Piłkarskie mistrzostwa świata elektryzują tysiące polskich kibiców. Wielu z nich będzie poszukiwało transmisji meczów online. Specjaliści Fortinet radzą, jak w trakcie mundialowej gorączki zachować zimną głowę i bezpiecznie poruszać się w internecie. Entuzjazm towarzyszący mistrzostwom sprzyja cyberprzestępcom – przypomina Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce. – Hakerzy wiedzą, że w ferworze śledzenia relacji i wyników kibicom zdarza się zapomnieć o zdrowym rozsądku i zaniedbują wtedy kwestie związane z bezpiecznym korzystaniem z sieci. Tymczasem, jak przewiduje Fortinet, podczas rosyjskiego mundialu wzrośnie liczba oszustw internetowych i ataków phishingowych. Eksperci przygotowali więc pięć porad, jak zadbać o cyberbezpieczne mistrzostwa.
- Zachowaj ostrożność, zwłaszcza oglądając transmisje na żywo. Hakerzy mogą wykorzystać phishing lub fałszywe witryny i domeny naśladujące oficjalne serwisy, aby infekować użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Odwiedzaj tylko zaufane strony – dotyczy to również oglądania powtórek czy sprawdzania meczowych statystyk.
- Uważaj na spam. Wygrałeś 2 bilety na finały Mistrzostw Świata! Wiadomość brzmi kusząco, ale podany link może przekierować na zainfekowaną stronę, która za pomocą złośliwego oprogramowania kradnie poufne informacje i Twoje dane osobowe.
- Strzeż się internetowych sprzedawców oferujących bardzo tanie bilety czy gadżety. Jeśli natkniesz się na sklep z niewiarygodnie atrakcyjnymi cenami, upewnij się, że nie jest to strona widmo, która zniknie następnego dnia – wraz z numerem Twojej karty kredytowej.
- Aktualizuj oprogramowanie. Zadbaj o najnowszą wersję systemu operacyjnego, programu antywirusowego, aplikacji i przeglądarek internetowych. Jest to jedna z najlepszych metod ochrony przed cyberzagrożeniami, gdyż do przeprowadzania ataków hakerzy zwykle wykorzystują luki w nieaktualnych przeglądarkach czy wtyczkach.
- Unikaj ogólnodostępnych hotspotów. Niesprawdzone sieci Wi-Fi ułatwiają przestępcom przechwytywanie poufnych danych, takich jak loginy, hasła, e-maile, a nawet załączniki. Jeśli musisz korzystać z Wi-Fi, użyj autoryzowanych punktów dostępu szyfrowanych hasłem.