Dune HD-TV 301 to jeden z ciekawszych tunerów telewizyjnych, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku. Na pierwszy rzut oka, patrząc na małe pudełko w jakim znajduje się tuner, trudno sądzić, że znajduje się w nim tyle akcesoriów, a cały sprzęt daje szerokie możliwości.
W zestawie poza samym tunerem znajduje się zasilacz, który co ciekawe posiada wymienną wtyczkę pozwalającą na podłączenie sprzętu nie tylko do europejskich gniazdek, ale do wszystkich występujących na świecie standardowych gniazdek.
Sprzęt ponadto prezentuje ogromną elastyczność względem telewizora do jakiego ma być podłączony. W zestawie znajduje się kilka najpopularniejszych rodzajów kabli, dzięki czemu trudno znaleźć telewizor do którego podłączenie tegoż tunera będzie problemem. Najlepsze efekty wizualne i najwyższą jakość obrazu osiąga się podłączając Dune HD-TV 301 do telewizora kablem HDMI.
W pudełku można znaleźć ponadto antenkę, która po podłączeniu do tunera umożliwi połączenie sieci bezprzewodowej oraz pilota usprawniającego nawigację i pracę z tunerem.
Warto wspomnieć, że urządzenie posiada własną pamięć wewnętrzną w postaci dysku twardego, który może być swobodnie wielokrotnie wyjmowany i wkładany do sprzętu.
Aby rozpocząć pracę wystarczy podłączyć tuner do zasilania oraz do telewizora. Następnie po włączeniu HD-TV 301, na ekranie telewizora pojawi się interfejs urządzenia. Domyślnie jego kolorystyka jest biała, jednak da się spersonalizować widok interfejsu i dokonać zmiany skórki. Producenci przygotowali kilka różnokolorowych wersji.
Na pierwszym ekranie widocznym po uruchomieniu urządzenia widać w formie paska u góry ekranu główne menu:
- TV
- Źródła
- Ulubione
- Aplikacje
- Komunikacja
Pomiędzy opcjami poruszamy się przy użyciu strzałek na pilocie. Zaznaczenie każdego elementu powoduje wyświetlenie dodatkowej informacji i podpowiedzi po prawej stronie ekranu.
Pierwsze menu – Źródła – wyświetla dostępne zasoby, z których możemy odtwarzać nagrania i przeglądać zdjęcia. Do tych zasobów może należeć na przykład dołączony do tunera dysk twardy, karta SD bądź urządzenie USB. Po wybraniu źródła są listowane zgromadzone na nim pliki. Po wybraniu jednego z nich rozpoczyna się odtwarzanie. Trudno znaleźć format pliku wideo, z którym tuner miałby problem. Najpopularniejsze mp4, avi czy rmvb odtwarza bez problemu. Bez kłopotu radzi sobie również z formatami graficznymi. Przeglądanie zdjęć w jakości HD dzięki sprzętowi to czysta przyjemność. Jedynym zdiagnozowanym mankamentem jest niemożność podejrzenia plików pdf znajdujących się w zasobach, ale co prawda ich otwieranie nie jest wpisane w idee tunera telewizyjnego. Odtwarzanie muzyki nie stanowi problemu dla HD-TV 301. W trakcie odtwarzania ścieżki po ekranie przesuwa się informacja dotycząca utworu (tytuł, autor, album, ścieżka, rok, nazwa pliku).
Znajdując się w zakładce źródła użytkownik ma możliwość zarządzania plikami. Opcje udostępnione przez twórców software’u to przede wszystkim najbardziej podstawowe:
- Wytnij
- Kopiuj
- Skasuj
- Zmień nazwę
A także niestandardowe lub dotyczące całego folderu:
-
Dodaj do ulubionych
-
Zaznacz/Zaznacz wszystko
-
Odśwież
-
Nowy katalog
-
Informacja
-
Ustawienia sortowania
Należy przyznać, że wszystkie te funkcjonalności działają sprawnie i pozwalają na porządkowanie zasobów bez konieczności podłączania ich do komputera, a jedynie podczas wygodnego siedzenia przed telewizorem. Druga opcja górnego menu- TV- pozwala na odbiór aktualnego programu telewizyjnego. JEdnak aby skorzystać z tej opcji konieczne jest podłączenie tunera DVB-T, który już niestety nie jest częścią standardowego zestawu.
Kolejne menu – Aplikacje – poszerza domyślną funkcjonalność tunera. Daje szereg niespodziewanych możliwości takich jak na przykład:
- Przeglądanie stron WWW
- Słuchanie radia
- Przeglądanie facebooka i twittera
- Praca jsko serwer bitTorrent
Aczkolwiek, aby skorzystać z tych możliwości konieczne jest podłączenie do internetu. Można to zrobić bezprzewodowo (dzięki wspomnianej antence do wi-fi) lub klasycznie przy użyciu kabla sieciowego, który również został dołączony do zestawu. Aby proces przeglądanie był wygodniejszy warto podłączyć do tunera klawiaturę poprzez złącze USB.
Oprogramowanie tunera daje też szerokie możliwości konfiguracyjne. Poza konfiguracją ogólną oraz klasycznymi ustawieniami czasu i daty, oddano do dyspozycji użytkowników także możliwość ustawienia preferencji w kwestii sieci, dźwięku, odtwarzania i wideo oraz ustawień aplikacji.
Podczas konfiguracji dźwięku można ustawić wiele przydatnych niewątpliwie opcji. Na przykład wybranie odpowiedniego trybu dekodowania audio, czy ustawienia cyfrowych wyjść audio oraz maksymalna częstotliwość cyfrowych wyjść. Najbardziej intuicyjnie ustawiane opcje stanowi regulacja głośności i kontrola dynamiki sygnału.
Korzystając z menu konfiguracji można również uzyskać dokładne dane sprzętu. Dzięki tej opcji użytkownik jest informowany o:
- Id produktu
- Wersji oprogramowania
- Numerze seryjnym
- Licencji
- Adresie IP
- Adresie MAC
- Pamięci systemowej
Podsumowując, Tuner Dune HD-TV 301 wypada bardzo dobrze zarówno w testach jak i na tle tego typu konkurencyjnych produktów. Jedną z jego najważniejszych zalet jest elastyczność, odnosząca się do ilości obsługiwanych formatów plików, jak również możliwości podłączenia do telewizorów oraz podłączania urządzeń z danymi. Obsługa jest wygodna i intuicyjna. Osoby lubiące spędzać długie godziny przed telewizorem dzięki korzystaniu z tego tunera, odczują istotną zmianę. Rozszerzy się spektrum ich możliwości, a także podniesie jakość oglądanego obrazu. Prawdopodobnie, polecą tuner znajomym, bo Dune HD-TV 301 jest sprzętem bezsprzecznie godnym polecenia.
Sprzęt do testów dostarczyła firma: