Wysokowydajne przetwarzanie z wykorzystaniem procesorów graficznych NVIDIA w nowych serwerach Dell PowerEdge

Firma NVIDIA poinformowała dziś, że jej karty graficzne NVIDIA® Tesla™ zostaną po raz pierwszy zastosowane w dwóch serwerach Dell PowerEdge 12-generacji, wykonanych w obudowach typu rack i tower. Dell zaprojektował nowe serwery PowerEdge™ R720 oraz PowerEdge T620 w taki sposób, aby znacznie przyspieszyć działanie szerokiego spektrum wymagających obliczeniowo aplikacji przemysłowych, takich jak np. Mathworks MATLAB (badania obliczeniowe), czy SIMULIA Abaqus (komputerowe wspieranie inżynierii). Nowe serwery wykorzystują 512-rdzeniowe procesory graficzne NVDIA Tesla M2090 w połączeniu z procesorami Intel Xeon E5/R, opartymi na architekturze Sandy Bridge, co pozwala na osiągnięcie znaczącego przyspieszenia wykonywania obliczeń w takich dziedzinach jak nauki przyrodnicze, inżynieria, badania nad pogodą i klimatem oraz wiele innych.

„Zapotrzebowanie na systemy przetwarzania z wykorzystaniem procesorów graficznych ciągle rośnie ze względu na fakt, że oferują one unikalną kombinację ultra-wysokiej wydajności i oszczędności energii”, powiedziała Virginia Swink, dyrektor wykonawczy rozwiązań serwerowych w firmie Dell. „Rozszerzenie portfolio serwerów Dell PowerEdge o modele z akceleratorami graficznymi pozwoli nam na dotarcie do klientów w nowych branżach i pozwoli dostarczać najszybsze dostępne na rynku rozwiązania użytkownikom naukowym i komercyjnym.”

Wprowadzenie na rynek serwerów Dell PowerEdge R720 oznacza dla klientów dostęp do całkowicie zintegrowanych systemów opartych na architekturze x86, wykorzystujących do dwóch procesorów graficznych NVIDIA Tesla. Nowe serwery oferują ogromne przyspieszenie obliczeń przy jednoczesnym zachowaniu standardowych rozmiarów obudowy.

Serwery PowerEdge T620 wzmacniają linię rozwiązań desktopowych oraz workstation firmy Dell i są dostępne w konfiguracjach z maksymalnie czterema kartami NVIDIA Tesla i NVIDIA Quadro™, które znakomicie sprawdzają się w aplikacjach do projektowania i analiz strukturalnych, takich jak Autodesk 3ds Max, czy ANSYS Mechanical.

Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na architekturze przetwarzania równoległego NVIDIA CUDA®.  Procesory graficzne (GPU) Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wymagających najwyższej wydajności, naukach obliczeniowych i superkomputerach. Zapewniają one znacznie większą wydajność w zastosowaniach naukowych i komercyjnych niż systemy oparte na procesorach centralnych (CPU).

Dodaj komentarz