Logitech Harmony 300i

W naszych domach możemy spotkać coraz więcej urządzeń sterowanych pilotem. Centrum domowej rozrywki często składa się z telewizora, dekodera cyfrowej telewizji, odtwarzacz DVD lub BluRay oraz wzmacniacza kina domowego, a to oznacza korzystanie aż z  4 pilotów do obsługi tych urządzeń. Nietrudno zauważyć, że można łatwo dostać zawrotu głowy przy takiej ilości, nie bardzo wiedząc który pilot działa z konkretnym urządzeniem.

W celu rozwiązania takiego problemu możemy użyć pilota uniwersalnego, który może zastąpić sam funkcje kilku pilotów. Chciałbym dzisiaj  zaprezentować wrażenia z użytkowania urządzenia tego typu – Logitech Harmony 300i.

Opakowanie, zawartość


Pilota otrzymujemy zapakowanego w przeźroczysty plastikowy blister. Pozwala to nam przyjrzeć się urządzeniu bez otwierania opakowania. Na kolorowej wkładce znajdziemy opisy urządzenia i jego funkcji w kilku językach. Niestety zabrakło języka polskiego.

żW środku, oprócz pilota, znajdziemy skróconą instrukcję obsługi (tym razem również po polsku), przewód miniUSB służący do podłączenia urządzenia do komputera oraz 2 bateria – paluszki AA.

Pilot 

Pilot wykonany jest z dobrych jakościowo, czarnych tworzyw. Wierzchnia część pokryta jest błyszczącym plastikiem. Wygląda to ładnie, ale ma dużą wadę – bardzo łatwo się brudzi i łapie odciski palców. Umieszczono tu 51 przycisków służących do sterowania urządzeniami. Są wykonane z dość twardej gumy, dzięki czemu wciska się je pewnie. Cztery górne, szare przyciski, służące do wyboru które urządzenie ma być sterowane, w momencie wciśnięcia podświetlane są na zielono. Maksymalnie można zaprogramować sterowanie 4 urządzeniami.

Spodnia część wykonana jest z innego, matowego tworzywa. Wyprofilowana została tak, by pilot dobrze leżał w dłoni, pomimo sporego rozmiarów. W dolnej części znajduje się klapka, pod którą wkładamy baterie (2 paluszki AA).

Przednia część zajęta jest przez gniazdo miniUSB, służące do podłączenia pilota do komputera, oraz szybkę osłaniającą nadajnik podczerwieni.

Oprogramowanie

By móc sterować pilotem uniwersalnym kilka urządzeń, trzeba go najpierw zaprogramować. W przypadku Logitech Harmony 300i, odbywa się to nietypowo, ponieważ wykonuje się to przy pomocy strony internetowej Logitech MyHarmony. Niestety strona nie działa prawidłowo w przeglądarkach Opera i Google Chrome.

Konfigurację rozpoczynamy od rejestracji użytkownika oraz instalacji sterowników.

Dalej kreator przeprowadza nas przez proces wyboru urządzeń które mają być sterowane oraz zapisaniu konfiguracji w pamięci pilota. W moim przypadku były to 3 urządzenia – telewizor LCD LG 37LH3000, odtwarzacz BluRay LG BD550 oraz dekoder cyfrowej telewizji kablowej Pace DCR7111.

Po zakończeniu konfiguracji mamy dostęp do panelu zarządzania pilotem. Możemy w nim dodawać kolejne urządzenia, zmieniać funkcje przypisane poszczególnym przyciskom oraz ustawiać działanie 4 przycisków nazwanych przez producenta Ulubione kanały. Umożliwiają one zaprogramowanie szybkiego dostępu do określonego kanału w telewizji przez wciśniecie jednego przycisku.

Jeżeli nie znamy modelu urządzenia, które ma być sterowane, ale mamy dostęp do oryginalnego pilota od niego, możemy go wykorzystać do sczytania kodów sterujących.

Ogólne wrażenia, podsumowanie

Po 2 tygodniach użytkowania pilota Logitech Harmony 300i mogę stwierdzić, że jest to świetny dodatek do domowego centrum rozrywki. Oprogramowanie bez trudu znalazło w bazie dane wykorzystywanych przeze mnie urządzeń oraz rozpoznało kody pilota ze starego telewizora użytkowanego w kuchni. Sam pilot znakomicie wypełnił rolę zastępstwa dla 3 innych pilotów używanych dotychczas. Wszystkie funkcje zostały zaprogramowane prawidłowo, nie miałem potrzeby sięgać po stare piloty. Rozmieszczenie przycisków jest intuicyjne, od razu wiadomo który przycisk za co odpowiada. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie, wykorzystane tworzywa są dobre jakości, do tego odpowiednio zostały wyprofilowane tak by pilot dobrze leżał w dłoni. Jedyny minus to błyszcząca wierzchnia część, która szybko się brudzi. Za cenę 105zł (najniższa oferta w portalu Ceneo.pl) jest to zdecydowanie dobry zakup.

Podziękowania dla firmy Logitech za udostępnienie sprzętu do testów.

Dodaj komentarz