Nowy Bezprzewodowy Transporter Strumieniowy ARIES G1 od AURALiC kontynuuje tradycję umiejętnego zarządzania połączeniem pomiędzy różnymi źródłami muzyki w formatach cyfrowych o wysokiej rozdzielności a resztą Twojego systemu Hi-Fi. AURALiC ARIES G1 strumieniuje muzykę w gęstych formatach zarówno z zasobów sieciowych, pamięci masowych połączonych poprzez USB, jak i platform strumieniowych takich, jak chociażby TIDAL, Qubuz, Spotify czy kanałów radia internetowego. I potrafi dostarczyć je do Twojego systemu audio poprzez WiFi.
AURALiC ARIES G1 jest bazowany na DNA znanego streamera ARIES firmy AURALiC, co oznacza, że posiada pełną funkcjonalność platformy Lightning, – czyli infrastruktury, jaką AURALiC opracował dla swoich streamerów. Playlisty na urządzeniu, buforowanie w pamięci, odtwarzanie bez przerw pomiędzy utworami, czy wreszcie funkcjonalność typu Multi-Room w trybie Bit-Perfect – to wszystko jest standardową funkcjonalnością platformy Lightning. Użytkownik może kontrolować streamer AURALiC ARIES G1 poprzez znaną i lubianą aplikację na system iOS o nazwie Lightning DS. Działa ona, jako główny interfejs do obsługi, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do całej masy nowoczesnych i zintegrowanych funkcji także w przypadku G1. Urządzenie jest także kompatybilne z platformami AirPlay oraz SongCast, a także może działać, jako końcówka RoonReady. Konfiguracja wstępna a także jej późniejsze zmiany są teraz łatwiejsze, niż kiedykolwiek. A dzieje się tak dzięki możliwości konfigurowania urządzenia poprzez przeglądarkę internetową.
Tak zaawansowane poszerzenie możliwości i funkcjonalności urządzenia nie byłoby jednak możliwe bez zapożyczenia wielu technologii, jakie do tej pory były dostępne tylko dla serii Premium AURALiC, czyli linii G2. Wykorzystanie tych technologii daje znaczącą poprawę zarówno osiągów, jak i funkcjonalności. Nowa wersja wspiera streaming w rozdzielnościach aż do DSD512 oraz PCM 32bit/384 i to poprzez sieć WiFi. Co więcej, serce urządzenia, czyli główny procesor jest taki sam, jak w najwyższej linii AURALiC ARIES G2, jaka zadebiutowała w zeszłym roku. Oznacza to, że platforma Tesla G2 posiada procesor o 50% szybszy, aniżeli posiadał stary AURALiC ARIES. Mało tego, dwukrotnie powiększono pamięć systemową (do 2GB) oraz pamięć na dane (do 8GB), a to wszystko jest wspomagane przez ogromną pamięć podręczną (cache) o wielkości 1GB.
Na zewnątrz, urządzania także przypominają najwyższą linię sprzętu firmy AURALiC, ponieważ AURALiC ARIES G1 posiada obudowę, której konstrukcja wykorzystuje rozwiązanie Unity Chassis z serii G2. Wykonana z anodyzowanego na czarno aluminium obudowa jest zmodernizowana o przyciski na przednim panelu, które upraszczają nawigację. Można także użyć funkcji Smart-IR, dzięki czemu urządzeniem można sterować praktycznie z każdego pilota na podczerwień. Przedni panel zapożycza także, co istotne, inny ważny element z serii G2. Chodzi oczywiście o doskonały, kolorowy wyświetlacz True Color o odpowiadającej wyświetlaczom retina rozdzielczości. Ponadto w G1 znajdziemy także podwójne zasilanie liniowe Purer-Power. Czyli dokładnie takie, jak w G2, izolujące sekcję cyfrową od analogowej, co oznacza mniejsze szumy i lepszy dźwięk.
Sugerowaną cenę AURALiC ARIES G1 w Polsce ustalono na 9999 złotych brutto. AURALiC ARIES G1 dostępny będzie w wybranych sklepach audio, a do odsłuchu w sklepach MP3store grupy Audiokracja.
AURALiC VEGA G1: modernizując klasyka
Znakomite brzmienie pierwszego przetwornika analogowo-cyfrowego VEGA firmy AURALIC sprawiło, iż stał się natychmiastowym hitem tuż po jego pojawieniu się na rynku. Tegoroczna zaś modernizacja dźwiękowo przerasta swój pierwowzór. Jednakże AURALiC VEGA G1 Streaming DAC idzie jeszcze dalej ze swoją zintegrowaną funkcjonalnością streamera oraz wieloma ulepszeniami, które – ponownie – są zapożyczone z najwyższej linii produktów firmy AURALiC.
