Sprzedaż komputerów stacjonarnych cała czas spada, urządzenia te powoli wypierane są z rynku przez notebooki i tablety – niedawno liczba sprzedanych w ciągu roku na całym świecie „desktopów” po raz pierwszy w historii spadła poniże 100 mln urządzeń. Trudno się temu dziwić – urządzenia przenośne są wygodniejsze w eksploatacji i transporcie, jednak mają również swoje wady. Jedną z nich są ograniczone możliwości rozbudowy oraz skorzystania z zaawansowanych narzędzi do ochrony i backupu danych. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można w prosty sposób uzupełnić te braki.
O ile nie mówi się tu o jakichś specjalistycznych rozwiązaniach, takich jak np. edycja wideo czy uruchamianie najnowszych gier, to standardowy notebook zdecydowanie wystarczy większości użytkowników do obsługi ich codziennych zadań. Problem pojawia się gdy z jakiegoś powodu zechcemy rozbudować urządzenie – komputery przenośne oferują bardzo ograniczone możliwości w tym zakresie. W większości przypadków możemy co najwyżej zainstalować dodatkową pamięć RAM lub bardziej pojemny/wydajny dysk.
Niestety, dla użytkowników, którzy chcą skutecznie zabezpieczyć duże ilości danych, notebook jako taki oferuje bardzo ograniczone możliwości zapewnienia ochrony plików. Z uwagi na brak przestrzeni na dodatkowe dyski nie jest możliwe np. skorzystanie z zapewniającej wysoki poziom ochrony danych konfiguracji RAID 1/10 czy RAID 5, w których dane są automatycznie kopiowane na pomiędzy fizycznymi nośnikami i w razie awarii któregoś z nich zawsze można odzyskać kopię z innego dysku. Użytkownik może co najwyżej wymienić dysk na bardziej pojemny – to jednak pozwala tylko zwiększyć przestrzeń na dane, niewiele zmieniając w kwestii ich bezpieczeństwa.
„Oczywiście, taki problem też można rozwiązać – kupując i instalując w domowej czy firmowej sieci serwer NAS. Jest jednak alternatywne i przy okazji znacznie tańsze rozwiązanie, czyli zewnętrzna obudowa RAID, którą podłączyć można do komputera PC lub MAC i skonfigurować do obsługi kopii zapasowej danych z dowolną, odpowiadającą użytkownikowi, konfiguracją RAID lub JBOD” – tłumaczy Grzegorz Bielawski z firmy QNAP.
„To świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą wygodnie i bezpiecznie przechowywać i przenosić duże ilości danych, ale na razie nie chcę inwestować w serwer NAS. Co istotne, jeśli z czasem zdecydują się oni na zakup NAS-a, obudowa rozszerzająca również bardzo im się przyda, ponieważ można ją wykorzystać również do rozbudowy pojemności urządzenia QNAP NAS” – dodaje Grzegorz Bielawski.
Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest czterozatokowa obudowa QNAP TR-004 (na dyski 2,5/3,5”), wyposażona w port USB 3.0 Type-C, obsługę wielu konfiguracji RAID (pojedyncze dyski, grupa JBOD, RAID 0, RAID 1/10 lub RAID 5), blokadę kieszeni, funkcję szybkiego kopiowania danych z urządzeń USB oraz przełącznik pozwalający na szybką zmianę trybu pracy dysków. Co istotne, producent przewidział bardzo elastyczne scenariusze korzystania z urządzenia – użytkownik może np. zacząć od zamontowania w nim tylko 2 dysków, a kolejne dołożyć później, w miarę potrzeby. Możliwe jest również użycie obudowy do szybkiego przenoszenia dużej ilości danych (do nawet 40 TB – w przypadku 4 dysków 10 TB) pomiędzy różnymi urządzeniami (komputerami, serwerami, NAS-ami).
Dodajmy, że takie rozwiązanie jest znacznie efektywniejszym i niezawodnym sposobem na zabezpieczenie danych z komputera niż np. backup wykonywany na zewnętrznym dysku USB (z uwagi na znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa oferowany np. przez konfigurację RAID 1/10, a także znacznie wyższą maksymalną pojemność urządzenia QNAP TR-004).
Więcej informacji o tym, jak można wykorzystać obudowę rozszerzającą QNAP do zbudowania bezpiecznej platformy do przechowywania danych, znaleźć można na stronie QNAP: https://www.qnap.com/pl-pl/product/tr-004/