Epson PX830FWD – klasa, jakość, wielofunkcyjność

Wchodząc do każdego sklepu ze sprzętem elektronicznym w celu zakupienia drukarki rzuca nam się w oczy uginająca się półka ze sprzętem wielu marek. Konkurencyjne ceny, coraz wyższa jakość wydruku i tańsza eksploatacja oraz wygody typu drukowanie bezprzewodowe to atuty którymi producenci drukarek zachęcają klienta do zakupu, prześcigając się tylko w co nowszych modelach. Ale jeśli poczytam wcześniej trochę i ustalimy sobie przedział cenowy od razu powinniśmy trafić na dobry dla nas model. Postanowiłem sprawdzić jak to jest z drukarkami wyższego segmentu, otrzymując do testu najwyższy z modeli marki Epson, drukarkę atramentową Epson PX830FWD.

 

To, co pierwsze rzuciło mi się w oczy to wielkie i nielekkie pudełko, które dostarczył kurier. Jednak pudełko to wcale nie przerost formy nad treścią. Praktycznie w 90% wypełnione jest urządzeniem Epson,a a reszta to akcesoria. Sama drukarka na pierwszy rzut oka to też porządne urządzenie wysokiej klasy, co zresztą potwierdziło się w testach. Jeśli chodzi o najważniejsze, skrótowe informacje to model PX830FWD wszedł na rynek we wrześniu ubiegłego roku. Jest to model z rodziny drukarek atramentowych, obecnie wciąż najwyższa półka dostępna na polskim rynku. Samo urządzenie nie powinno jednak zostać nazwane drukarką, gdyż jest to uwaga, aż 4 in 1! Oprócz świetnej kolorowej drukarki mamy tutaj skaner, kopiarkę oraz faks. Jedną z pierwszych rzeczy które również rzucają się w oczy to 3,5 calowy wyświetlacz dotykowy do obsługi urządzenia, o którym wspomnę później. Szybko działający i wygodny dotyk, łatwe menu (niestety bez języka polskiego) i duża przestrzeń samego wyświetlacza to główne plusy tego rozwiązania.

 

Oprócz wyświetlacza mój wzrok przykuła tylna wystająca część Epsona, czyli niejaki Duplex – automatyczny moduł drukowania dwustronnego, który bardzo łatwo i szybko się demontuje wypinając w razie potrzeby. Jeśli chodzi o kolejną ważną rzecz, czyli podłączenie drukarki do komputera również miłe zaskoczenie. Możemy ją podłączyć przez USB – standard dla większość użytkowników, poprzez LAN – również ciekawe rozwiązanie oraz WIFI – które świetnie się łączy z każdym komputerem z system Windows 7, Mac OS i bez zbędnych konfiguracji po prostu działa. Jeśli chodzi o telefony, tablety, również problemu nie znalazłem. Drukarka po prostu drukuje i o to tutaj chodzi, bo każdy chyba się spotkał z urządzeniem którego nie da się skonfigurować z jakiegoś powodu co zajmuje nasz cenny czas i zjada równie cenne nerwy. Jak już wspomniałem drukarka to urządzenie atramentowe, które wykorzystuje do wydruku fotografii pigmentowe atramenty Claria. Drukarka posiada 6 różnych atramentów, jest to: cyjan, jasny cyjan, Magenta, jasna Magenta, żółty i czarny. Wielki plus dla projektantów drukarki z powodu samego sposobu instalacji pojemników. Jest to banalnie proste i zajmuje nie więcej jak 2 minuty. W niektórych modelach musimy zerknąć do instrukcji żeby nie zrobić czegoś odwrotnie, tutaj nie ma takiej potrzeby. Jest to po prostu intuicyjne. Nie ma potrzeby wymiany wszystkich tuszów w przypadku gdy któryś z nich się skończy. Wtedy kupujemy jedynie jeden z kolorów, a nowy model Epsona potrafi już mieszać kolory bez blokowania pozostałych co jest wielkim plusem w porównaniu do tańszych modeli. No w końcu mowa tutaj o dosyć wysokim segmencie.

 

 

Warto dodać, że przygotowane wydruki odporne są na wilgoć. Minusem może być cena atramentów. Oczywiście drukarka ta pewnie często będzie kupowana do firm gdzie problemów z tym nie ma, natomiast użytkownik domowy kupujący urządzenie do wydruku zdjęć liczy się z kosztami eksploatacji. Z zamiennikami póki co ciężko, choć są dostępne, to jednak w 3 losowych sklepach nie spotkałem ich. Koszt kompletu tuszy to w zależności oczywiście od miejsca. Od 200 nawet do 320 zł. Nie jest to mało (jakieś 1/3 ceny urządzenia), ale nie o to tutaj przecież chodzi. Jeśli chodzi o samą cenę drukarki to około 949 zł do 1100 zł w zależności od punktu sprzedażowego. Przejdźmy więc do konkretów…

 

Co w ogóle mamy w komplecie? Z urządzeniem otrzymuje kabel do podłączenie faksu, kabel zasilający, płytkę ze sterownikami, instrukcję ,tusze.

 

 

 

Kilka prostych ale ważnych dla użytkownika informacji. ADF mieści do 30 arkuszy papieru. Duplex sprawdza się wspaniale, ale obsługa urządzenia bez komputera jest bajecznie prosta. Czego chcieć więcej? Podajnik papieru zwykłego i regulowany podajnik papieru do zdjęć również znakomicie działają. Nie ma tutaj zastrzeżeń. Chcemy zdjęcia 10×15? Proszę bardzo, ustawiamy sobie taki wymiar, wkładamy papier foto i za chwilę ruszamy do druku.