Zacznijmy od tego, że AURALiC VEGA G1 posiada podwójną funkcjonalność, a chodzi oczywiście o to, że może działać, jako streamer muzyki w formatach wysokiej rozdzielczości. AURALiC w VEGA G1 wprowadził swoją platformę Tesla, dokładnie tak samo, jak zrobił to w przypadku serii G2. Platforma daje urządzeniu możliwość łączenia się z zasobami sieciowymi, źródłami bezstratnego streamingu internetowego, takimi, jak Tidal, Qubuz, czy Spotify oraz ze stacjami radia internetowego. Materiał o wysokiej rozdzielczości jest strumieniowany bezpośrednio do układów DAC w G1. Platforma Tesla, która daje te wszystkie możliwości składa się z procesora Quad-Core Cortex A9 z 1GB pamięci DDR3 oraz 4GB pamięci masowej – oznacza to duży zapas mocy do wykonania swojego zadania.
W zeszłym roku AURALiC wprowadził znakomitą, innowacyjną funkcjonalność przetwornika cyfrowo-analogowego, gdzie zasoby platformy Tesla umożliwiają operowanie przychodzącym strumieniem danych w taki sposób, że DAC wcale nie musiał synchronizować się do częstotliwości zegara sygnału przychodzącego. Mógł w zasadzie pracować całkowicie niezależnie od zegara sygnału wejściowego, co sprawiało, że błędy sygnału i synchronizacji – a co za tym idzie także wynikowy Jitter – stały się nieznaczące. Ten niezależny, pozbawiony Jittera sposób przetwarzania sygnału znalazł swoją drogę także do G1, co podkreśla zaangażowanie firmy AURALiC w kreatywne rozwiązywanie jednego z największych wyzwań cyfrowego audio.
Jeżeli chodzi o konwersje sygnału, AURALiC VEGA G1 zaprzęga do pracy ten sam indywidualnie dostosowany układ DAC, jaki został użyty w wersji G2. Znajdziemy w G1 także ten sam, znany z G2, superszybki zegar 72s Femto, który troszczy się o taktowanie zapewniające najwyższą precyzję przetwarzania sygnału. Po stronie analogowej ARIES G1 pozostaje wierny pracującym w Klasie A modułom ORFEO, które robiły wrażenie na użytkownikach od lat. Znajdziemy także na pokładzie możliwość wyboru filtrów cyfrowych, które z pewnością rozpoznają bardziej zaawansowani użytkownicy.
Wpływ wyższej linii G2 jest ponownie widoczny także w przypadku przetwornika ze streamerem VEGA G2. Umieszczony w obudowie z anodyzowanego na czarno aluminium, wyposażony w srebrne pokrętło, G1 posiada ten sam ekran o przekątnej 4 cale i rozdzielczości retina, jaki znajduje się w serii G2. Na tylnej ściance urządzenia znajdziemy także cały wachlarz złącz, poprzez które można podłączyć różne źródła cyfrowego sygnału. W zależności od potrzeb, do dyspozycji są wejścia: AES/EBU, koaksjalne (S/PDIF), TosLink, high-speed USB oraz dodatkowo port Ethernet do streamingu sieciowego.
AURALiC VEGA G1 wspiera zarówno streaming, jak i konwersję wszystkich dzisiejszych formatów cyfrowego audio, aż do DSD512 oraz PCM w rozdzielczości 32bit/384K, oraz posiada funkcję aktualizacji oprogramowania w trybie OTA. Streaming poprzez platformę Lightning jest fundamentem dla funkcjonalności urządzenia VEGA G1 i, jak zawsze, oznacza to, że playlisty na urządzeniu, buforowanie w pamięci, odtwarzanie w trybie „gapless” oraz funkcjonalność multi-room w trybie bit-perfect są częścią pakietu. Aplikacja sterująca Lightning DS na dla systemu iOS dostarcza wszystkich funkcji zarządzających odtwarzaniem oraz przeglądaniem dostępnej muzyki, ponadto jest także w pełni rozbudowany interfejs administracyjny poprzez przeglądarkę www. VEGA G1 wspiera także funkcjonalność Spotify Connect oraz RoonReady.
Sugerowaną cenę AURALiC VEGA G1 w Polsce ustalono na 16999 złotych brutto. AURALiC VEGA G1 dostępny będzie w wybranych sklepach audio, a do odsłuchu w sklepach MP3store grupy Audiokracja.