Jak ostatnio informowaliśmy, firma ADATA poszerzyła swoją ofertę o nowe pamięci przenośne. Zdecydowaliśmy się więc na przeprowadzenie testu ich wydajności. W tym celu posłużyliśmy się programami Flash Memory Toolkit oraz ATTO Benchmark.
Test DashDrive UV150
Według producenta jego prędkość odczytu danych wynosi 90 MB/s, co ma zapewniać wysoką wydajność niezbędną do typowych zadań związanych z przenoszeniem danych. W testach korzystaliśmy jednak ze złącza 2.0, więc trzeba to brać pod uwagę przy analizie wyników. Jednak scenariusz korzystania z tego interfejsu z pewnością nie jest rzadkością wśród użytkowników, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić taki test.
Specyfikacja pamięci przenośnych ADATA UV150:
- pojemność: 8 GB, 16 GB, 32 GB
- interfejs: USB 3.0
- wydajność: 20/90 MB/s
- wymiary: 58 x 18 x 11 mm
- waga: 9 g
- dostępne kolory: czarny, czerwony
- dodatkowe aplikacje: UFDtoGO, OStoGO, Norton Internet Security 2013
Na początek wyniki z narzędzia Flash Memory ToolKit.
Widać, że nie ma zbyt dużych różnic w prędkości przesyłu i zapisu pomiędzy plikami o różnych rozmiarach. Wynika więc z tego, że pendrive jest dość stabilnym urządzeniem. Prędkość odczytu wynosi w przybliżeniu 28 500 kb/s, zaś zapisu 25 000 kb/s.
A oto osiągi modeli z programu ATTO Benchmark. Choć program bada prędkość trochę innymi metodami, niż poprzedni benchmark możemy również zauważyć
Kliknij aby powiększyć
DashDrive Choice UC510 jest pendrivem w małej, mikroskopijnej wręcz obudowie. Zastosował tutaj technologię chip-on-board (COB), dzięki czemu, według producenta nośniki są wodoodporne oraz bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Specyfikacja pamięci przenośnych ADATA UC510:
- pojemność: 8 GB, 16 GB, 32 GB
- interfejs: USB 2.0
- wymiary: 28 x 12 x 5 mm
- waga: 3 g
- dostępne kolory: tytanowy, niebieski
- dodatkowe aplikacje: UFDtoGO, OStoGO, Norton Internet Security 2013
Oto jak model poradził sobie w programie Flash Memory Toolkit. To co rzuca się w oczy, to spora różnica pomiędzy prędkością odczytu a zapisu. Przykładowo plik o rozmiarze 15 MB model odczytał z prędkością 25 375 kb/s, zaś zapisał z prędkością 12 135 kb/s. Podobne wyniki zanotowano przy plikach o innym rozmiarze.
A oto wyniki z testu ATTO Benchmark. Z których możemy wyciągnąć podobne wnioski co z poprzedniego testu.
Kliknij aby powiększyć
Każdy posiadacz pamięci flash Adata może korzystać z dedykowanych aplikacji producenta. UFDtoGo służy do przenoszenia i synchronizacji prywatnych danych użytkownika, które dla bezpieczeństwa są szyfrowane.
Z kolei OStoGO pomaga utworzyć dysk startowy z systemu Windows.
Podsumowanie
Choć ADATA UC510 nie jest za szybki to oferuje wystarczającą wydajność do normalnego użytkowania przy wymianie mediów. Jego zaletą jest też maleńki rozmiar. Z kolei ADATA UV150 jest wydajnym urządzeniem korzystającym z USB 3.0, co umożliwia znaczne poprawienie jego wydajności. Dodatkowo oba pendrivy oferują ciekawe aplikacje dodatkowe.