Cisco przedstawiło szczegóły strategii technologicznej budowy nowego Internetu, zaprojektowanego tak, aby cyfrowe innowacje mogły pokonać bariery związane z wydajnością, kosztami oraz zużyciem energii obecnej infrastruktury. W ciągu najbliższych dziesięcioleci to podejście zmieni sposób, w jaki działa Internet. Strategia Cisco już teraz umożliwia dostarczenie przełomowej technologii, która toruje drogę deweloperom tworzącym aplikacje i usługi, o których dopiero zaczynali marzyć.
Cisco przedstawiło najnowsze innowacje, w tym: Cisco Silicon OneTM, jedyną na rynku krzemową architekturę sieciową tego rodzaju; nową serię Cisco 8000, najpotężniejsze na świecie routery klasy operatorskiej stworzone z wykorzystaniem nowego krzemu; a także nowe możliwości zakupu, które pozwolą klientom na konsumpcję technologii poprzez zdezagregowany model biznesowy.
„Innowacje wymagają skoncentrowanych inwestycji, odpowiedniego zespołu oraz kultury pracy wspierającej wyobraźnię” – mówi Chuck Robbins, CEO Cisco. „Jesteśmy zdeterminowani, aby przekształcić rynek. Chcemy stworzyć nowy Internet na potrzeby ery sieci 5G. Nasze najnowsze rozwiązania wykorzystujące krzem, światłowód i oprogramowanie reprezentują nieprzerwane innowacje, które pozwalają naszym klientom utrzymać się wśród liderów rynku i tworzyć nowe, przełomowe doświadczenia użytkowników w ciągu najbliższych dekad”.
Tworzenie podstaw Internetu przyszłości
W ciągu najbliższej dekady, cyfrowe doświadczenia będą tworzone za pomocą zaawansowanych technologii – wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, streamingu 16K, sztucznej inteligencji, 5G, obliczeń kwantowych, adaptacyjnych i predykcyjnych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, inteligentnego Internetu rzeczy oraz innych, które nie zostały jeszcze wynalezione. Kolejna generacja złożonych aplikacji sprawi, że obecna infrastruktura Internetu będzie niewystarczająca.
Przez ostatnie pięć lat, Cisco realizowało strategię technologiczną, tworząc Internet, którego będzie potrzebował biznes do odniesienia sukcesu w zaawansowanym cyfrowo świecie. Jej celem jest rozwiązanie najtrudniejszych problemów, które pojawią się wraz z postępem cyfrowej transformacji i wykorzystaniem obecnej infrastruktury do granic możliwości. Strategia Cisco pozwoli zbudować infrastrukturę internetową nowej generacji, która łączy nową architekturę krzemową z nową generacją światłowodu. Wpłynie to na aspekt ekonomiczny tworzenia sieci, tak aby odpowiadała na przyszłe zapotrzebowanie, wspierała działanie cyfrowych aplikacji oraz umożliwiała klientom prowadzenie działań biznesowych w łatwiejszy i bardziej ekonomiczny sposób.
Strategia Cisco opiera się na rozwoju i inwestycjach w trzech kluczowych obszarach technologii: krzemie, światłowodach i oprogramowaniu.
„Przekraczanie granic innowacji jest kluczowe dla przyszłości. Wierzymy, że krzem, światłowód oraz oprogramowanie stanowią warstwy technologii, które to umożliwią” – tłumaczy David Goeckeler, wiceprezes i dyrektor generalny działu Networking and Security Business w Cisco. „Strategia technologiczna Cisco nie dotyczy jednej kategorii produktów. Poświęciliśmy kilka ostatnich lat na pracy nad wszystkimi kategoriami niezależnych technologii. Wierzymy, że w przyszłości ulegną one połączeniu i w efekcie umożliwią nam rozwiązanie najtrudniejszych problemów, które ograniczają rozwój cyfrowych innowacji. Strategia ta pozowli zrealizować najbardziej ambitny projekt rozwojowy w historii Cisco”.
Cisco Silicon One – Przełomowa, ujednolicona, programowalna architektura krzemowa
Cisco Silicon One będzie stanowiło fundament rozwoju portfolio routerów Cisco. W niedalekiej przyszłości ich wydajność osiągnie 25 Terabitów (Tbps) na sekundę. Jest to pierwszy na rynku czip sieciowy, który można uniwersalnie adaptować na rynku największych dostawców usług internetowych. Zaprojektowany zarówno z myślą o stałych, jak i modułowych platformach, może jak nigdy wcześniej stawić czoła najwyższym wymaganiom. Pierwszy model Cisco Silicon One ‘Q100’ przekroczył próg 10 Tbps przepustowości sieci nie tracąc na programowalności, buforowaniu, efektywności energetycznej, skalowalności czy elastyczności funkcji.
Zwykle, różne rodzaje krzemu, posiadające różne właściwości, są wykorzystywane w ramach sieci czy nawet poszczególnych urządzeń. Rozwój i testy nowych funkcji mogę być długotrwałe i kosztowne. Ujednolicony i programowalny krzem pozwoli operatorm sieci znacznie ograniczyć koszty operacyjne i poprawić stosunek czasu poświęconego na projekty związane z nowymi usługami do osiąganych efektów.
„Z niecierpliwością oczekujemy wejścia Cisco w obszar technologii rozwiazań szybkiego routingu oraz współpracy nad rozwiązaniami spełniającymi wymogi kolejnej generacji sieci, dotyczace wyższych predkości i większej przepustowości” – mówi Amin Vahdat, Wiceprezes Systems Infrastructure, Google Cloud.
