Telefon Nokia C3-01

  

Nokia C3-01 to kolejny model telefonu, którego produkcją twórcy chcą dogodzić zarówno miłośnikom ekranów dotykowych jak i tradycjonalistom, którzy nie wyobrażają sobie komórki bez klawiatury numerycznej.

Nokia C3-01

 

Pierwszy kontakt z telefonem jest dość obiecujący. Schludnie wyglądająca metalowa obudowa, stosunkowo spory ekran jak na model z klawiaturą, a ogóny rozmiar niewielki. Telefon wydaje się być poręczny. Wielkość klawiszy nie przysparza problemów z wciskaniem i nie rodzi ryzyka pomyłki. Jednak przy bliższym kontakcie okazuje się, że klawisze nawet w nowym telefonie potrafią się przyblokować.

Klawiatura

Przy dokładniejszym obejrzeniu klawiatury pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy to ikonka w kształcie latarki umieszczona na klawiszu *. Ta wbudowana funkcja bywa bardzo przydatna. Telefon świeci lampką umieszczoną obok obiektywu aparatu po dłuższym przyciśnięciu wspomnianego klawisza. Jednak, aby skorzystać z klawiatury i wszystkich dostępnych funkcji telefon, musimy go najpierw odblokować.

Nokia C3-01

Tu po raz pierwszy spotykamy sprzężenie klawiatury numerycznej z ekranem dotykowymu. Po wciśnięciu czerwonej słuchawki lub klawisza blokady umieszczonego na boku telefonu, na wyświetlaczu pojawia się strzałka, po której należy “przejechać” palcem. Obsługa blokowania w ten sposób ma zapewnić, większą pewność użytkownikowi, że jego telefon nie wykonuje nieplanowanych operacji spoczywając w kieszeni, czy torebce.

 

Nokia C3-01

Multimedia

Na obudowie telefonu, poza przyciskiem do blokowania klawiatury znajduje się również para przycisków regulujących głośność oraz przycisk do wykonywania zdjęć. Wciśnięcie go automatycznie otwiera nam aplikację aparatu. Opisywany model Nokii wykonuje zdjęcia, których jakość można określić jako dobrą. Jak na obiektyw z rozdzielczością 5 megapikseli jakość wykonywanych zdjęć nie jest czymś na co należało by narzekać, ale mimo wszystko pozostaje pewien niedosyt. Dodatkowo mamy wbudowane kilka narzędzi do obróbki wykonanych zdjęć. Tak więc, dostępne są opcje zmiany na obraz czarno-biały czy sepię jak również możliwość nałożenia na zdjęcie obrazków takich jak np. śmieszne okulary.

 

Nokia C3-01

 

Aplikacja aparatu, może zostać bez trudu przełączona w tryb kamery.Filmy zapisywane przez urządzenie w formacie 3gp, prezentują się jednak już nieco gorzej pod względem jakości niż zdjęcia. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że doyślnie realizowane przez nas filmy mogą mieć czas trwania nieprzekraczający 5 sekund. Niestety, prawdopodobnie 5-sekundowy film mało kogo zadowoli.

Oczywiście jak większość telefonów na rynku, również Nokia C3-01 daje swoim użytkownikom możliwość zapisywania(dyktafon) i odtwarzania dźwięków. W dyktafonie, na szczęście, podstawowy czas nagrania został lepiej pomyślany i wynosi już 1 godzinę. Nagrania są zapisywane w formacie *.wmv.

Nokia C3-01

Z kolei dźwięki dostępne dla odtwarzacza (nasze nagrania z dyktafonu oraz wrzucone pliki) są zorganizowane w standardowe dla Nokii biblioteki multimediów. Tak więc przy uruchomieniu odtwarzacza mamy możliwość wyświetlenia nie tylko wszystkich utworów znajdujących się w bibliotece, lecz również np. utworów jednego wykonawcy lub często odtwarzanych.

 

Nokia C3-01

 

Jeżeli mamy zamiar przechowywać w pamięci telefonu więcej plików multimedialnych, naturalne jest, że będziemy chcieć rozszerzyć pamięć przy użyciu karty SD. Niestety nie każda karta nada się do tego aparatu. Telefon miewa problemy z rozpoznaniem kart niektórych marek. Opisywany model raczej bez karty pamięci nie wykorzysta w pełni swoich możliwośći, ani nie zaspokoi potrzeb wymagającego użytkownika. Chociaż ma mało pamięci na pliki i aplikacje telefon dysponuje wbudowanym miejscem na zapamiętanie 300 kontaktów.

Kontakty – książka adresowa

Nokia C3-01

 

Dodawanie nowych kontaktów przebiega w sposób dość intuicyjny. Użytkownik ma możliwość zapisać kontakt po zwykłym wpisaniu numeru (tak jakby chciał pod niego zadzwonić), poprzez edycję odpowiedniego formularza lub przechwytując numer z wiadomości sms. Dla jednego numeru z książki adresowej można nie tylko wpisać podstawowe dane, ale też m.in. ustawić zdjęcie wyświetlające się w trakcie odpowiedniego połączenia i dzwonek dla danego kontaktu. Programiści dali również użytkownikom możliwość organizowania kontaktów w grupy, a co więcej, najczęściej używane numery mogą być przypisane do wyświetlającej się w formie bocznego menu listy widocznej na głównym ekranie.

