów autonomicznych wykorzystywano technologię LTE, która nie umożliwiała nawiązania stabilnego połączenia podczas testów przy dużych prędkościach. Informacje były zapisywane, a następnie analizowane w innej lokalizacji, co znacznie wydłużało cały proces. Nie mając możliwości wprowadzania zmian na bieżąco, inżynierowie niejednokrotnie musieli powtarzać test.

Od czasu wdrożenia technologii Cisco Ultra-Reliable Wireless Backhaul i wykorzystania jej do łączności z pojazdem, inżynierowie GM przechwytują dane z czujników pojazdu podczas testów wydajności w czasie rzeczywistym i dostosowują parametry pojazdu na torze, usprawniając proces i oszczędzając czas. General Motors jest pierwszą firmą, która wdrożyła tę technologię, co sprawia, że może znacznie skrócić czas testowania autonomicznych aut.

Bezprzewodowa technologia backhaul firmy Cisco łączy niezawodność i szybkość połączeń światłowodowych z elastycznością komunikacji bezprzewodowej. Zapewnia prędkość do 500 Mb/s z bardzo niskimi opóźnieniami, szerokopasmową łączność bezprzewodową z płynnymi przełączeniami i prywatną łączność mobilną dla aplikacji o znaczeniu krytycznym.

Cisco i Verizon niwelują potrzebę inwestycji w kosztowną infrastrukturę przydrożną

Pojazdy autonomiczne mogą być wykorzystywane na etapie ostatniej mili, czyli dostarczania produktu do klienta końcowego. Inny przykład zastosowania stanowią bezzałogowe taksówki, które były testowane na ulicach Las Vegas. Samochody autonomiczne łączą się z innymi pojazdami i elementami infrastruktury przydrożnej dzięki sieci odbiorników radiowych, które przekazują dane w ciągu ułamków sekund. To jednak wymaga dużych inwestycji, odpowiedniej przepustowości i zaawansowanego przetwarzania na krawędzi sieci.

Cisco i Verizon zaprezentowały wersję demo rozwiązania, wykorzystującego wielodostępowe usługi obliczeniowe (MEC), które przyspiesza rozwój autonomicznych pojazdów bez potrzeby inwestycji w kosztowaną infrastrukturę przydrożną zwiększającą sygnał radiowy. Połączenie zalet sieci LTE Verizon, publicznej sieci 5G Edge i AWS Wavelength oraz routerów Cisco Catalyst IR1101 w ramach jednego środowiska sprawia, że udaje się uniknąć opóźnień co jest niezbędne podczas pracy nad aplikacjami wykorzystywanymi w samochodach bezzałogowych.

Autonomiczne pojazdy to tylko element nowoczesnego ekosystemu drogowego. Bezpieczeństwo jazdy zwiększają aplikacje chroniące pieszych czy umożliwiające automatyczną zmianę świateł przez pojazdy uprzywilejowane, takie jak karetki pogotowia. Wszystkie te rozwiązania wymagają niezawodnej i stabilnej sieci.

Dodaj komentarz