„Facebook jest silnym zwolennikiem dezagregacji sieci i otwartych ekosystemów, inicjując kluczowe inicjatywy branżowe, takie jak Open Compute Project i Telecom Infrastructure Project, aby przekształcić przemysł sieciowy” – powiedział Najam Ahmad, wiceprezes ds. Inżynierii sieci w Facebooku. „Nowa architektura Silicon One firmy Cisco jest zgodna z tą wizją i uważamy, że ten model oferuje operatorom sieci różnorodne i elastyczne opcje dzięki zdezagregowanemu podejściu”.
„Cisco zmienia ekonomikę napędzania rozwoju Internetu, wprowadzając innowacje w ramach sprzętu, oprogramowania, światłowodu i krzemu, aby pomóc klientom lepiej zarządzać kosztami operacyjnymi, co umożliwi im działanie na większą skalę w kolejnej fazie rozwoju Internetu” – powiedział Ray Moto, CEO i główny analityk ACG Research. „Jako, że wkraczamy w rok 2020, czas w jakim jesteśmy w stanie zapewnić efektywność operacyjną będzie miał kluczowe znaczenie”.
Platforma z serii Cisco 8000 zasilana Cisco Silicon One – najlepsza wydajność na rynku
Nowa seria Cisco 8000 to pierwsza platforma stworzona z wykorzystaniem Cisco Silicon One Q100. Została zaprojektowana, aby pomóc dostawcom usług i firmom działającym na skalę internetową ograniczyć koszty budowy i zarządzania sieciami masowymi w erze 5G, AI oraz IoT. Główne funkcje obejmują:
- Optymalizację pod kątem 400 Gbps i większych szybkości przesyłu danych, poczynając od 10.8 Tbps w ramach pojedynczej jednostki rackowej.
- Nowy, sieciowy system operacyjny Cisco IOS XR7, opracowany, aby uprościć działanie i obniżyć koszty operacyjne.
- Zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, ze zintegrowaną technologią zapewniającą informacje w czasie rzeczywistym, gwarantującą niezawodność infrastruktury krytycznej.
- Dostawcy usług zyskają większą przepustowość oraz programowalność, aby zapewnić prędkości rzędu Tbps nawet w tych miejscach sieci, gdzie przestrzeń i możliwości zasilania są ograniczone.
Globalne wdrożenia i testy u klientów
Cisco pracuje z grupą pierwszych klientów nad wdrożeniem i testami urządzeń z serii Cisco 8000. STC, lider branży telekomunikacyjnej w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki jest pierwszym klientem, który wdrożył nową technologię. Trwające globalne testy obejmują Comcast, NTTCom i inne.
Światłowód dla prędkości 400G i wyższych
Tworzenie nowego Internetu, który będzie mógł wspierać przyszłe cyfrowe innowacje będzie uzależnione od ciągłego rozwoju technologii krzemowych i światłowodowych. Cisco, jako jedyna na rynku firma posiada najbardziej zaawansowane zasoby intelektualne w obu tych obszarach.
Jako, że szybkość transmisji wzrasta ze 100G do 400G i wyższych, koszt światłowodu stanowi coraz większą część całkowitego kosztu budowy i zarządzania infrastrukturą internetową. Cisco inwestuje w zasoby wewnętrzne, aby zapewnić klientom dostęp do światłowodu gdy obciążenie routerów i przełączników wciąż wzrasta. Umożliwia to firmom sprostanie najbardziej rygorystycznym standardom niezawodności i jakości.
W ramach programu kwalifikacyjnego, Cisco będzie testowało swój światłowód, tak aby był w pełni zgodny ze standardami rynku i działał w każdych warunkach i w ramach każdego hosta, włączając w to maszyny pochodzące od innych producentów niż Cisco. Ten program sprawi, że klienci mogą wykorzystywać światłówód Cisco w aplikacjach, gdzie zostały wdrożone urządzenia innych producentów, mając pewność, że spełni on wymogi odnośnie jakości i niezawodności, których oczekują od rozwiązań Cisco.
Pondato, w ramach rozwoju krzemu i fotoniki krzemowej funkcje, które były zwykle dostarczane w formie osobnych rozwiązań będzie można niebawem podłączyć do innych urządzeń, których konstrukcja na to pozwala (jako tzw. „pluggable form factors”). Ta zmiana niesie ze sobą potencjalnie znaczące korzyści dla operatorów sieciowych w kontekście prostoty operacyjnej. Cisco inwestuje w technologie z zakresu fotoniki krzemowej, aby wpłynąć na zmiany w architekturze sieci centrów danych oraz sieci dostawców usług, co przełoży się na obniżenie kosztów, ograniczy zapotrzebowanie na przestrzeń oraz zasilanie, a także uprości operacje sieciowe.
Zmiana ekonomiki Internetu dzięki elastycznym modelom biznesowym
Cisco ogłosiło także plany dotyczące oferowania elastycznych modeli konsumpcji obejmujących portfolio Cisco Optics, dezagregację oprogramowania Cisco IOS-XR oraz Cisco Silicon One. Ten nowy model jest łatwy w adaptacji i umożliwia klientom budowę sieci w oparciu o wybrane komponenty, white boxy lub zintegrowany system. To podejście stanowi odpowiedź na zmieniający się charakter operatorów wybierających na potrzeby prowadzonych projektów oddzielne lub połączone elementy technologii. Tworzy to nowe realia finansowe dla branży internetowej, aby zapewnić znaczącą wartość biznesową.