 

Nokia C3-01

Eksploatacja

Bez wątpienia jedną z największych zalet Nokii C3-01 jest jej intuicyjna eksploatacja. Bez trudu mogą z niej korzystać osoby, które nie czują się mocne w obsłudze nowoczesnych urządzeń. Technologia touch&type pomaga, w chwilach kiedy chcemy po prostu coś kliknąć. Nie musimy korzystać ze strzałek kierunkowych lub joysticka. Aby z pełnym sukcesem użytkować ten model wystarczy mieć jedynie ogólne rozeznanie w obsłudze telefonów.

Na korzyść produktu przemawiają również szerokie możliwości zmian ustawień. Użytkownik tego modelu Nokii ma naprawdę wiele opcji, które może ustawić według swoich własnych preferencji. Tak naprawdę menu telefonu i jego podstawowy interfejs da się bez trudu zmienić niemal nie do poznania. Oto niektóre opcje, które można ustawiać według swoich potrzeb: wygląd tapety, widok głównego menu, rozmiar czcionki, wyświetlanie informacji o sieci.

Nokia C3-01 posiada interaktywny pulpit, na któryn można umieszczać komponenty takie jak np. Zegarek. Ta cecha zbliża go pod względem funkcjonalności do smartfonów. Skoro pulpit, należy wspomnieć o tym na czym będziemy go oglądać.

Ekran dotykowy Nokii C3-01 niestety nie jest zbyt czuły. Często zdarza się, że telefon nie reaguje na krótkie przyciśnięcie, bądź nie rozpoznaje przeciągnięcia palcem po wyświetlaczu. Jest to niestety wina zastosowanego w tym modelu opornościowego ekranu dotykowego, nie będącego niestety najnowszą technologią. Mimo wielu udogodnień, telefon nie ma również opcji pozwalającej na regulowanie czułości dotyku.

 

Łączność

Na Nokię C3-01 w kategoriach łączności narzekać nie można. Telefon ma wygodną obsługę wysyłania wiadomości SMS (możliwość widoku rozmowy bądź standardowej skrzynki odbiorczej) oraz połączeń głosowych. Wiadomości MMS również są obsługiwane, ale całkowicie poprawnie dopiero po ustawieniu dopuszczalnych formatów plików.

Telefon wykrywa sieci i bez problemu łączy się z Wi-Fi. Przeglądanie stron WWW jednak nie jest już zbyt wygodne z uwagi na wspomnianą wcześniej niską czułość ekranu, co komplikuje dostosowywanie rozmiarów strony do wielkości wyświetlacza. Do surfowanie po internecie Nokia C3-01 ma wbudowaną domyślną standardową przeglądarkę. Jednak istnieje możliwość dogrania innej aplikacji obsługującej strony internetowe (np.Opera Mini), które będzie wygodniejsza i bardziej intuicyjna dla użytkownika.

 

Gospodarka energią

Bateria znajdująca się w opisywanym telefonie w standardzie w zasadzie również jest zadowalająca. Osoby, które niewiele korzystają z telefonu nie będą musiały ładować go częściej niż co 5 dni. Zaś osoby użytkujące go w większym stopniu mogą liczyć, że telefon wytrzyma około 3 dni do całkowitego rozładowania baterii. Ładowarka jest podłączana do aparatu u góry obudowy.

Podsumowując telefon Nokia C3-01 można uznać za dobry i przede wszystkim praktyczny w użyciu. Zadowoli z pewnością osoby, będące zdania, że telefon służy do dzwonienia i posiadanie dużej ilości funkcji jest nadmiarowe. Natomiast użytkownicy, oczekujący od telefonu czegoś więcej niewątpliwie powinni rozejrzeć się za czymś innym.

 

PARAMETRY TECHNICZNE:

  • system: WCDMA 850/900/1900/2100 GSM 850/900/1800/1900,
  • system operacyjny: Series 40,
  • wymiary: 111 mm x 47.5 mm x 11 mm,
  • waga: 100 g,
  • ekran: 2.4-calowy (240×320 pikseli),
  • ilośćkolorów: 256 tysięcy,
  • pamięć: 30 MB pamięci wewnętrznej, do 32GB pamięci zewnętrznej microSD,
  • aparatfotograficzny: 5 megapikseli, led flash,
  • łączność: WLAN 802.11b/d/g/n, Bluetooth 2.1, USB 2.0, HSDPA, VoIP,

 

Największe plusy:

– intuicyjna obsługa
– duże klawisze
– sprawna obsługa Wi-Fia
– wbudowana latarka

Największe minusy:

– mała czułość ekranu
– przeciętny aparat i kamera
– problemy z rozszerzeniem pamięci

Dodaj komentarz