 

 

Na wielki plus zasługuje łatwość obsługi oprogramowania załączonego na płycie. Są to sterowniki, które instalują się niemal same oraz programy: Epson Scan, Epson Photo Print, Print CD. Odpowiednie do kolejności, pierwszy to standardowy w większości urządzeń tego typu program skanujący z ustawieniami rozdzielczość, możliwością rozpoznawania tekstu. Ponadprogramowych funkcji nie stwierdzono, jednak obsługa jest przyjemna i skuteczna. Drugi program służy do podstawowej obróbki i kalibracji drukowanych zdjęć.  Wybieramy rodzaj papieru, wielkość zdjęcia, usuwamy czerwone oczy, poprawiamy kontrast i do przodu. Czasami jednak ciężko jest wykalibrować samo zdjęcie i po prostu drukuje się ono krzywe, jednak jest to bardziej kwestia nauki. Po kilkunastu zdjęciach już wiemy co jak zrobić aby wszystko było dobrze. W moim przypadku również tak było. Dopiero po kilku dniach doszedłem do perfekcji w drukowaniu zdjęć. Mała obróbka w Photoshopie była niemal konieczna aby drukowane zdjęcie było w idealnej jakości. Ale to już nie wina drukarki, a naszych aparatów, które zostawiają na zdjęciach tzw. szum. Lekkie rozmycie inteligentne i rozmycie gaussowskie dla kopi tła, a następnie usunięcie kurzu i rys i zdjęcie prawie gotowe do druku. Im więcej zdjęć tym większa wprawa. Kilka dni i drukujemy jak profesjonalista. Same zdjęcia zasychają stosunkowo szybko, a kolory są naprawdę świetne. Ostatni z powyższych programów do Print CD, czyli program do wydruku zdjęć, okładek na płytach. „Przystawka” do płyt to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyż już niemal wszędzie i za małe pieniądze możemy dostać płyty przystosowane do tego. A całkiem przyjemnie prezentuje się np. płyta ze zdjęciami z nadrukowanym indexem. Zapewne dużo lepiej niż popularny lightscribe. Oprogramowanie dostaje ocenę 5+!

 

 

 

 

 

Pora na szybkość i jakość działania. Drukarka drukuje bardzo szybko, kolor, czerń, tekst, zdjęcia. Nic nie jest dla niej wyzwaniem, w końcu mamy sprzęt, który po prostu drukuje, a nie zastanawia się „godzinami” nad wydaniem nam naszej fotografii – a to wszystko przy zachowaniu super jakości. Skaner, kopiarka również wysoka pozycja, bez zawahania numer jeden na rynku. Skaner charakteryzuje się wysoką rozdzielczością, co jest mało spotykane w urządzeniach wielofunkcyjnych – 4800 DPI. Niektórzy twierdzą, że minusem są gabaryty drukarki oraz głośność działania. Jednak w takim urządzeniu moim skromnym zdaniem jest to dopuszczalne. Jeśli chodzi natomiast o koszty wydruku nie są ani drogie ani tanie. Mowa tutaj o wydruku standardowym, czyli tekst i podstawowe zdjęcia. Wydruk profesjonalnego foto do najtańszych nie należy, chociaż muszę tutaj przyznać moje zdziwienie. Razem z Epsonem do testu dojechały nowe pełne tusze. Podczas testów wydrukowane zostało ok. 50 stron wszelkiego rodzaju (tekst, dokumenty, kolor itd.), a oprócz tego jakieś 40 zdjęć rozmiaru 10×15 na papierze foto! Oddając drukarkę 3 pojemniki wskazywały 50% tuszu, a 3 – 100%! Oczywiście jest to poziom szacowany która szybko się zmienia jednak mimo wszystko można było wydrukować myślę że nawet drugie tyle. Podgląd na poziom pojemników mamy poprzez sterowniki na PC oraz z poziomu wyświetlacza drukarki.

 

Pora na małe statystki:

 

 

 

Oraz na najważniejsze dane i kosztorys:

 

 

Podsumowując urządzenie wielofunkcyjne Epson PX830FWD to nie lada gratka dla fotografów raz miłośników druku dobrej jakości. Urządzenie dobre dla biura, ale również dla wymagających użytkowników domowych. Super obsługa, świetne kolory, jakoś wydruku i szybki czas działania to tylko kilka podstawowych zalet. Dla domowego użytkownika na plus na pewno zaliczymy koszty eksploatacji i samego urządzenia natomiast pytanie czy sami chcemy drukować zdjęcie czy może jednak udać się do fotografa musimy zadać sobie sami. Mówiąc w skrócie drukarka spełnia wszelkie oczekiwania i nie da się jej nic zarzucić. Epson wykonał kawał dobrej roboty i zapewne był przygotowany na wysoką opinie użytkowników, w końcu to model z wysokiej półki… Śmiało polecamy, jeśli szukasz urządzenia które spełni funkcje kombajnu i dodatkowo przyda Ci się faks a masz do wydania w granicach 1000 zł to urządzenia właśnie dla Ciebie. Myślę, że spokojnie bije na głowę swoich rywali. A to wszystko dzięki wysokiej jakości, prostocie, mega kompatybilności oraz super połączeniu wszystkiego co nam może być potrzebne w 1 wielki multimedialny kombajn.

Sprzęt do testu użyczył:

Dodaj komentarz