Podkręcona karta graficzna Sapphire 7770

 

Przedmiotem niniejszej recenzji jest „podkręcona” karta graficzna Sapphire 7770 zapowiadana przez producenta jako karta wyróżniająca się przede wszystkim częstotliwością zegara i podniesionym taktowaniem pamięci.

 
 

 

Instalacja

W instalacji karty na komputerze bardzo pomocna jest instrukcja obsługi dołączona do zestawu. Jednak osoby przygotowujące ją chyba troszkę zapomniały o tym, że dla wielu użytkowników wymiana karty graficznej to nie pierwszyzna. Instrukcja jest zrozumiała, ale pewne etapy instalacji jej twórcy przyjęli za oczywiste dla użytkownika. Na szczęście wygląd karty jest na tyle przyjazny i estetyczny, że przeciętny Kowalski nie musi się  bać  o ewentualne uszkodzenie bądź, co bądź wewnętrznej części komputera.

Sapphire 7770

Sapphire 7770

Oprócz instrukcji, dodatkowymi elementami, które można znaleźć w zestawie są wszystkie niezbędne łączniki, przewody i przelotki. Bez problemu można podłączyć do karty większość obecnych na rynku monitorów dzięki wyposażeniu w takie wyjścia obrazu jak DVI, HDMI i mini-Display Port.

Po podłączeniu monitora i innych niezbędnych zabiegach dotyczących fizycznej instalacji sprzętu, przychodzi pora na instalację software’u. W przypadku systemów z rodziny Windows karta graficzna zostaje wykryta automatycznie. Również automatycznie pojawia się na ekranie kreator instalacji, która przebiega dość intuicyjnie i rzadko można napotkać problemy na tym etapie. Gdyby jednak wystąpiły można skorzystać z pomocy on-line lub podpowiedzi dotyczących rozwiązywania najpopularniejszych problemów zamieszczonych w instrukcji.

Sapphire 7770

Z kolei instalacja karty pod innymi, mniej popularnymi systemami niż Windows jest trochę bardziej zagmatwana, ale z pewnością osoby korzystające z egzotycznych systemów operacyjnych również poradzą sobie i z tym zadaniem.

Użytkowanie

Pierwsza istotna wada karty uwidaczniająca się podczas eksploatacji to jej niekompatybilność ze starszymi wersjami BIOSu. Mając jego starszą wersję można natknąć się na sytuację, w której karta pracuje relatywnie głośno. Głośniej niż „słabsze” karty. Szczęśliwie posiadacze stosunkowo nowych komputerów nie napotkają tego problemu. W tym przypadku, karta pracuje naprawdę cicho lub nawet super-cicho, a wszystko to dzięki „podkręconemu” systemowi chłodzenia. Z testów przeprowadzonych przy użyciu programów rejestrujących temperaturę sprzętu wynika, że spisuje się on bardzo dobrze i naprawdę trudno sprawić (jest to wręcz niemożliwe), aby karta została przegrzana. Jest to zasługa wydajniejszego układu chłodzenia ulepszonego przez  przykrywający większość karty  aluminiowy radiator z dwoma rurkami typu heat-pipe oraz  wentylator. Referencyjna temperatura karty w trakcie pracy wynosi 62oC,  jednak w toku testów temperatura była troszeczkę przekraczająca tę wartość. Co istotne w kontekście zachowywania przez sprzęt ciszy, podczas chłodzenia przy intensywnej pracy nie obserwujemy wzrostu głośności.

Większość parametrów karty jest niemalże standardowa i porównywalna z parametrami innych kart.  Tak więc, pamięć to 1GB  a rdzeń karty pracuje z częstotliwością na poziomie 800MHz zaś pamięci taktowanie pamięci wynosi 1125 MHz.

Radeon Sapphire HD7770

Z perspektywy ekonomii warto zauważyć, że Sapphire 7770 pracuje przy małym poborze mocy, a mimo to nie traci na wydajności i nie ustępuje pod tym względem miejsca innym tego typu kartom. Najbardziej miarodajnym testem z punktu widzenia wielu użytkowników jest „przemaglowanie” karty podczas grania w gry komputerowe. Taki test wypada również bardzo dobrze lub dobrze w przypadku gier z mocno rozbudowaną grafiką. Przede wszystkim nie da się zaobserwować przerw czy też zacięć obrazu. Obraz się nie rozmywa, ani nie powstaje „pikseloza”. Wszystkie szczegóły są widoczne i wyraźne. To wszystko sprawia, że rośnie poziom przyjemności z gry.

Naturalnie obraz jest równie zadowalający w technologiach 3D oraz HD. Co więcej karta nie ogranicza pracy na wielu monitorach jednocześnie. Wykorzystanie tej funkcjonalności może być przydatne szczególnie dla osób zajmujących się programowaniem, bądź szczegółowymi projektami, którym warto przyjrzeć się dokładnie.  Z pewnością, zostanie to również docenione przez grafików komputerowych.

 

 Ocena

Podsumowując, ogólne odczucia po testowaniu karty graficznej Sapphire 7770 są bardzo dobre. Trudno zarzucić temu produktowi jakieś większe wady. Być może w ciągłym użyciu i stosowaniu na co dzień sprzętu można by wykryć jakieś rażące minusy . Jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Testowana karta jest niewątpliwie godna polecenia. Niemniej jednak było by miło gdyby za jakością 7770 szła również przystępna cena. Chociaż za taką jakość trudno wybrzydzać.

 

Sprzęt do testu dostarczył:

Dziękujemy

Dodaj komentarz