Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu następcy modelu VPL-FHZ55: pierwszego na świecie projektora 3LCD z laserowym źródłem światła. Nowy projektor VPL-FHZ700L o jasności 7000 lumenów jest przeznaczony do użytku komercyjnego w dużych obiektach: placówkach edukacyjnych, przedsiębiorstwach, muzeach itp. W mniejszych pomieszczeniach popularnością cieszy się wprowadzony przed blisko rokiem model FHZ55, o jasności 4000 lumenów.
Oba modele mają rozdzielczość 1920 x 1200 (WUXGA) i są wyposażone w szereg rozwiązań ułatwiających użytkowanie i instalację. Należy do nich system szybkiego włączania i wyłączania, możliwość instalacji pod dowolnym kątem, technologia łączenia obrazów z wielu projektorów (ang. Edge Blending), szeroki zakres przemieszczania obiektywu w pionie i w poziomie (ang. Lens Shift) oraz zaawansowane korekty geometrii obrazu. Ważny atut stanowi ponadto bezobsługowa działanie przez 20 000 godzin. Model FHZ700L jest dodatkowo przystosowany do integracji z większymi systemami: zawiera rozbudowany zestaw łączy i może współpracować z siedmioma oferowanymi oddzielnie obiektywami.
Dzięki nowo opracowanej przez Sony technologii laserowego źródła światła projektor VPL-FHZ700L łączy zalety systemu 3LCD — w tym żywą kolorystykę obrazu — z trwałością lasera. Okres eksploatacji źródła światła wynosi aż 20 000 godzin. Oznacza to znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, szczególnie w zestawieniu z kosztami wymiany tradycyjnych lamp. Eliminuje również konieczność rozstawiania rusztowań lub wchodzenia na drabinę w celu konserwacji lampy i filtrów — i wszelkie związane z tym niedogodności i zagrożenia.
Połączenie technologii 3LCD ze źródłem światła o natężeniu 7000 lumenów pozwala na uzyskanie żywego, naturalnie wyglądającego obrazu. Projektor wyróżnia się bardzo krótkim czasem uruchamiania i wyłączania. Jest ponadto wyposażony w tryb stałej jasności, przydatny podczas długotrwałych projekcji na spotkaniach i konferencjach, a także w salach lekcyjnych i wykładowych.
Projektory Sony z laserowym źródłem światła mają unikatowe, niedostępne w innych rozwiązaniach cechy. Jedną z nich jest możliwość instalacji pod dowolnym kątem, dzięki której integratorzy zyskują nieograniczoną przestrzeń do twórczych eksperymentów z prezentacją obrazu. Przykładowo, projektor można obrócić o dowolny kąt — również na bok — i w dalszym ciągu uzyskać stabilny, wyraźny obraz.
W projektorze VPL-FHZ700L można zainstalować sprzedawaną oddzielnie kartę HDBaseT. Zmniejsza ona ilość potrzebnych kabli, wzmacniaczy sygnału i odbiorników, a w rezultacie obniża całkowity koszt systemu i liczbę potencjalnych miejsc występowania awarii.
Nowe projektory VPL-CH355 i VPL-CH375
Firma Sony wzbogaca też popularną serię C, którą tworzą projektory instalacyjne. Pojawią się w niej atrakcyjne cenowo modele VPL-CH355 i VPL-CH375, zwiększające możliwości wyboru dla firm partnerskich i samych klientów. Oba urządzenia mają rozdzielczość 1920 x 1200 (WUXGA) i są zaprojektowane z myślą o maksymalnej wygodzie użytkownika. Ich standardowe wyposażenie stanowi łącze HDBaseT, które można uzupełnić sprzedawanym oddzielnie systemem łączności bezprzewodowej. Nowe modele doskonale sprawdzą się w sektorze edukacji i przedsiębiorstw.