Amerykańskie targi CinemaCon były dla firmy Sony okazją do zaprezentowania wielu osiągnięć. Należą do nich zarówno nowe rozwiązanie 4K do projekcji na dużych ekranach, jak i powiększenie grona klientów o nowych, prestiżowych odbiorców. Firma szerzej przedstawiła także swoją wizję przyszłości branży kinowej i ogłosiła pionierską współpracę, która zaowocuje projekcjami światowej klasy sztuk teatralnych National Theatre w kinach należących do sieci Vue, w jakości Sony 4K.
Od naszej poprzedniej wizyty na targach CinemaCon w Las Vegas minęło dwanaście intensywnych miesięcy — mówi David McIntosh, wiceprezes ds. rozwiązań Sony Digital Cinema 4K na Europę i Ameryki. — Widzimy wyraźnie, że sprzedaż nabrała konkretnej dynamiki i że firmy otwarte na innowacje są zainteresowane wymianą swoich projektorów 2K pierwszej generacji oraz tworzeniem nowych sal kinowych.
— Ze wszystkich rozmów z naszymi klientami wynika, że nadal na pierwszym miejscu stawiają oni wszystkie aspekty jakości obrazu 4K firmy Sony — zauważa McIntosh. — Nie chodzi wyłącznie o jasność; operatorzy doceniają także należące do najlepszych w branży kolory i współczynnik kontrastu, które zapewnia nasza rodzina projektorów R500. Potwierdza to słuszność naszej strategii zakładającej dostarczanie rozwiązań projekcyjnych o najwyższej jakości, teraz i w przyszłości.
Systemy projekcyjne 4K firmy Sony gwarantują obecnie widzom najlepsze możliwe wrażenia wizualne zarówno w średnich kinach i małych salach studyjnych o wysokim standardzie, jak i w największych sieciach oraz dużych multipleksach. Podczas targów CinemaCon odbyła się oficjalna premiera prostego w użyciu, dwuprojektorowego zestawu Sony SRX-R515DS, który zapewnia prawdziwą jakość 4K na większych ekranach.
SRX-R515DS to system złożony z dwóch projektorów Sony SRX-R515, który pozwala na uzyskanie światła o natężeniu 30 000 lumenów. Konfiguracja z dwoma projektorami zapewnia wzorcowy poziom jasności przy projekcjach 2D na ekran o przekątnej do 19,5 m (14 ft-L na białym ekranie o współczynniku odbicia 1,8) lub 3D na ekran o przekątnej aż 23 m (4,5 ft-L na srebrnym ekranie o współczynniku odbicia 2,4); rzeczywiste wartości zależą od warunków instalacji. Współczynnik kontrastu uzyskiwany dzięki systemowi SRX-R515DS wynosi przeciętnie 8000:1. Oznacza to fantastyczną jakość obrazu z głęboką czernią i żywymi światłami.
Sieć Vue przyjmuje jako standard projekcję Sony 3D
Jeden z czołowych operatorów kin, firma Vue Entertainment International, modernizuje niemal 400 swoich systemów projekcyjnych 4K w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech oraz Danii, wprowadzając w nich technologię Sony Digital Cinema 3D. Pozwoli to sieci Vue na wzbogacenie oferty dla klientów i zagwarantowanie im najwyższej jakości obrazu podczas każdego seansu, zarówno dwu-, jak i trójwymiarowego. Decyzja ta jest dla Vue źródłem dodatkowych korzyści w postaci standaryzacji — obecnie sieć korzysta wyłącznie z rozwiązań projekcyjnych 3D firmy Sony. To już druga taka standaryzacja — wcześniej operator postanowił używać projektorów 4K Sony we wszystkich europejskich kinach działających pod marką Vue i CinemaxX. W przeciwieństwie do systemów „triple flash”, których działanie polega na naprzemiennym wyświetlaniu z dużą częstotliwością różniących się między sobą obrazów dla lewego i prawego oka, dwuobiektywowe rozwiązanie Sony Digital Cinema 3D gwarantuje płynny obraz 3D bez nieprzyjemnego efektu rozbłysków.
Operatorzy niezależni i kina studyjne
Coraz większą popularnością wśród operatorów niezależnych i w sieciach kin studyjnych cieszą się uniwersalne, opłacalne projektory Sony R515P i R510P. Do najnowszych niezależnych klientów z Wielkiej Brytanii należy sieć Curzon, która wyposaża siedem swoich obiektów w technologię Sony 4K.
Rynki wschodzące
W ostatnich miesiącach firma dcinex (grupa Ymagis), specjalizująca się w rozwiązaniach kina cyfrowego Sony, zdobyła dwa istotne kontrakty w Grecji. Jej klientami są sieci Ster Cinemas i Odeon Cinemas, które łącznie wykorzystują ponad 60 systemów.
Technologia Sony 4K jest już powszechnie wykorzystywana w wielu krajach i z tego powodu szybko staje się oczywistym wyborem na innych rynkach, które przechodzą obecnie na standard cyfrowy. Za przykład może posłużyć czołowa turecka sieć kinowa CINEMApink, która wyposażyła w sprzęt Sony wszystkie swoich 110 sal, z czego 25 w systemy 3D. Znaczne sukcesy w tamtym regionie odnosi firma Omega Cinema Systems, która pod koniec ubiegłego roku została oficjalnym dealerem systemów projekcyjnych Sony Digital Cinema 4K. Zaopatruje ona w systemy projekcyjne 4K lokalnych klientów, między innymi dwa nowe obiekty w Ankarze, którymi zarządza firma CineVision.